wtorek, 23 stycznia 2018

Schefflera elegantissima, (Dizygotheca e). - Szeflera najwytworniejsza - (False aralia)

                                     Szeflera najwytworniejsza, zachwyca i kłania się przed nami w swojej ażurowej odsłonie. Ząbkowane, długie, bo osiągające nawet 20 centymetrów długości liście, stanowią główną, całoroczną ozdobę. Pojedynczy listek jest ciemnozielony, z wyraźnym jaśniejszym nerwem środkowym.
W swoim naturalnym środowisku, to jest w zachodniej części terytoriów Oceanu Spokojnego, rośnie jak w niższych piętrach roślinnych, jako zimozielony krzew lub małe drzewko, osiągając do 7 metrów wysokości. W naszej strefie klimatycznej,

                                                           False aralia.eng
Schefflera elegantissima ,(Dizygotheca e.) -  Szeflera najwytworniejsza - (False aralia)


dorasta do połowy tej wysokości. Nie bez znaczenia jest przecież fakt, że ze względu na to w jakim mieszkamy klimacie, możemy ten gatunek szeflery uprawiać jedynie w pojemnikach. Nie ma tolerancji dla temperatur poniżej 10°C. I już na samym początku, jeśli chodzi o uprawę tego plantu, warto wspomnieć, że nie toleruje on 'zaskakujących' go zmian temperatury, natężenia światła
dziennego. Czyli, ewentualnie, jeśli zdecydujemy się, na przeniesienie go, to na letnisko, gdy temperatura na dworze powyżej 20°C i powrót pod dach, już w połowie sierpnia, wtedy to zaczynają się noce, gdzie temperatura poniżej 15°C. Optymalna przez cały rok to pomiędzy 18, a 24°C. 
Miejsce ustawienia donicy tam, gdzie światło rozproszone. Zbyt silne nasłonecznienie, to poparzenia, zbyt ciemno, to nieestetycznie wydłużające się, łysiejące pędy.
                             Ziemia standardowa do roślin uprawianych w domu. Można ją przemieszać z dwiema, trzema garściami torfu i garścią piasku. Na spód warstwa keramzytu, kilka centymetrów. Pojemnik z odpływem ustawiony na podstawce, albo w dekoracyjnej osłonce. 
Przesadzamy na wiosnę, gdy wyraźnie stary pojemnik wydaje się być zbyt mały. Co dwa sezony zupełnie wystarczy, choć może się wydać, że plant nam rośnie jak na drożdżach. Gdy będziemy go przesadzali częściej, albo co gorsze do za dużo większego pojemnika, niż ma taką potrzebę; wtedy on przystopuje rozwój części nadziemnych na korzyść rozrastania bryły korzeniowej ( z czym zupełnie nam nie po drodze). 
W tym sezonie, gdy nie robimy przesadzania, wybierzmy wierzchnia warstwę ziemi i zastąpmy nową, niewyjałowioną.Schefflera elegantissima -  Szeflera najwytworniejsza - (False aralia)


                                 Podlewamy według techniki 'na palca'. Przesuszona wierzchnia warstwa, dostarczamy wodę, zawsze w temperaturze zbliżonej do tej jaka panuje w otoczeniu rośliny. Zastałą wodę zlewamy. Od połowy października do połowy lutego, podlewajmy mniej obficie, ale regularnie, aby nie dopuścić do przesuszenia korzeni. Jeśli jesteśmy w posiadaniu zraszacza z bardzo drobnymi oczkami, w czasie suszy, czy zimą, gdy w pomieszczeniach suche powietrze, możemy go użyć. Te nawilżacze z dużymi otworami, pozostawiłyby brzydkie plamy na liściach. Zraszanie zimą, dopuszcza się, czy szeflera ma dostęp do odpowiedniej ilości dziennego światła. Wiadomo, co by złego wynikło, gdyby miała ciemno i jeszcze zbyt dużo wilgoci w otoczeniu. Profilaktyka, przede wszystkim.
Nawozimy od kwietnia do końca sierpnia, nawozem w granulacie dla roślin domowych, zgodnie z zaleceniami na etykiecie.
                                 Szeflera najwytworniejsza, jest dość szybko przybierającym na wysokości doniczkowcem. Kilka lat i może osiągnąć ponad trzy metry wysokości. Jeśli ma ładny pokrój i zdrowo się krzewi, przeprowadzajmy wyłącznie zabieg sanitarny (usuwanie starych, połamanych, nieestetycznie wyglądających części). Gdy jednak, zdarzy się tak, że my zapewniliśmy optymalne warunki uprawy, a plant traci na impecie, łysieje; przeprowadzamy bardziej konkretne cięcie     Schefflera elegantissima -  Szeflera najwytworniejsza - (False aralia)


pielęgnacyjne. Skracamy od 30 do 50 centymetrów. Jeśli wiosną rośliny przesadzaliśmy, poczekajmy z cięciem ze trzy tygodnie. (Już wspominaliśmy, ten gatunek szeflery jest 'bardzo czuły' na odreagowanie zmian). Ucięte górne części, możemy 'potraktować' preparatem ukorzeniającym i stworzyć z nich nowe egzemplarze (potrzebne dwa oczka, węzły). Do rozwoju młodych sadzonek, jest niezbędna temperatura powyżej 21°C.
 Wykonując prace przy tej roślinie, warto wiedzieć, że tak samo jak i pozostałe gatunki szeflery, tutaj także będziemy mieli do czynienia z substancjami drażniącymi skórę i powodującymi swędzenie. Dlatego używajmy rękawiczek ochronnych, a jeśli pracujemy przy plancie bez nich, koniecznie po myjmy dłonie.
                               Dość szybki wzrost, bogaty pokrój wiecznie ciemnozielonej szaty - to mocne atuty, dzięki którym szeflera najwytworniejsza jest zapraszana do tradycyjnych i nowoczesnych przestrzeni. Na pewno i biuro i mieszkanie, zyskają, gdy ta żywa ozdoba zacznie w nich roztaczać swój czar.              Schefflera elegantissima  -  Szeflera najwytworniejsza - (False aralia)Schefflera elegantissima -  Szeflera najwytworniejsza - (False aralia)
Schefflera arboricola - Szeflera drzewkowata - Vingerboom ( foto)Przypisy:
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed]
https://en.wikipedia.org/wiki/Plerandra_elegantissima
https://pl.wikipedia.org/wiki/Szeflera_najwytworniejsza

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz