wtorek, 16 stycznia 2018

Zingiber officinale - Imbir lekarski, Imbir - Gember

                                      Imbir lekarski,w stanie dzikim rósł na zachodniej części Oceanii, gdzie panuje pora sucha i pora mokra. Obecnie, nie jest spotykany w stanie naturalnym. Za to jego uprawa, zwiększa się z roku na rok, a to z tytułu co raz to większej rzeszy jego zwolenników.
Powodów do tego, aby polubić tę roślinę w naszej kuchni, jest zdecydowanie więcej niż dwa. Ale po kolei.

                                       Ginger.eng
Zingiber officinale - Imbir lekarski - Gember

                             Ponad ziemią wyrastają ulistnione łodygi, na wysokość 70 do 110 centymetrów. u szczytu których rozwijają się kłosowate kwiatostany. Kwiaty kwitną latem, to pomieszanie fioletu z żółtym i zielonym. W kształcie grzebieniaste, niewielkie, więc nie są zbyt widoczne. Bardziej
wyrazista zieleń podłużnych, konkretnych długości, lancetowatych liści.
                           Uprawny plant, posiada jadalne kłącze. Rozrasta się ono wszerz, nie w głąb. I to właśnie, dzięki tej części, imbir znalazł szerokie zastosowanie w kuchennych rewolucjach, a
wszystko po to, aby polepszyć jakoś naszego zdrowia i samopoczucia, a w bardzo wielu przypadkach jego użycia, także po to,aby rozpieszczać nasze podniebienie. Aromatyczny test, delikatny zapach; może być stosowany w stanie surowym, zasuszonym, a także po obróbce związanej z gotowaniem, czy z pieczeniem. . I w ustach pozostaje, po jego spożyciu, przyjemny odświeżający aromat.
Plasterki dodane do napojów, szejków, herbaty, kawy. Starty do sosów, mięs. Ciasteczka z imbirem, lody imbirowe, wywary, lemoniada, nalewki, przeciery.
                              Mamy tutaj do czynienia z rośliną, która nie tylko nada naszym potrawom, egzotycznego smaku, co po prostu działać będzie bardzo zdrowotnie. Regularne spożywanie imbiru, reguluje i przyspiesza procesy trawienne; obniża cholesterol, udrażnia żyły; pobudza i wzmacnia układ odpornościowy; dodaje nam witalności; jak już wspomnieliśmy dezynfekuje jamę ustną.


Zingiber officinale - Imbir lekarski - Gember

                          Dobroczynne właściwości rośliny, docenia także przemysł kosmetologiczny. Produkty działające kompleksowo na skórę i na włosy. Ułatwia zmniejszanie, zaczynającej panoszyć się w pewnym wieku, skórki pomarańczowej. Posiadając właściwości antybakteryjne, pomaga przy problemach z trądzikiem, a także przy codziennej pielęgnacji higieny twarzy. Więc kremy do ciała, balsamy, żele pod prysznic, szampony, maseczki na włosy, maseczki na twarz, modelujący olejek do ciała - a co ciekawe, większość tych specyfików, na własne potrzeby, możemy stworzyć w domowym zaciszu.
Farmaceuci, także nie pozostali obojętni na to, co ma do zaoferowania imbir. Mamy możliwość zakupu kapsułek imbirowych, czy mieszanek suszu roślinnego, których jest jednym ze składników.
                            Poza używaniem i przerabianie imbiru dla potrzeb kuchennych, zdrowotnych, czy kosmetycznych, ważne jest to, że także sami możemy go uprawiać w naszej ogrodowej, a i mieszkalnej przestrzeni.

Zingiber officinale - Imbir lekarski - Gember

Uprawa imbiru, nie należy do szczególnie skomplikowanych. Ważne, aby uwzględnić podstawowe zasady pielęgnacyjne i roślina rośnie w oczach. Wiadomo, mróz i chłód, są mu obce, więc jeśli nie mamy dogrzewanej zimą szklarni, zdecydujmy się na uprawę pojemnikową.
                              Donica powinna być szeroka, jak pamiętamy, kłącze rozrasta się w poziomie, a nie w głąb. Odpływ w pojemniku. Ziemia przepuszczalna, próchniczna, przemieszana z kilkoma garściami kompostu, albo torfu. Na usypaną ziemię, układamy część wcześniej moczonego przez dobę, osuszonego kłącza, gdzie jest przynajmniej jedno zielone 'oczko'. Przysypujemy warstwą około 5 do 8 centymetrów ziemi. Podlewamy wodą, której temperatura jest zbliżona do tej panującej w pomieszczeniu. Sadzenie przeprowadzamy w przedwiośniu.
Roślina lubi stałą, umiarkowana wilgotność podłoża. Przesuszona wierzchnia warstwa, sprawdzamy według 'techniki na palca'.I takie podlewanie do końca połowy października. Następnie, jeśli nie decydujemy się na 'imbirowe wykopki' w tym czasie, roślina do końca lutego nie powinna być podlewana. W wyniku tego, oczywiście zaschną górne części. Ale niech nas to nie martwi, usuwajmy je regularnie, a z początkiem marca rozpocznijmy kolejny sezon.  Imbir, w naturze ma przechodzić porę mokrą i suchą.


Zingiber officinale - Imbir lekarski - Gember

                         Jeśli zdecydujemy się na nawożenie, użyjmy nawozów organicznych. Wiadomo, zdrowotna moc imbiru, to naturalne, a nie chemiczne dobro.
                          Wystawa słoneczna i w sezonie i w czasie spoczynku. Z tym, że nie na bezpośrednie promienie słoneczne. Światło rozproszone. I ciepło. Od lutego do końca października 18 do 25°C. Wspaniale imbir będzie czuł się na letnisku, ale już w połowie sierpnia, gdy pojawiają się noce, gdzie temperatura spada nawet do 15°C, powinien powędrować na powrót pod zadaszenie do jasnego pomieszczenia. W czasie spoczynku, przypomnijmy, bez podlewania, temperatura optymalna 15 do 18°C. I nie stawiajmy donicy bezpośrednio na zimnej posadzce. Choć kłącze nie sięga bezpośrednio ku dołowi pojemnika, wiadomo 'nogi' zimnej naciągnąć mogą.
Na zbiór imbirowych plonów, najkorzystniejszy czas, koniec października.
Świeży imbir możemy przechowywać kilka, kilkanaście tygodni w lodówce. Aby 'nie przeszedł' swoim aromatem innych produktów i przede wszystkim,aby zachował swoje właściwości, po oczyszczeniu, opłukaniu, obsuszeniu; zawińmy części kłączy w papierowe ręczniczki, włóżmy do woreczków foliowych i szczelnie zamknijmy.
Można także przeprowadzić suszenie imbiru (plasterki, bez skórki, w piekarniku przez 3 do 4 godzin, przy temperaturze miej więcej 100°C).
Możemy też część 'ostrego' kłącza zamknąć w słoiku. Robimy przecier, może być z dodatkiem naturalnego miodu, wekujemy, obgotowujemy i mamy imbirowe dobro w zasięgu ręki przez wiele miesięcy. Za każdym, przed użyciem na surowo,czy do obróbki, usuwamy cienką skórkę.
                        Z własnego doświadczenia, picie herbatki z 'imbirową wkładką', sprawiło, że kolejny sezon bez przeziębienia.


Zingiber officinale - Imbir lekarski - Gember

 
 
 
 Imbirówka, Nalewka imbirowa


Herbatka z imbirem.
Syrop (cytryna, imbir, miód)Zingiber zerumbet - Imbir cytwarowy  ( foto )


Przypisy:
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed]
https://en.wikipedia.org/wiki/Ginger
https://pl.wikipedia.org/wiki/Imbir_lekarski
https://nl.wikipedia.org/wiki/Zingiber_officinale

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz