poniedziałek, 15 stycznia 2018

Radermachera sinica, Stereospermum sinicum - Radermachera chińska

                                            Radermachera sinica, w swoim naturalnym środowisku, to jest na Tajwanie i w części Chin, rośnie w niższych pietrach lasów. Jest krzewem, albo drzewkiem. Dorasta tam do około 10 metrów wysokości. W warunkach europejskich, jest uprawiana jako roślina pojemnikowa, co jest równoznaczne z tym, że nie osiąga tak spektakularnych rozmiarów.
                                           Serpent tree.eng
Radermachera sinica, Stereospermum sinicum
'Kaprima'

Pielęgnacja radermachery, nie należy do trudnych, przy założeniu, że już od samego początku zapewnimy jej optymalne warunki rozwoju. Ciepło, rozproszone światło dzienne, umiarkowaną stałą wilgotność podłoża - to główne aspekty, ale też nie można zapominać o pielęgnacyjnym przycinaniu,
w odpowiednim czasie dawkowaniu nawozu, czy kontroli dostosowania pojemnika do wielkości bryły korzeniowej. Wszystko to po to, aby w pewnym momencie, na własną prośbę nie mieć w domu łysiejącej, nieestetycznie wyglądającej rośliny.
                          Główną ozdobą tego plantu są jego liście.Błyszczące, w kolorze głębokiej zieleni, o podłużnym jajowatym kształcie. Przy dobrej opiece, ich pokrój będzie zwarty, atrakcyjnie się prezentujący. Kwiatostan wiechowaty, gdzie pojedynczy lejkowaty kwiat posiada pięć jasnych płatków. Po przekwitnięciu  na miejscu kwiatów rozwijają się podłużne torebki, a w tych strączkach dojrzewają nasiona.
                          Miejsce słoneczne, ale nie wyeksponowane na bezpośrednio padające promienie. Temperatura w ciepłe miesiące 18 do 27°C, w chłodniejsze, gdy plant potrzebuje spoczynku od 14 do 18°C. Pamiętajmy, że wszelkie zmiany dotyczące przenoszenia, przesadzania 'odbijają się' tym, że mamy do czynienia z gubieniem liści. Dlatego potrzebne zawsze jest hartowanie, rzadkie przesadzanie.


Radermachera sinica
'Kaprima'

                               Bardzo ważną częścią uprawy jest podlewanie. Podłoże powinno posiadać stałą umiarkowaną wilgotność. W praktyce znaczy to tyle, że przesuszona wierzchnia warstwa i z automatu dostarczamy wodę o temperaturze zbliżonej do tej, w jakiej przebywa plant. Nie pozostawiamy jej na podstawku, nie zalewamy 'na zapas'. Sprawdzi się wyłącznie systematyczna pielęgnacja. Jeśli zimą przebywa w pomieszczeniu nieogrzewanym, dostawy wody z tą samą częstotliwością, ale zredukowane o 1/3. Od kwietnia do początku listopada, rademachera powinna być zasilana nawozem do roślin doniczkowych. Najlepszy będzie w granulacie, powoli uwalniając działanie, stabilnie wpłynie na rozwój i tempo wzrostu.
                           Doniczkowca dotyczy jeszcze jeden zabieg, przycinanie. W zależności od tego, z iluletnią żywą ozdobą mamy do czynienia, cięcie wygląda inaczej. Gdy pokrój jest zwarty, usuwamy tylko nieestetycznie wyglądające listki (suche, naderwane, zżółknięte, najstarsze matowe). Gdy część pędów u dojrzałego egzemplarza wyłysieje, możemy go zostawić z taką niepełną fryzurką, albo przyciąć. Zdajemy się na wyczucie, tnijmy tak, aby plant nadal mógł zdobić nasza  mieszkalną lub biurową przestrzeń.
                       Rademachera chińska, przez niektórych nazywana jest 'nikotynowcem', dość szybko podupada na zdrowiu, gdy w jej otoczeniu papierosowy dym. Ma 'zdrowe' podejście do tematu, nie lubi palaczy.
                         Rozmnażanie przez odkłady powietrzne, albo przez wysiew nasion. Najkorzystniej rozwijać będzie się egzemplarz, gdy zakupiony jako sadzonka w centrum ogrodniczym (kupując zimą, pamiętajmy o ochronie na czas przewożenia, przenoszenia do domu). 


Radermachera sinica
'Kaprima'
 Radermachera sinica
'Kaprima'
Przypisy:
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed]
https://en.wikipedia.org/wiki/Radermachera_sinica

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz