środa, 7 sierpnia 2019

Diervilla x splendens - Zadrzewnia błyszcząca - Amerikaanse weigelia


 Diervilla x splendens - Zadrzewnia błyszcząca - Amerikaanse weigelia


                                          Zadrzewnia błyszcząca, jest z  każdym rokiem coraz bardziej doceniona przez miłośników oryginalnych ogrodowych piękności. Poza funkcją dekoracyjną, możne być również wykorzystywana jako roślina okrywowa. Półkrzew, o zwartym pokroju, którego wysokość
może wynosić pomiędzy 75,a 100 centymetrów.


                                                         Bush honeysuckle.eng
Diervilla - Zadrzewnia  
Diervilla x splendens - Zadrzewnia błyszcząca - Amerikaanse weigelia


                                 Przez sezon wegetacyjny, na czerwonawych pędach, główną ozdobę stanowią błyszczące owalnie lancetowate liście. Ich wiosenna soczysta zieleń przez lato nabiera głębi, zaś jesienią przebarwiając się, subtelnie zaczynają czarować  czerwienie i brązy w wielu odcieniach. Od połowy czerwca do połowy sierpnia, trwa kwitnienie. Na zielonym listnym tle, kwiaty żółte, zebrane
w gęste podbaldachy. Kwiatostany rozwijają się na pędach jednorocznych. Poza wartością zdobniczą, pełne słońca kwiatuszki, to codzienna stołówka dla małych skrzydlatych przyjaciół (roślina miododajna). Na miejsce przekwitających ozdób zawiązują się niewielkie podłużne brązowe owocki.
Gdy zdecydujemy się pod koniec lipca przyciąć plant o 1/3, wczesną jesienią może mieć miejsce drugie, mniej obfite kwitnienie. 
                            Słabą stroną uprawy zadrzewni błyszczącej, jest jej niezbyt wysoka odporność na temperatury minusowe, (USDA 6b,czyli do –20,6 °C) . Dlatego, choć lubi słoneczne kąpiele (przy stałym średnim stopniu wilgotności przepuszczalnego podłoża), zalecane jest sadzenie jej w miejscach bardziej osłoniętych, niż na otwartej przestzreni (przy murze, ścianie, parkanie). Gdzie na  metr kwadratowy przypada  2,5 sadzonki. Regularne coroczne wiosenne przycinanie, (do 1/2 wysokości pędów), przyczyni się do tego, że w sezonie nasza ogrodową przestrzeń będzie zdobiła roślina o gęstym, zwartym pokroju. Można również przycinania formującego dokonać jesienią, wtedy wcześniejsze kwitnienie w następnym sezonie - jednak wiąże się to z ryzykiem, że wczesną wiosną, część młodych pędów przemarznie.
                            Ten gatunek zadrzewni, poza prywatnymi ogrodami, może być także wykorzystany w parkach, w zieleni publicznej, jako nieformalny żywopłot, jako roślina okrywowa, w grupowych


Diervilla x splendens - Zadrzewnia błyszcząca - Amerikaanse weigelia


kompozycjach z innymi roślinami wieloletnimi, jako jedno ze średnich pięter. 
Oczywiście to dobrze, gdy podłoże będzie przynajmniej średnio żyzne, jednak  roślina ma zdolność
 przywracania wartości użytkowych lub przyrodniczych terenom zniszczonym przez działalność człowieka. Wiadoma sprawa, że w takich miejscach, roślina będzie niższa i ze słabszym kwitnieniem, jednak sprawa warta zachodu.
                                   Ekspozycja słoneczna, również sprawdzi się ta, w tak zwanym jasnym cieniu. Plant tolerancyjny, jeśli chodzi o odczyn pH gleby (neutralny, delikatnie zakwaszony, bądź zasadowy). Bardzo ważny jest drenaż. Mokre marznące 'nogi ' (korzenie) zimą, to gwarancja na porażkę w uprawie.
Stały umiarkowany stopień wilgotności gleby, przy kilkudniowych suszach i w czasie bezśnieżnych zim, nie zapominamy o dodatkowych dostawach wody. Latem, robimy to rano, albo pod wieczór, zimą w bezmroźny dzień w godzinach południowych. Woda, zawsze powinna być w temperaturze zbliżonej do tej, jaka panuje w otoczeniu rośliny.
Jako wiosenny 'dokarmiacz', możemy wykorzystać kompost, krowiak, bądź humus. W pobliżu rośliny wykopujemy kilkanaście niezbyt głębokich dołków, które wypełniamy mieszanką ziemi i któregoś z tych naturalnych nawozów.
Możemy również od momentu wejścia przez roślinę na wyższe obroty (po przycięciu), korzystać z nawozów wieloskładnikowych do krzewów kwitnących. Dostarczamy je, według zaleceń na etykiecie, do momentu rozkwitu pierwszych słonecznych ozdób.


Diervilla x splendens - Zadrzewnia błyszcząca - Amerikaanse weigeliaDiervilla x splendens - Zadrzewnia błyszcząca - Amerikaanse weigeliaDiervilla x splendens - Zadrzewnia błyszcząca - Amerikaanse weigeliaDiervilla x splendens - Zadrzewnia błyszcząca - Amerikaanse weigeliaDiervilla x splendens - Zadrzewnia błyszcząca - Amerikaanse weigeliaDiervilla x splendens - Zadrzewnia błyszcząca - Amerikaanse weigelia


Diervilla x splendens - Zadrzewnia błyszcząca - Amerikaanse weigelia

Przypisy:
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed]
https://en.wikipedia.org/wiki/Diervilla
https://pl.wikipedia.org/wiki/Zadrzewnia

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz