piątek, 12 stycznia 2018

Crassula perfoliata var. minor, C. falcata - Grubosz szablasty

                         Grubosz szablasty, posiada swoją nazwę, jak nie trudno się domyśleć, od charakterystycznych, szablowych mięsistych liści. Wcześniej roślina ta była w ujęciach taksonomicznych jako Rochea falcata, współcześnie jest zaklasyfikowana jako jeden z ponad 200 gatunków  rodzaju Crassula.  Pochodzi z dzikich terenów RPA, gdzie jako zwiększający swój pokrój rok rocznie krzew, dorasta do około metra wysokości.                                                            Airplane plant.eng
Crassula perfoliata var minor, C.falcata - Grubosz szablasty
'Boomerang blue'


                         W naszych warunkach klimatycznych, możemy tę roślinę uprawiać w pojemnikach. Przy zapewnieniu optymalnych warunków pielęgnacji, może dorosnąć do około 60 centymetrów.
Wartość dekoracyjna tej rośliny, to nie tylko 'napęczniałe', szczelnie zachodzące na siebie listki; gdy są zdrowe, pokryte delikatnym jaśniejszym nalotem. Ozdobę stanowią przede wszystkim,
energetyczne kwiatostany. Szczególnie u starszych egzemplarzy, gdy na szczytach kilkunastu pędów rozkwitają baldochrona bogate w pojedyncze gwiazdkowate kwiaty; to bardzo atrakcyjny widok. W kraju, z którego pochodzi, ta żywa ozdoba nazywana jest alpejską różą południowej Afryki. W warunkach domowych, biurowych, sukulent ten zakwita w drugiej połowie lata. Kolorowe pomarańczowe, albo czerwone kwiatostany utrzymują się kilka tygodni. Gdy tracą na swej atrakcyjności, należy je usunąć trzy centymetry ponad ostatnim, najmłodszym pietrem liści. Inaczej, pęd zacznie drewnieć i w górnej części,a to może spowolnić,albo i zahamować kwitnienie w następnym sezonie.
                     Mamy tutaj do czynienia z sukulentem, a więc z niezbyt głębokim ukorzenieniem, kumulowaniem wody na zapas w mięsistych częściach oraz potrzebach  słońca i ciepła.
              Crassula falcata - Grubosz szablasty
'Boomerang blue'


                           Sadzonkę możemy nabyć na kilka sposobów. Zakup odchowanych o około 25 centymetrowej wysokości, poprzez pobranie od rośliny macierzystej odrostów z niewielkimi korzonkami, ułamanie i ukorzenienie części pędu z kilkoma listkami, czy przez same listki. Pamiętajmy o tym, że zanim ukorzenimy nowe egzemplarze z części zielnych, należy poczekać, aż obeschnie miejsce, w którym docelowo mają ukształtować się korzenie.
                         Gdy zakupimy roślinę, bądź dostaniemy kilka soczystych pędów ; najpierw zadbajmy o właściwe podłoże dla sukulentów. Jeśli nie mamy możliwości na zakup
takiej mieszanki,wówczas pierwsza warstwa w pojemniku to drenaż (3 do 5 centymetrów kamyczków, żwirku), następnie mieszanka piasku, żwirku i ziemi w proporcjach 3:3:3
                        Po posadzeniu, ustawiamy donicę w słonecznym miejscu. Sukulenty lubią ciepło i dzienne słońce. Jeśli ustawimy pojemnik w zbyt zacienionym miejscu, pędy zaczną się wydłużać, co po jakimś czasie u dorosłego egzemplarza, zacznie wyglądać bardzo nieestetycznie. Poza tym, roślina będzie inwestowała siły i czas w walce o dzienne światło, zaniedbując rozwój i doprowadzenie do kolejnego kwitnienia, a jeśli jakiś cudem takie będzie, to bardzo słabe.
Optymalna temperatura w pomieszczeniu, to 18 do 23°C. Trzeba wiedzieć, że roślina ta nie ucierpi również przebywając w miejscu, gdzie jest od 12 do 28°C.Crassula falcata - Grubosz szablasty
'Boomerang blue'


  Jeśli chcemy przenieść ten gatunek grubosza na letnisko, zróbmy to gdy na dworze powyżej 21°C (ustawmy w osłoniętym miejscu od deszczów i od wiatru), wnieśmy pod dach już w połowie sierpnia (potem zbyt duże spadki temperatur w nocy).
                                 Od maja do końca września podlewamy roślinę co 14 dni. Przykładowo, sukulent wielkości tego ze zdjęć, 150 mililitrami wody. Od października do końca kwietnia, wydłużamy okres dostarczania wody, robimy to raz co trzy tygodnie, także 150 mililitrów.  Zawsze używamy wody o temperaturze zbliżonej do tej, jaka panuje w otoczeniu. Podlewamy nie często, a raz i solidnie. Mięsiste listki, niczym gąbka, wchłoną dostarczoną wodę i będą czerpać z niej energię przez kolejne tygodnie. Układ korzeniowy rośliny, jak już wiemy,  jest dość płytki, więc cały w tym ambaras, aby nie dopuścić do wielokrotnego zalewania w przeciągu krótkiego okresu, co doprowadzi do zgnilizny.  Nawozimy od początku maja do połowy lipca, nawozem w płynie do sukulentów, według wskazówek na etykiecie. 
                               Przycinanie sanitarne, konieczne, gdy w niewłaściwy sposób dbamy o plant (zbyt dużo wody, brązowiejące gnijące liście; brak wody , zasychające, żółciejące). Możemy także przeprowadzić cięcie pielęgnacyjne. Robimy to wtedy, gdy posiadamy już kilkuletni  egzemplarz, , chcemy, na przykład, wyrównać wysokość krzewiących się pędów, albo zaczął "łysieć' i aby stworzyć równiejszy, pełen pokrój, potrzebuje odświeżonej 'fryzurki'.. Taki zabieg wykonujmy z wyczuciem, na początku wiosny i wtedy, kiedy naprawdę ma to sens. Tniemy najwięcej to 3/4 wysokości. Części odciętych pędów z liśćmi, wykorzystajmy, ukorzeńmy, prezent dla bliskich nam miłośników doniczkowych piękności, jak znalazł.


Crassula falcata - Grubosz szablasty
'Boomerang blue'


Crassula falcata - Grubosz szablasty
'Boomerang blue'
Przypisy:
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed]
https://en.wikipedia.org/wiki/Crassula_falcata
https://nl.wikipedia.org/wiki/Crassula
https://pl.wikipedia.org/wiki/Grubosz

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz