środa, 25 września 2019

Hydnophytum - (Roślina mrówek)

                                 Hydnophytum, oryginalna roślina pośród innych pod względem zdobniczym, jak i użytkowym. Interesujący i niezwykły epifit (w tropikalnych lasach Malezji, Tajlandii rośnie na gałęziach drzew i na pniach)., a w naszych warunkach klimatycznych to plant domowy uprawiany w donicy. Wizualnie przyciąga spojrzenia rozrośnięta, znajdująca się powyżej powierzchni ziemi bulwa, która w naturalnych warunkach spełnia funkcję mieszkanka dla mrówek. Tak właśnie, w środku tej


                                                           Hydnophytum.eng
Hydnophytum - (Roślina mrówek)


tej części (nazywanej ogonem) są otwory, w których zamieszkuje pewien gatunek mrówek, (niespotykany w Europie). Nikt nikomu tutaj nie szkodzi, cała relacja opiera się na wspólnej użyteczności - na symbiozie. Hydnophytum, rosnąc 'gdzieś tam', w średnim, bądź w niższym piętrze roślinności, na którejś z gałęzi, ma niewielkie pole do popisu, jeśli chodzi o czerpanie substancji
odżywczych. Dlatego, mrówki, przemieszczając się niewielkimi tunelami, pozostawiające w jego środku resztki przetransportowanego niestrawionego  'jedzenia' i swoje odchody, to lokatorzy idealni.
                                    Nie zaskakuje fakt, że na naszej szerokości geograficznej taki roślinny rarytas jest pożądany nie tylko do kolekcjonerskich zbiorów. Co prawda, nie będzie to już 'domek z mrówkami', ale same nietuzinkowe kształty hydnophytum, w zupełności wystarczą.
                                    Rodzaj liczy około 55 gatunków, z których tylko kilka jest wprowadzonych na botaniczny rynek. Przy uprawie tego plantu, jak w przypadku każdego innego, zwracamy uwagę na to jak wyglądają jego naturalne warunki bytowania. Epifit, czyli przy rozproszonym,  spomiędzy wyższych pięter roślinności, dziennym świetle; przy wysokiej wilgotności powietrza, gdzie części dolne części swobodnie opierają się o drzewne 'podpory', co decyduje o tym, że woda z opadów nie może poczynić szkód.
                                    Dom, to nie lasy deszczowe, ale bez większego wysiłku, możemy stworzyć


Hydnophytum - (Roślina mrówek)


odpowiednie warunki uprawy. Podstawę stanowi mieszanka - połowa ziemi zmieszana z drugą połową kamyków (żwirku, keramzytu), można dorzucić garść humusu. Pojemnik z odpływem, ani na podstawku, ani w osłonce nie może pozostawać woda. Nie mamy do czynienia z sukulentem, ale plant ten tak właśnie pod względem podlewania będziemy traktowali. Dostawa co 18-21 dni niewielkie ilości, następna po sprawdzeniu, że wierzchnia warstwa jest dobrze przesuszona. 'Ogon' pokryty szorstką warstwą, powinien właściwie leżeć na podłożu, ostatecznie być w nim jedynie w 1/5. Przesadzanie do odpowiedniej mieszanki, do o numer, dwa większego pojemnika, każdej wiosny.
Na pewno w słoneczne lato, czy zimą przy pracujących kaloryferach, bardzo dobrze roślina będzie reagowała na poranne, bądź przeprowadzane pod wieczór zraszanie (w naturalnych warunkach, o tej porze pojawia się rosa). Do tego celu używamy zraszacza z drobnymi oczkami. Do podlewania i do zraszania używamy wody odstałej, która posiada temperaturę przybliżoną do tej, jaka panuje w pomieszczeniu.
                                  Hydnophytum, (Roślina mrówek), to ciepłolubny 'doniczkowiec '. Optymalna temperatura, to 18 do 23°C. Jeśli nastąpią jej kilkugodzinne spadki, nie powinno być poniżej 12°C. 
Ekspozycja w tak zwanym 'jasnym cieniu ', czyli dzienne światło przefiltrowane (wystawa południowa nie sprawdzi się). 
Nie ma mrówek, a dodatkowe substancje odżywcze niezbędne do prawidłowego wzrostu i utrzymania dobrej formy. Dlatego, mniej więcej od listopada do momentu zakończenia kwitnienia, to jest do połowy sierpnia, regularnie serwujemy naszemu egzotykowi dostawy. Wieloskładnikowy nawóz do roślin domowych kwitnących. Potem powinna nastąpić około 12 tygodniowa przerwa w zasilaniu. 
                               Kwiatuszki, pojawiają się od polowy lipca, do połowy sierpnia, są drobne jasne. Gdy przekwitną, zawiązują się bardziej widoczne ze względu na kolor owocki. Również niewielkie, początkowo jasno zielone, z czasem nabierają wyrazistej koralowej barwy. Jajowate zielone listki, t całoroczna ozdoba. Dorosły egzemplarz osiąga wysokość pomiędzy 30, a 50 centymetrów.


Hydnophytum - (Roślina mrówek)Hydnophytum - (Roślina mrówek)Hydnophytum - (Roślina mrówek)Hydnophytum - (Roślina mrówek)Hydnophytum - (Roślina mrówek)Hydnophytum - (Roślina mrówek)

Przypisy:
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed]
https://en.wikipedia.org/wiki/Hydnophytum