czwartek, 6 września 2018

Touraine - Turenia, ("Ogrody Francji') - Touraine

                        Turenia, kraina historyczno- geograficzna, nazywana ogrodami Francji. Znajduje się w centralnej części kraju, w dorzeczu czterech rzek (między innymi, królewskiej Loary), tam, gdzie wiele zamków i innych imponujących budowli, z których jest znana na cały świat.
W drugiej połowie sierpnia, to okolica 'zalana' słońcem,gdzie winnice i pola słoneczników.
                        Wiele lat temu, będąc w tym regionie po raz pierwszy, zachwycona, że 'podróż ta dzieje się naprawdę', to pod kątem roślin, wypatrywałam przede wszystkim, 'znajomych' brzóz, dębów, buków, a także niższych pięter kwitnących Pięknotek, tych znanych z babcinego ogrodu.
Z perspektywy czasu, te wspomnienia wywołują uśmiech i pozytywne przemyślenia.


Perovskia atriplicifolia - Perowskia łobodolistna - Reuze lavendel  ( foto )


Wówczas było pięknie, przy okazji tej podróży także. Teraz, gdy nabyte lata doświadczeń i apetytu na nowe, w przydomowych francuskich ogrodach, starałam się dostrzec roślinne rarytasy, których w chłodniejszym polskim klimacie często się nie spotyka. Rzadkością przecież, jest dorosły egzemplarz
eukaliptusa górskiego, czy lagerstremia indyjska, rosnąca bezpośrednio w gruncie, zachwycająca bogatym pokrojem, pełnym kwietnej słodyczy.
                    Nie był to czas, gdy w niższych piętrach zieleni króluje lawenda, więc część zdobienia w błękitach na swe barki przyjęli perowskia łobodolistna oraz uroczy, niewielkich rozmiarów zawciągowiec, porastający okoliczne murki i obrzeża rabat. Jego pięciokrotne intensywne w kolorze kwietne ozdoby, bardzo trwale utrzymywały się, pomimo niesprzyjających warunków dla świata roślin (ponad osiem tygodni brak opadów, silnie operujące promienie słoneczne). 
                    W pewnym momencie, władze Francji,  zwróciły się do mieszkańców, ale ograniczyć ilość wody przeznaczanej na podlewanie roślin w ogrodzie do minimum. 'Stały' za tą prośbą, silne argumenty - w niektórych częściach kraju, po prostu zaczynało brakować wody do picia.  Będąc pasjonatami królestwa roślin, większość z nas potrafi sobie wyobrazić, jak trudno podjąć decyzję o zaprzestaniu ich podlewania. Niełatwa droga wyborów, podlewanie 'na raty', każdy się starał.
Ta więc, przy obficie kwitnących różanych krzewach, wyschnięty trawnik; czy hibiskus, lekko 'oklapnięty', który zapewne z czasową suszą by sobie poradził, ale wielotygodniowe silne działanie słońca sprawiało, że słabł w oczach  z dnia na dzień.


Lagerstroemia indica - Lagerstremia indyjska - Lagerstremia, (Mimosa) ( foto )


                                   Tam, gdzie ogrody przy rzece, czy przy jeziorze, jakby w ogóle nie było suszy. Sprzyjający mikroklimat, więc roślinność na każdym piętrze w soczystej zieleni, a u tych kwitnących, żadnych zahamowań z obsypywaniem się kolorami.
Zaskakująco dobrze radziła sobie także część roślin owocujących i warzyw. Dojrzewające śliwki, jabłka,  z lekko żółknącymi liśćmi 'oblepione'  drzewa orzechów włoskich.  I moje słodkie odkrycie,   długo owocująca odmiana truskawek (w smaku przypomniały mi pyszną 'Senga Sengana'). Zapewne większość z Was zna te dobro, ale dla mnie to nowinka i nauka w jednym. Kilka pędów przywiozłam do domu, trochę zachodu było z tym, gdzie je ulokować. Teraz będę chuchać i dmuchać, aby przezimowały i w następnym sezonie zobaczymy, czy będzie równie smacznie jak w moich wspomnieniach.
                                    Niedaleko Tours, można także było, u jednego z gospodarzy, zakupić soczyste, aromatyczne arbuzy i o różnych kształtach i kolorach, kabaczki. A w drodze powrotnej, podziwiać zachwycająco prezentującą się  magnolię wielkokwiatową. Prawda to, podróże kształcą - wcześniej nie przyszłoby mi do głowy, że spotkam w drugiej połowie lata, tak szykownie ustrojoną magnolię .
Choć bez kwiatów, to magnolii nie ustępowało w dekoracyjności, bogato ozdobione strąkami indiańskie drzewo fasolowe (katalpa). Wieloletni egzemplarz, z rozłożystą nasyconą zieloną barwą koroną, nie pozostał niezauważony.
                              Było jeszcze zbyt wcześnie, aby rozkoszować się smakiem pieczonych kasztanów, ale fakt, że można je było zobaczyć, gdy bogato 'gościły się' na ogromnym drzewie, choć w  części zrekompensował tę stratę.

                                     Parki krajobrazowe, ogrody tematyczne, ogrody egzotyczne -  tak oczywiście, to wiele chwil szczęścia i spotkań z nowymi roślinnymi  perełkami (o tych spotkanych we francuskim ogrodzie botanicznym, już wkrótce).
'Codzienność', nie tylko zagranicznych ogrodów, jest dla mnie równie interesującą. W środkowej Francji, zimą kilka stopni temperatury więcej na plusie niż u nas, a co za tym idzie,  w sezonie wegetacyjnym możemy podziwiać  świat przyrody, którego na naszej szerokości geograficznej, możemy pielęgnować tylko część.Eucalyptus gunnii - Eukaliptus górski - Cidergomboom ( foto )Ceratostigma - Zawciągowiec -  Loodkruid
( foto ) 

Magnolia grandiflora - Magnolia wielkokwiatowa -  Beverboon (foto)


Vitis vinifera - Winorośl właściwa - Druif ( foto )Catalpa bignonioides - Katalpa bignoniowa, Surmia bignoniowa - Boltrompetboom ( foto )
 Rosa - Róża - Rozen ( foto )Fragaria ×ananassa - Truskawka, poziomka t. - Aardbei  ( foto )


Hibiscus - Ketmia, Hibiskus ( foto )


Castanea sativa - Kasztan jadalny - Tamme kastanje ( foto )


Przypisy:
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed]
http://www.vip-colors.com/2017/01/vitis-vinifera-winorosl-wasciwa-druif.html
http://www.vip-colors.com/2016/12/eucalyptus-gunnii-eukaliptus-gorski.html
http://www.vip-colors.com/2018/08/perovskia-atriplicifolia-perowskia.html
http://www.vip-colors.com/2018/07/catalpa-bignonioides-katalpa-bignoniowa.html
http://www.vip-colors.com/2016/08/rosa-roza-rozen.html
http://www.vip-colors.com/2016/08/fragaria-ananassa-truskawka-aardbei.html
http://www.vip-colors.com/2016/07/hibiscus-ketmia-hibiskus.html
http://www.vip-colors.com/2017/03/castanea-sativa-kasztan-jadalny-tamme.html
https://en.wikipedia.org/wiki/Touraine
https://pl.wikipedia.org/wiki/Turenia
https://nl.wikipedia.org/wiki/Touraine

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz