wtorek, 4 września 2018

Saxifraga paniculata - Skalnica gronkowa - Trossteenbreek

                               Skalnica gronkowa,roślina należąca do jednych z elegantszych 'poduszkowców'. Przy odpowiedniej pielęgnacji, nasz skalniak, bardziej słoneczny ogrodowy  zakątek, czy odpowiedniej wielkości pojemniki, zyskają długo cieszącą oczy, o oryginalnym kształcie żywa ozdobę.


                                                 Alpine saxifrage.eng
Saxifraga paniculata - Skalnica gronkowa - Trossteenbreek


                             Stanowiska naturalnie rosnącej skalnicy gronkowej, można spotkać w Azji i w Europie. W Polsce, są to miejscówki w górzystych partiach. Z roku na rok, w wyniku zmian klimatycznych, populacja tego gatunku skalnicy ulega znacznemu pomniejszeniu, dlatego poza
szanowaniem faktu, że została objęta częściową ochroną gatunkową, śmiało zapraszajmy którąś z jej atrakcyjnych odmian do swojej zielonej przestrzeni.
                         Pierwsze sadzonki, najrozsądniej zakupić w szkółce ogrodniczej. Fikuśne, pełne zieleni zwarte kępy, na pewno w tym samym sezonie obdarują nas wiechowatymi kwiatostanami.
Grube, niewielkie, lekko wydłużone sino zielone, niebiesko zielone, bądź zielone listki, tworzą różyczkę liściową. Listki szczelnie na siebie zachodzą, co daje bardzo ciekawy wizualny efekt.
Posadzone w grupie (na metr kwadratowy około 6 sztuk), bardzo ładnie uwidocznią wytyczony obszar.  W połowie czerwca rozpoczyna się kwitnienie, trwać może z różnym nasileniem do końca lipca. Gdy dość wcześniej przycięte przekwitnięte części, może powtórzyć kwitnienie (będzie mniej obfite).
                   W zależności od kultywaru, kwiaty na wiechach lub na podbaldachach, mogą być koloru jasno różowego, częściej białego. Jak to jest w rodzaju skalnica, pojedynczy kwiat, pięciopłatkowy.
Po przekwitnięciu, zawiązują się niewielkie mieszki, z których z czasem rozsypują się nasionka. Ten gatunek, powiększa swe terytorium dość przewidywalnie, więc nie musimy się obawiać, że zapanuje nad całym ogrodem.


Saxifraga paniculata - Skalnica gronkowa - Trossteenbreek


Jeśli nie chcemy, aby plant zwiększył swój zasięg, po prostu po zakończeniu kwitnięcia, usuńmy mało estetycznie wyglądające wiechy (tniemy na wysokości różyczki liściowej). 
                                 Podłoże powinno być średnio żyzne, przepuszczalne, o odczynie pH neutralnym lub lekko zasadowym. Możemy przed posadzeniem, zetrzeć w dołki i przemieszać z zmienią kawałek kredy.Mile widziana stała średnia wilgotność gleby, niemniej 'trudniejsze', suchsze stanowiska także się nadadzą. Ważne, aby unikać miejsc zalewowych. Ekspozycja w pełnym słońcu, bądź ostatecznie w tak zwanym 'jasnym cieniu'.  Dobrze, jeśli otulina z innych roślin, która osłoni kwietne wiechy skalnicy przed zbyt silnymi wiatrami.
Bylinę nawozimy w okresie wegetacyjnym, od kwietnia do  pierwszego tygodnia lipca; stosujemy nawóz do roślin ogrodowych kwitnących, według instrukcji na etykiecie.
Podział, wskazany bardziej jesienią niż wiosną. Wówczas roślina ma czas zaleczyć miejsca rozdzielenia i spokojnie przygotowywać się do kolejnego sezonu wegetacyjnego.
                           Jak to przy skalnicach, ta także nie przepada za zbyt duża ilością wody (jeśli podlewana, przy wielotygodniowej suszy, czy w bezśnieżną zimę,to nie po częściach nadziemnych i zawsze woda powinna mieć temperaturę zbliżoną do tej jaka panuje w otoczeniu rośliny).
Na zimę, skalnice gronkową należy schronić pod  pojemnikiem (pojemnikami), zapewniając ciągły obieg powietrza i bezpośredni dostęp do dziennego światła. Dlatego wybieramy plastikowe, bądź szklane przezroczyste nakrycia. Pierwszoroczne egzemplarze, warto także zabezpieczyć, podsypując kępy niewielkimi kopczykami ziemi, które wiosną łatwo jest rozsunąć.
                       Jeśli prowadzimy uprawę skalnicy gronkowej w donicach, a nie są one dostosowane do warunków zimowych, należy je przenieść do chłodnego pomieszczenie z dostępem do dziennego światła i nie zapomnieć o podlewaniu (tyle, aby nie dopuścić do przesuszenia bryły korzeniowej.
                      Wiosną oczyszczamy rośliny z postarzałych, mało ozdobnych części (proces starzenia dotyczy każdego żywego organizmu). Rozpoczynamy kolejny sezon wegetacyjny.Saxifraga paniculata - Skalnica gronkowa - Trossteenbreek
Przypisy:
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed]
https://en.wikipedia.org/wiki/Saxifraga_paniculata
https://pl.wikipedia.org/wiki/Skalnica_gronkowa
https://nl.wikipedia.org/wiki/Trossteenbreek

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz