środa, 5 września 2018

Pterocarya stenoptera D. CD. - (Skrzydłorzech chiński) - (Chinese vleugelnoot)

                                     Pterocarya stenoptera, to oryginalne drzewo liściaste, nadal w naszej strefie klimatycznej, bardzo rzadko spotykane . Pochodzi z tej samej rodziny, co skrzydłokwiat kaukaski, a także co orzech włoski. (Skrzydłorzech chiński), to jego nazwa pospolita i choć co raz częściej używana, to nadal niezaakceptowana w naukowej nomenklaturze.

                                                       Chinese wingnut.eng
Pterocarya stenoptera - (Skrzydłorzech chiński) - (Chinese vleugelnoot)

                                  Ten gatunek skrzydłorzechu, naturalnie rośnie na górskich obszarach leśnych i przy brzegach rzek we wschodnich i w środkowych Chinach, a także w Japonii i na Tajwanie.
W porównaniu z innymi roślinami, jest tak żywą ozdobą o imponujących rozmiarach - dorosły
egzemplarz może osiągnąć powyżej 24 metrów wysokości. Roczne przyrosty młodych sadzonek są bardzo duże. Także decydując się na sadzenie tego gatunku w swoim azjatyckim, japońskim ogrodzie, weźmy pod uwagę, że mamy do czynienia z drzewem, które osiągnie około 20 metrów wysokości i będzie potrzebowało odpowiedniej przestrzeni do swego rozwoju.
Dlatego zapewne, bujne, bogate w zieleń rozrośnięte korony pterocarya  stenoptera, jeśli już, to najczęściej spotykamy w parkach i w dużych komercyjnych nasadzeniach. Dlaczego w Polsce tak rzadko? Młode drzewko może szybko przemarznąć. Dopiero starsze, dorosłe, zdrowo rozwijające się  egzemplarze , mogą przetrzymać temperatury spadające poniżej - 20°C. Dla młodszych, przyjmuje się w naszej strefie klimatycznej barierę USDA 6b.
                                  Pozyskujemy nowe egzemplarze poprzez wysiew (niezbędny proces stratyfikacji), albo poprzez pobranie sadzonek zielnych. Roślina nie wytwarza odrostów.
Sezon wegetacyjny rozpoczyna się do bogatego ukazania nieparzystopierzastych, soczyście zielonych podłużnych, ząbkowanych liści. Tworzą one zwarto, szeroko jajową koronę.


Pterocarya stenoptera - (Skrzydłorzech chiński) - (Chinese vleugelnoot)

 Na przełomie maja i czerwca, rozpoczyna się kwitnienie. Mało zauważalny stopień dekoracyjności tych jednopiennych kwietnych ozdób. Długie, zwisające jasnozielone (żeńskie dłuższe od męskich). Po przekwitnięciu, na żeńskich zaczynają zawiązywać się owoce. Są to orzeszki, gdzie każdy pojedynczy posiada dwa skrzydełka. Wówczas właśnie, te zwisające ozdoby nadają drzewu najbardziej efektownego wyglądu. Gdy już opadną przebarwiające się na słoneczny kolor liście, 'sznurki z uskrzydlonymi' orzeszkami, nadal jeszcze długo zdobią.
                                Ze względu na swe rozmiary, jak i potrzeby do właściwego wzrastania, drzewko to sadzi się w miejscu słonecznym. Ze względu na swój krótki pień, na początku ma pokrój trochę krzaczasty, ale z latami wyraźnie nabierze charakteru okazałego, wiekowego drzewa.
                               Patrząc na wielkość części nadziemnych, dość zaskakujące, że te podziemne są niezbyt głęboko rozbudowane. Wynika to z natury rośliny, na terenach macierzystych, ostępach skalnych, była zmuszona  lokować swe rozrastające się  podziemne części, często prawie na wierzchu 'czepiając się' ograniczonych możliwości. Stąd posadzenie skrzydłorzecha chińskiego w bliskości tarasu, chodników miejskich, ośrodka kanalizacyjnego, może skutkować problemami.
                                Pterocarya stenoptera, to nie tylko drzewo dla kolekcjonerów. Jeśli dysponujemy odpowiedniej wielkości ogrodem, dołożymy starań, aby zabezpieczyć przed zmarznięciem młode drzewko - to z czasem, w naszej zielonej przestrzeni zagości oryginalne, wysokiej klasy pod względem ozdobności drzewo. 
                           

Pterocarya stenoptera - (Skrzydłorzech chiński) - (Chinese vleugelnoot)Pterocarya stenoptera - (Skrzydłorzech chiński) - (Chinese vleugelnoot)Pterocarya stenoptera - (Skrzydłorzech chiński) - (Chinese vleugelnoot)
Pterocarya fraxinifolia - Skrzydłorzech kaukaski, skrzydłorzech jesionolistny - Kaukasische vleugelnoot ( foto )
Przypisy:
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed]
http://www.vip-colors.com/2016/07/pterocarya-fraxinifolia-skrzydorzech.html
https://en.wikipedia.org/wiki/Pterocarya_stenoptera
https://pl.wikipedia.org/wiki/Pterocarya_stenoptera
https://nl.wikipedia.org/wiki/Pterocarya

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz