poniedziałek, 5 sierpnia 2019

Pteridium aquilinum - Orlica pospolita - Adelaarsvaren

                                              Orlica pospolita, orlica zgasiewka,to paprociowy szyk w zacienionych ogrodowych zakątkach. czy to na obrzeżasz gaików, w niewielkich laskach, pod koronami rozłożystych drzew - wszędzie tam, roślina ta z wielką naturalnością i z mocą koloru zaznaczy swoją obecność.

                                               Eagle fern.eng
Pteridium aquilinum - Orlica pospolita -  Adelaarsvaren


Przy optymalnych warunkach uprawy, pierzaste liście mogą osiągnąć długość do180 centymetrów, zaś tam, gdzie paprocie będą walczyły o przetrwanie, tylko 30; są sezonowe. My w naszych zielonych przestrzeniach, pragniemy, aby rośliny były zdrowe, aby prawidłowo się rozwijały, co jednocześnie równa się wysokiemu stopniowi dekoracyjności. Dlatego też, od samego początku
naszej ogrodowej przygody z tym gatunkiem orlicy, warto we właściwy sposób zadbać o jego potrzeby.
                                       Nierzadko można tę paproć spotkać w stanie dzikim. Występuje w widnych i suchych borach mieszanych i borach sosnowych, często jej obecność, to dla nas potwierdzenie, że znajdujemy się w bardzo starym lesie. To w jakich 'miejscówkach ' rośnie, jasno kreśli nam obraz, jakie warunki uprawy powinniśmy jej stworzyć u siebie.
                                       Możliwość rozmnażania wegetatywnego (z części kłącza) i przez zarodniki. Zarodnikuje od lipca do września. Wysiewamy zarodniki na niewielką warstwę ziemi;  przy użyciu zraszacza z drobnymi oczkami spryskujemy wodą; zamykamy szczelnie przezroczysty plastikowy pojemnik i ustawiamy go na słonecznym parapecie. W pomieszczeniu powinno być nie mniej niż 16°C (im cieplej, tym szybciej w pojemniku się zazieleni). Po około dwóch tygodniach, powinny być pierwsze wschody. Gdy siewki będą wystarczająco wyrośnięte, pikujemy je do większych oddzielnych pojemników, a w momencie, gdy minie zagrożenie powrotu wiosennych przymrozków, w miejsce docelowe do gruntu. Warto 'maluchy' przezimować pod dachem, (w chłodnym pomieszczeniu z dostępem do dziennego światła, z regularnymi niewielkimi dostawami wody).
                                      Zdecydowanie mamy do czynienia z rośliną, która nie przepada za słonecznymi kąpielami. Możemy ją sadzić pojedynczo, w grupie,  pośród innych paproci, czy przy innych roślinach, które lubią zacienione miejscówki. Wówczas, zwróćmy uwagę na wysokość pięter,


Pteridium aquilinum - Orlica pospolita -  Adelaarsvaren


jakie tworzymy, róbmy nasadzenia tak, aby jedne rośliny nie zagłuszały pozostałych.  
Podłoże żyzne, próchniczne, przepuszczalne; piaszczyste także doskonale się sprawdzi. Odczyn pH o umiarkowanym zakwaszeniu.  
Dorosłe egzemplarze, charakteryzują się stosunkowo wysoką mrozoodpornością. Każdej wiosny, najpierw otoczenie roślin oczyszczamy ze starych, zbędnych części, a potem  możemy zasilić paprotki kompostem (humusem, krowiakiem). Należy wykopać w pobliżu kęp kilka, kilkanaście niezbyt głębokich dołków i wypełnić je 'dokarmiaczem'. (Albo wykorzystać nawóz wieloskładnikowy do paproci). 
                                         I choć w kuchni japońskiej, młode pędy tego gatunku są przysmakiem (gosari), to dla nas każda z części tej rośliny mogłaby okazać się zabójcza. Dla nas, to roślina trująca (!). Jeśli więc taka paprociowa pięknotka jest w naszym ogrodzie, należy o tym zagrożeniu poinformować naszych domowników.
                                       Średni stopień wilgotności podłoża, choć roślina jest tolerancyjna względem czasowych przesuszeń. Jeśli okres upałów w drugiej połowie wiosny, odbije się to na jej 'centymetrach ', będzie niższa, ale nadal pełna witalności. Przy długotrwałych upałach, warto jednak i do niej zawędrować z konewką.
                                     Zarówno rodzajowa nazwa naukowa, jak i zwyczajowa nazwa polska pochodzi od układu wiązek przewodzących na przekroju ogonka liściowego, na którym układają się one w postać orła.


Pteridium aquilinum - Orlica pospolita -  Adelaarsvaren


Pteridium aquilinum - Orlica pospolita -  Adelaarsvaren

Przypisy:
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed]
https://en.wikipedia.org/wiki/Pteridium_aquilinum
https://pl.wikipedia.org/wiki/Orlica_pospolita
https://nl.wikipedia.org/wiki/Adelaarsvaren

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz