środa, 24 października 2018

Cucumis dipsaceus - (Ogórek jeżyk, O. ozdobny) - (Distelkomkommer)

                               Cucumis dipsaceus, powszechnie jest uprawiany w wielu krajach stref tropikalnej i subtropikalnej. Jest tam popularnym warzywem, a także   środkiem stosowanym w ziołolecznictwie (niektóre z części rośliny, wykorzystuje się do robienia okładów na rany, bądź do użytku wewnętrznego, aby pobudzić organizm do wymiotów przy zatruciach). Na naszej szerokości geograficznej, od tego gatunku, są dostępne nasiona odmian, których zadaniem jest pełnienie wyłącznie funkcji dekoracyjnych. Żadna z części rośliny, nie nadaje się do spożycia (!).


Cucumis dipsaceus - (Ogórek jeżyk, O.ozdobny)  - (Distelkomkommer)


                               Ogórek ozdobny, jest rośliną jednoroczną. O pokroju płożącym, bądź może być prowadzony po murze, podporach jako pnącze. Dojrzały plant, osiąga
150 do 180 centymetrów długości. Liście sercowate, jajowate, ułożone naprzemiennie; są o brzegach zębatych, bądź całych (w zależności od odmiany). Blaszka liścia blado zielona, szorstka, matowa.
Kwiaty pojedyncze, rzadziej w grupie, kwitną w kątach liści. Kwietne ozdoby są w słonecznym kolorze, w kształcie dzwonka, pięciokrotne. Po przekwitnięciu, w ich miejscu zaczynają się zawiązywać charakterystyczne owoce. Są elipsoidalne, albo kuliste, gęsto pokryte miękkimi kolcami, które maja długość około centymetra. Przy czym, jasno żółty, jasno zielony owoc, osiąga pomiędzy 5, a 7 centymetrami długości. Dobro to, jest wypełnione wieloma epileptycznymi, kremowymi kilkumilimetrowymi nasionkami (które, możemy osuszyć w cieniu, przechować i wykorzystać do wysiewu w następnym sezonie wegetacyjnym).
                             Dekoracyjne ogórkowe jeżyki, są używane przy tworzeniu jesiennych kompozycji. Dzięki swemu wyrazistemu kolorowi i oryginalnemu kształtowi, doskonale wzbogacają przystrojenia, na przykład, z małymi dyniami, oranżami miechunki, brązem kasztanów, zasuszonymi kwiatami, szyszkami itp. Więcej, o naturalnych jesiennych ozdobach, tutaj. Okres przydatności do użycia zdobniczego, po zbiorze, waha się od dwóch do dwóch i pół miesiąca.


Cucumis dipsaceus - (Ogórek jeżyk, O. ozdobny)  - (Distelkomkommer)


                                 Trzeba pamiętać, rozpoczynając swoją przygodę z tymi ozdobnymi 'jeżykami', że sprzyjają ich rozwojowi: światło dzienne, ciepło, próchniczne podłoże i stała średnia wilgotność podłoża. Czas wzrostu, wynosi 100 dni, a gdy doliczymy etapy kwitnienia, zawiązywania owoców, ich dojrzewania  - widzimy, że do pełni sukcesu, potrzeba ponad cztery miesiące.  Wysiew, przy temperaturach, powyżej 21 °C. Zostaje nam więc do dyspozycji rozsadnik w domowych warunkach, na przełomie marca i kwietnia. Przed wysianiem, w letniej wodzie na dobę namoczmy nasiona. Podłoże żyzne, przepuszczalne, pojemniki z odpływem. Do czasu wschodów, możemy pojemniki nakrywać na noc folią. Gdy na zewnątrz,  temperatury w czasie dnia, a także w nocy, nie spadają poniżej 18 °C, można roślinę ulokować w miejscu docelowym. Robiąc to zbyt wcześnie, ryzykujemy ... plant może nie zawiązać kwiatów, a wynika z tego tyle, że nie będzie także pożądanych dekoracji.
Ogórek jeżyk, równie dobrze radzi sobie płożąc, jak i pnąc - więc wszystko zależy od naszej inwencji, jak go poprowadzimy. Nie dysponując ogrodem, możemy zaprosić ogórka ozdobnego na balkon (uprawa pojemnikowa). Najprościej, najwłaściwsze podłoże, to takie w jakie wysialibyśmy marchewkę, rzodkiewkę, sałatę. Miejsca z glebą zbitą, bądź tam, gdzie jest zbyt wysoki, czy zbyt niski  stopień wilgotności, odpadają.
                                 Ekspozycja słoneczna. W czasie suszy, nie zapominamy o podlewaniu. Robimy to z rana, albo pod wieczór; dzięki temu nie narazimy nadziemnych części rośliny na poparzenia, popalenia. Nawozić zaczynamy tydzień po posadzeniu do gruntu. Używajmy tych samych dóbr, którymi dokarmiany nasze warzywa, w ostateczności sprawdzi się także nawóz wieloskładnikowy, przeznaczony dla roślin ogrodowych kwitnących.
                              Gdy 'mokre' lato, a ogórek ozdobny jako płożący plant, warto ziemię ściółkować (kora, słoma), zabezpieczając dojrzewające owoce przed zgniciem.


Cucumis dipsaceus - (Ogórek jeżyk, O. ozdobny)  - (Distelkomkommer), (w świątecznej stylizacji)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz