wtorek, 24 września 2019

Robinia viscosa - Robinia lepka

                                        Robinia lepka, jest kolejną kolorową odsłoną z rodzaju robinia. Najczęściej możemy spotkać ją w formie drzewa, gdzie dorosły egzemplarz osiąga wysokość pomiędzy 8, a 14 metrów. Korona kulista, dość symetryczna. Bardzo rzadko spotykane odmiany krzewiaste, są dziełem branży botanicznej - wówczas mamy do czynienia z rośliną, której wysokość, najczęściej nie przekracza dwóch metrów wysokości i również tyluż szerokości.


                                                           Robinia viscosa.eng
Robinia viscosa - Robinia lepka - R.v.nl


Liście, nieparzysto-pierzastozłożone, złożone z 13-21 pojedynczych wąsko jajowatych listków z których każdy jest całobrzegi, ich spody delikatnie owłosione. Kolor liści wiosną soczyście zielony, przez sezon wegetacyjny w głębszej zieleni, zaś jesienią, przed opadnięciem, przebarwiają się
w delikatne brązy i słoneczne odcienie.
                          Kwietne dekoracje, przy ciepłej wiośnie zaczynają się pojawiać już na początku czerwca i zdobią 'na bogato ' drzewko aż do połowy lipca. W sierpniu może mieć miejsce drugie kwitnienie, jest mniej obfite, ale i tak każda różowość cieszy oczy. Kwiaty, motylkowate, o różowej barwie z żółta plamką, (rzadziej, występują również w formie biało kwiatowej). Pojedynczy kwiat o długości do 2,5 cm w sztywnym niezbyt długim gronie.
                          Na miejsce przekwitających ozdób zawiązują się lepkie owoce. Czasami są, innego sezonu ich nie ma. Młode pędy również delikatnie lepkie, owłosione; zdrewniałe z drobnymi cierniami. Także, przestaje być tajemnicą, dlaczego w nazwie ten gatunek robinii ma 'lepka '.
                          Uprawa tego ozdobnego drzewa liściastego, nie należy do wymagających. Istotne jest to, aby już na samym początku zapoznać się z naturą rośliny (korzeń palowy, im więcej słońca, tym bogatsze kwitnienie itp.).
                          Robinia lepka, poradzi sobie nawet na ubogich glebach. Jednak wiadomo, my chcemy pięknej ogrodowej ozdoby - zdrowo rozwijającej się z bogatym kwitnieniem. Sadzimy więc drzewko w glebie średnio żyznej, (wcześniej w dołku przemieszanej z kompostem, albo z humusem). Wskazane ściółkowanie, szczególnie dla młodych egzemplarzy (zimą kołderka, latem mniejsze wyparowywanie wody i odchodzą nam zabiegi odchwaszczania). Podłoże o niewielkim stopniu zakwaszenia, bądź pH neutralne.


Robinia viscosa - Robinia lepka


                                               Stała umiarkowana wilgotność podłoża. Żadnych miejsc zalewowych, ale gdy trafi się pobliże zbiornika wodnego, to także dobra 'miejscówka ' (wyższy poziom wilgotności powietrza).. W czasie suszy, nie zapominamy o podlewaniu - młode drzewka są wrażliwe na susze. Zimą, zahartowany dorosły egzemplarz poradzi sobie z temperaturą do -30 °C, dla młodego ochroną będzie dodatkowy kopczyk ziemi pod pień (łatwo go rozsunąć wiosną) i obwiązanie siatką oczkowaną, będzie zachowana wentylacja powietrza, a młode gałązki nie przemarzną. Taka opieka przez dwie zimy, powinna być wystarczającą.
                                       Wybierając miejsce sadzenia, weźmy pod uwagę, że drzewo wystrzeli w górę, że powiększy się jego korona - potrzeba więc odpowiedniej przestrzeni do życia. I słońca, i dla 'małolatów '  obowiązkowo wiosennego dokarmiania, (wykopujemy wokół drzewka kilka niezbyt głębokich dołków i wypełniamy je kompostem, humusem, krowiakiem).
                                        Liście i kwiaty robinii znalazły zastosowanie w kosmetologii (balsamy, szampony, kremy); w przemyśle perfumeryjnym; rośliną także od dawien dawna interesuje się ziołolecznictwo, choć przy nieumiejętnym zastosowaniu, możemy zamiast sobie pomóc, to zaszkodzić (część trujących składników). Dlatego, przed zastosowaniem naparów, wywarów z kwiatów, z liści robinii lepkiej skonsultujmy się z lekarzem.
                                       My cieszymy robinią zmysły wzroku, zaś skrzydlaci przyjaciele doceniają miododajne dobra tej eleganckiej żywej ozdoby.


Robinia viscosa - Robinia lepkaRobinia pseudoacacia - Robinia akacjowa, grochodrzew a., robinia biała - Robinia ( foto)Przypisy:
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed]
https://en.wikipedia.org/wiki/Robinia_viscosa
https://pl.wikipedia.org/wiki/Robinia_lepka
https://nl.qwerty.wiki/wiki/Robinia_viscosa