wtorek, 6 sierpnia 2019

Anisodontea - Anisodontea, (Anizodontea) - Kaapse malva

                                     Anisodontea,Anizodontea, pochodzi z rodziny malwowatych i o ile w Europie Zachodniej jest już znana od dawna, tak u nas dopiero z roku na rok zdobywa coraz szersze grono sympatyków. Na macierzystych terenach, to jest na kontynencie afrykańskim, jest krzewem liściastym, który osiąga wysokość około 180 centymetrów (i na podobne rozmiary się krzewi).

                                                          Anisodontea.eng
Anisodontea  - Anizodontea - Anisodontea.nl
Anisodontea capensis - Anizodontea przylądkowa - Kaapse malva
'Princess'

W sprzedaży są dostępne odmiany o mniej spektakularnych rozmiarach, gdzie wysokość dorosłego egzemplarza to 120 centymetrów (również ponad metrowa szerokość). Dzieje się tak w dużej mierze dlatego, że wiele osób traktuje tę roślinę jako jednoroczną. Nie mając warunków do jej
przezimowania, wykorzystuje jej walory na letnisku do przyozdobienia balkonu, tarasu, ogrodowego zakątka.
                                  Anizodontea, może być prowadzona w formie piennej (szczepiona na podkładce), albo zgodnie ze swoją naturą, w krzaczastym kształcie. Bogate kwitnienie trwa nieprzerwanie od czerwca aż do początku listopada. Kwiaty zdobią niemal przez pół roku; swym naturalnym wdziękiem upiększą nasze zielone, balkonowe, czy tarasowe otoczenie. U pojedynczego kwiatu po pięć płatków, które są bardziej zaokrąglone niż jak ma to miejsce u 'kuzyna ', ślazu dzikiego.  Kolory płatków pełne lata, lekkości i słodyczy. Burza subtelnego różu, różu z bielą, także odmiana z mocniejszym czerwono różowym akcentem - są wdzięcznie eksponowana na tle soczystej, bądź głębokiej zieleni.  Do jesieni regularnie przycinamy, uszczykujemy przekwitnięte kwiatuszki (w ten sposób, zamiast w zbędne części, roślina przeznaczy energię na nowe kwietne pąki).
                                 Według mnie, roślinę, która 'na bogato ' kwitnie przez większość sezonu, nie należy traktować jako jednoroczną. Przed nadejściem pierwszych jesiennych przymrozków, zmniejszmy jej pokrój o 1/3  i przenieśmy do pomieszczenia z dostępem światła dziennego, gdzie temperatura nie spada poniżej 10°C. Dostawy wody regularne, ale niewielkie, (chodzi o to, abyAnisodontea capensis - Anizodontea przylądkowa - Kaapse malva
'Princess'

nie dopuścić do przesuszenia bryły korzeniowej). Nie stawiamy donicy bezpośrednio na posadzce, wykorzystajmy stolik, płytę styropianową - ciepłe nogi zimą, to zdrowy plant w następnym sezonie.
                                            Dobry start w nowym sezonie wegetacyjnym, to informacja, że możemy się spodziewać obfitego długiego kwitnienia. Także, warto się przyłożyć. Roślina dobrze znosi przycinanie, także o ile jesienią przystrzygliśmy fryzurkę, aby poręczniej było ją przenieść w miejsce, gdzie nie dosięgną ją temperatury minusowe, tak teraz skróćmy pędy o 1/4, aby zwiększyć krzaczasty pokrój (co = zwiększyć ilość kwietnych zdób).
                                         Przy wiosennym sadzeniu krzewu do gruntu, gdy temperatura powyżej 15°C, jak już było wspomniane, przygotujmy się z nim na jednoroczną przygodę. Tolerancja  temperatur nieco poniżej 0°, to dla nas wyraźna wskazówka, że warto zająć się pielęgnacją tej rośliny w pojemniku. Jako 'doniczkowiec', nie wymaga wielkich nakładów pracy, oczywiście będzie tak, pod warunkiem, że od samego początku zajmiemy się nim we właściwy sposób. 
Standardowa ziemia do roślin doniczkowych przemieszana z trzema garściami piasku, bądź z perlitem , plus na spodzie pojemnika, który  jest z odpływem, niewielka warstwa keramzytu, (drobnych kamyków, żwirku). W temacie sadzenia i przesadzania (co sezon, dwa), optymalny czas dla wykonywania tych zabiegów, to również początek wiosny.  Oczywiście, przez cały okres opieki, usuwamy zniszczone, przesuszone, czy też przemarznięte części.
                                              Lekkie, przepuszczalne podłoże w sezonie nie zapewni anizodontei


Anisodontea capensis - Anizodontea przylądkowa - Kaapse malva
'Princess'

100% stołówki, dlatego od początku kwietnia do połowy września, dostarczamy wieloskładnikowy nawóz przeznaczony do krzewów kwitnących (dawkujemy według wskazówek na etykiecie).
                           Krzew, lubi słoneczne kąpiele, (ale i on ma swoją tolerancję jeśli chodzi o silnie oddziałujące promienie, dlatego lepiej znaleźć taką ekspozycję, gdzie będzie ich unikać w godzinach południowych).
                           Na letnisku podlewamy regularnie, dostarczając niewielkie ilości wody. W żadnym wypadku nie pozostawiamy wody w osłonce, czy na podstawku. przesuszona wierzchnia warstwa ziemi, nowa dostawa. Podlewamy rano, albo pod wieczór (nie lejemy wodą po kwiatach).
                        Młode egzemplarze, nabywamy na przełomie czerwca i lipca, poprzez pobranie i ukorzenienie niezdrewniałych części pędów.
                           Anizodontea, to nowa, urocza odsłona rodziny ślazowatych. Na pierwszy rzut oka, może zmylić najwytrawniejszego znawcę kwietnych kształtów, ale po krótkiej chwili już wyraźniej dostrzega się  różnice w budowie morfologicznej kwiatuszków. Kwitnie przez cało lato i pierwszą połowę jesieni, lepszej reklamy nie potrzeba.Przypisy:
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed]
https://en.wikipedia.org/wiki/Anisodontea
https://nl.wikipedia.org/wiki/Anisodontea

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz