środa, 24 stycznia 2018

Galeopsis speciosa - Poziewnik pstry - Dauwnetel

                                     Poziewnik pstry, roślina pospolicie rosnąca w naszym klimacie. Nie ma zbyt dużych wymagań. Przy drodze, za płotem, na stanowiskach ruderalnych, na obszarach torfowych, w lasach liściastych,  na użytkach rolnych, na wrzosowiskach - wszędzie tam, gdzie znajdzie minimum wygody, aby się rozwijać, zostaje i zaczyna wzbogacać okolicę swoimi kolorowymi kwiatuszkami.

                                     Large-flowered hemp-nettle.eng
Galeopsis speciosa - Poziewnik pstry - Dauwnetel


              Grube łodygi poziewnika pstrego, mogą się wznosić od 60 nawet do 130 centymetrów. Najczęściej spotyka się niższe niż 80 centymetrów. Jajowate, podłużne, ostro zakończone, wyraźnie ząbkowane ciemnozielone liście. Główną ozdobą rośliny są kwiatostany. Nibyokółki w kątach liści, to grupa pojedynczych barwnych ozdób o wargowym kształcie. Kwitnienie rozpoczyna się w
czerwcu i trwa do października. A przy sprzyjających warunkach klimatycznych, nawet do pierwszych przymrozków.
Mamy tutaj do czynienia z obustronnie symetrycznym kwiatem. Mającym długość do 3.5 centymetra. Dolna warga fioletowa lub niebieska. Górna jasna, kremowa, z pobocznymi 'paskowanymi' płatkami. Te fioletowe linie, ich odcień, to sygnał i kierunek dla pszczół, dokąd mają zmierzać po smakowitości, a co istotniejsze dla rośliny, zapylać. Wnętrze złote, słoneczne.
Na miejscu przekwitających kwiatów, zaczynają tworzyć się okrągło jajowate rozłupki.Galeopsis speciosa - Poziewnik pstry - Dauwnetel


                      Wszystkie nadziemne części rośliny są wyraźnie unerwione. Delikatnie wyglądające włoski, przy dotyku mogą być nieprzyjemne, a w najgorszym wypadku, poczujemy potem niemiłe swędzenie. Więc jeśli dla celów leczniczych, kosmetycznych, zdecydujemy się na zbiór tego ziela, zróbmy to w rękawiczkach i tnijmy nożyczkami, nożem.
                     Od dawien dawna poziewnik pstry jest używany w ziołolecznictwie, a to za sprawą bogactwa, które w sobie skrywa. Nadaje się do robienia naparów i wywarów, które pomogą w powrocie do zdrowia przy przeziębieniu (inhalacja, herbatki). W codziennej diecie, ten gatunek poziewnika, korzystnie wpłynie na usprawnienie pracy układu trawiennego i wydalniczego.
Osobom mającym problemy ze skórą (trądzik, rany, łojotok), z tą rośliną będzie naturalnie po drodze Osławiony składnik, jakim jest krzemionka, to dobro dla każdego z nas. Wspomaga ukrwienie skóry, co jest równoznaczne ze spowolnieniem procesu jej starzenia; dodamy sobie  witalności i zdrowego wyglądu.
                   Ziele to zbieramy w czasie kwitnienia (w tym konkretnym wypadku, był to bardzo wietrzny dzień).  Suszymy w przewiewnym, zaciemnionym miejscu. Następnie ten susz, możemy wykorzystywać na wiele sposobów. Czy to do tworzenia spożywanych mieszanek ziołowych, czy też do tworzenia naturalnych domowych kosmetyków (tonik, ekstrakt, balsam, mydło). Najbogatszym źródłem będzie jednak użytkowanie, świeżo co zerwanych części rośliny (ocen, wywar, napar).
Można także listki i kwiaty wykorzystać do nadania specyficznego aromatu ziołowej nalewce, czy winu.Galeopsis speciosa - Poziewnik pstry - Dauwnetel


Przypisy:
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed]
https://en.wikipedia.org/wiki/Galeopsis_speciosa
https://pl.wikipedia.org/wiki/Poziewnik_pstry
https://nl.wikipedia.org/wiki/Dauwnetel

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz