czwartek, 25 października 2018

Veronica repens - Przetacznik rozłogowy - Ereprijs

                                    Przetacznik rozłogowy, to roślina płożąca. Niewysoka, ale z ogromnym potencjałem, jeśli chodzi o zwiększenie swej objętości. Tym bardziej cieszy ta wiadomość, gdy bierzemy pod uwagę, zagospodarować ją na: skalniakach, murkach, rabatach, skarpach, na żwirowych placach, czy też umiejscowić  w ziemi pomiędzy kamiennymi płytami, które tworzą naturalną ścieżkę.


Veronica repens - Przetacznik rozłogowy - Ereprijs


                                  Rodzaj przetacznika, liczący sobie prawie 200 gatunków, to spory 'rozstrzał' rozmaitości kształtów, kolorów wysokości. W przypadku tego gatunku, możemy mówić o wysokości
docelowej pomiędzy 3, a 20 centymetrami. Uroczo prezentująca się na zdjęciach odmiana, dorasta do górnej granicy.
Dzięki rozłogom, plant powiększa swój obszar. Nie robi tego bardzo ekspansywnie,więc nie musimy się obawiać, że stanowiłby niezdrową konkurencję dla naszych innych ogrodowych roślinnych dóbr.
Gatunek ozdobny z liści i z kwiatów. Kwitnienie od końca maja, do połowy lipca. Kwiaty drobne, w różowo fioletowych pąkach, rozwinięte białe, z charakterystycznymi 'przetacznikowymi' fioletowymi nakropieniami. Liście, w zależności od odmiany, mogą być w jasnych, bądź w ciemnych kolorach zieleni, a także seledynowe (żółto zielone), jak to jest u odmiany 'Sunshine'.
                             Optymalne warunki uprawy, to miejsce słoneczne, z przepuszczalną żyzną glebą, o stałym umiarkowanym stopniu wilgotności. Maleństwa te, jednak sobie poradzą i w trudniejszych 'miejscówkach'. Skalniak, bardziej pomogła gleba  - choć wiadomo, to roślina, żywa ozdoba, więc także posiada granice tolerancyjności.


Veronica repens - Przetacznik rozłogowy - Ereprijs

Uprawę przetacznika rozłogowego, możemy prowadzić w gruncie, albo w pojemnikach. Gdy susza, nie zapominamy o podlewaniu. Robimy to  z rana, albo pod wieczór. Lejąc wodę na roślinę w godzinach południowych, doprowadzilibyśmy do poparzeń , a część pędów i liści 'się by ugotowała'.
                     Zasilamy od kwietnia do końca kwitnienia. Roślina, gdy ma i substancji odżywczych, wody i odpowiedniej pogody, tyle co jej potrzeby - może powtórzyć kwitnienie. Będzie słabsze, ale i tak małe kwietne ozdoby widoczne i sprawiające swoją obecnością przyjemność.
                    Szerokie zastosowanie tych maleństw, ich mrozoodporność i oczywiście, bardzo zdobniczy zimozielony pokrój - wszystko to, przemawia za tym, aby w następnym sezonie, w naszym ogrodzie rozgościł się i ten gatunek przetacznika.


Veronica repens - Przetacznik rozłogowy - EreprijsVeronica repens - Przetacznik rozłogowy - Ereprijs
Veronica repens - Przetacznik rozłogowy - Ereprijs

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz