poniedziałek, 22 stycznia 2018

Brassica rapa subsp. rapa - Kapusta właściwa typowa, Rzepa w. t. , Rzepa - Stoppelknol

                                       Rzepa właściwa typowa, ponownie wraca do kuchennych rewolucji. Przez jakiś czas popadła w zapomnienie, ale co dobre, samo się obroni. I tak właśnie jest z rzepą. Jej walory odżywcze, zdrowotne, energetyczne, doskonale wpisują się nie tylko we współczesny styl na mądre odżywianie. Kto nie lubi faszerować się chemią i suplementami, potrafił i potrafi docenić dobra jakimi służą nam warzywa.


                                      Turnip.eng
Brassica rapa subsp. rapa - Kapusta właściwa typowa, Rzepa w. t., Rzepa - Stoppelknol


                          Ten podgatunek kapusty właściwej doskonale nadaje się do uprawy w naszym klimacie. Można wysiać nasiona wczesną wiosną, albo kilka miesięcy później, jako poplon i doczekać się smacznych egzemplarzy w następnym roku. Części jadalne rośliny, to młode listki i korzenie.
Na wznoszącej się, rozgałęziającej łodydze, wyrastają u nasady zielone liście. łodyga może osiągać
wysokość, w zależności od odmiany nawet jednego metr.a Młode listki nadają się do sałatek, koktajli warzywnych.
Korzeń, zgrubiały, zaokrąglony, 'taka większa rzodkiewka' ; w dolnej części jasny kolor, powyżej fiolet, czerwień, ciemna czerwień. Jest także odmiana czarnej rzepy.
                     Smak podziemnych części rośliny jest bardzo wyrazisty, ostry. Po przecięciu bulwy, wydziela się delikatny, a zarazem intensywny zapach. Wcale nie trzeba zrażać się, tylko włączyć to warzywo do swojej diety, łącząc je z innymi, słodszymi, taki jak jabłko,czy marchewka.  Nieco na ostrości traci, gdy gotowana, czy pieczona.
                       Na pewno warto korzystać z dóbr, które oferuje nam rzepa. To nie tak, że jest dobra dla zwierząt pastewnych, przy odrobinie poszukiwań, znajdziemy wiele źródeł, które upewnią nas, że mamy do czynienia z rośliną bogatą w minerały i witaminy.
      


Brassica rapa subsp. rapa - Rzepa - Stoppelknol


                                Dala tych, którzy pracują nad tym, aby ;zgubić' kilka zbędnych kilogramów, jak i dla tych, którzy prowadzą zdrowy tryb życia. Warzywo bez łuszczu, o niewielkiej ilości kalorii. Wzmacnia (rzepa=krzepa)układ odpornościowy, oczy (luteina), włosy, skórę; uzupełnia niedobory niezbędnych mikroelementów, syci, usprawnia procesy trawienne, oczyszcza organizm z toksyn. Działanie rzepy, jest po prostu nieocenione. nie dziwi więc, że z jej dóbr korzysta przemysł farmaceutyczny, kosmetyczny. (szampony, maseczki, odżywki).
                              Uprawiając ten podgatunek kapusty,  zapewnijmy mu przepuszczalne, średnio żyzne podłoże, które nie jest zakwaszone. Miejsce słoneczne, dobrze, gdy w otulinie krzewów, płotów. Wilgotność podłoża o stałym stopniu umiarkowania. Warzywo to nie lubi, gdy ma sucho. Pielenie, podlewanie w czasie suszy. Jeśli wysiewaliśmy w ziemię przemieszaną z kompostem, nie musimy nawozić. Jeśli nie, wskazane nawozy organiczne, takie jakie stosujemy do większości warzyw na naszej działce.
                            Bulwy zbieramy późną jesienią. W domowych warunkach, w lodówce z niej nie będzie zbyt wiele pożytku ... po niedługim czasie, zacznie wydzielać mało przyjemną woń. Dlatego, zaraz po zebraniu, oczyszczeniu z grudek ziemi, suche krągłości, najlepiej 'zadołować'. Skrzynkę z piaskiem, w której rzepy, wstawić do piwnicy, albo innego pomieszczenia, gdzie brak dostępu światła dziennego.
Odmiany pastewne, usypuje się w długie kopce; a następnie zakrywa słomą i grubą warstwą ziemi. Bulwy nie gniją, a rolnicy przez kilka następnych miesięcy mają dla swoich zwierząt pastewnych, zdrowe, naturalne pożywienie.Brassica rapa subsp. rapa - Rzepa - StoppelknolBrassica rapa subsp. rapa - Rzepa - Stoppelknol

Brassica rapa subsp. rapa - Rzepa - Stoppelknol
Surówka z rzepy z dodatkiem jabłka ( Malus - Jabłoń - Appel  ( foto ) )Brassica rapa subsp. rapa - Rzepa - Stoppelknol
Czarna rzepa, czarna rzodkiew

Brassica rapa subsp. rapa - Rzepa - StoppelknolPrzypisy:
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed]
 https://en.wikipedia.org/wiki/Turnip
 https://pl.wikipedia.org/wiki/Rzepa
 https://nl.wikipedia.org/wiki/Stoppelknol
http://vip-colors.blogspot.nl/2016/08/malus-jabon-appel.html

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz