sobota, 9 grudnia 2017

Pomysły na świączne prezenty dla miłośników roślin.

*
 
Obraz 'Zima', Halina Nowak
                                
                          Mikołajki, a chwilę potem Święta Bożego Narodzenia. Właściwie, w przeciągu całego roku, jest dobry czas na podarki. Czas, gdy z przyjemnością obdarowujemy bliskie nas osoby prezentami. Jeśli pośród nich, są miłośnicy roślin, to znajdujące się tutaj informacje, mogą okazać się przydatne, inspirujące przy zakupie, albo własnoręcznym stworzeniu dla nich podarków.                                  
                            Świat przyrody, nie jest bliski wyłącznie osobom, które posiadają miejsce do uprawy roślin ogrodowych. Niby wszyscy o tym wiedzą, ale wiele poradników

Las w butelce.

ogrodniczych sugeruje, przede wszystkim pomysły na zakupy dla działkowiczów, czy tych, którzy posiadają przydomowy ogród. Otóż, na przykład,  gdy ktoś mieszka  na szóstym piętrze, bez balkonu, to przecież nie wyklucza go z możliwości bycia miłośnikiem świata roślin. I to w tej pasji jest najwspanialsze. Jeśli nie pozwalamy się ograniczać, szufladkować, to poprzez wiele źródeł, jesteśmy
w stanie czerpać piękno oraz wzbogacać 'parapety' oraz swoją wiedzę na temat kwietnego królestwa.
                                Miało być o prezentach, więc ...
                                Przede wszystkim, chcąc sprawić niepowtarzalną niespodziankę, warto poświęcić nieco swego czasu i prawdziwie wsłuchać się w to, o czym mówi bliska nam osoba, rozprawiając o swojej pasji. Zakup 'doniczkowca', to najłatwiejsze rozwiązanie. Na pewno, roślinka nie przepadnie w takich rękach, ale czy będzie cieszyła, pasowała do gustu obdarowanego?Własnoręcznie wykonane karty świąteczne

                                 Najbardziej w cenie są prezenty zrobione własnoręcznie; właściwie można śmiało powiedzieć, że są bezcenne. Kryjemy w sobie wiele talentów, w niektórych czujemy się już mocni, co do innych, przymierzamy się, aby zostały przez nas samych odkryte. Gdy dla drugiej osoby robi się coś z miłości, z sympatii , już w trakcie pracy czuje się ogromną przyjemność, a co dopiero mówić o wielkiej radości, gdy nasz wysiłek zostaje doceniony.
                                Na pewno, doskonale w świąteczne aranżacje wkomponuje się szklany,elegancki pojemnik, który wypełnimy cebulami amarylisa, gdzie i  inne ozdoby. Kwiat pięknie zakwitnie, a pojemnik może być potem przydatny do tworzenia innych roślinnych dekoracji. Do tego możemy dodać taki drobiazg, jak stworzona przez nas karta świąteczna w roślinnej ornamentyce, która kojarzy się ze świętami ( w kolorach eleganckiej bieli, wyrazistej czerwieni i soczystej zieleni).
                             Więcej wiedzy na temat roślin powinniśmy posiadać, gdy 'bierzemy się' za stworzenie lasu w butelce. Specyficzna, nietuzinkowa grupa plantów o podobnych potrzebach, zamknięta 'na stałe' w szklanym pojemniku. Wytwarza się tam odpowiedni mikroklimat, który umożliwia witalny wzrost i piękną prezentację przez wiele, wiele lat. 
                            Dekupaż, to również nieco bardziej zaawansowana technika. Ale kiedy czas na jej naukę, jak nie teraz? Długie jesienne wieczory, będą sprzyjały tworzeniu ozdobnych pudełek, doniczek, talerzyków. Osoby ze zdolnościami manualnymi, prędzej, czy później zaczną czerpać przyjemność z tego kreatywnego hobby.Wyhaftowany kwiat


Ci, którzy znają sztukę haftu, mogą, na przykład, stworzyć niewielki uroczy 'portrecik' którejś z kwietnych pięknotek.  Gdy czujemy pociąg do pędzelków, ozdóbmy doniczkę, albo po prostu zacznijmy malować - pejzaże, bukiety?  Odsłona ogrodu o każdej porze roku, ma tak wiele do zaoferowania; można stamtąd czerpać inspirację do tworzenia pięknych obrazków.
                              Jeśli wiemy, że przydałaby się podpora do kwiatów, być może zróbmy taką we własnym zakresie. Majsterkujmy, używając druta, patyków, kleju. Kształty serca, kwiatów, liści. Nasza wyobraźnia, plan, dobre chęci,wykonanie i prezent stworzony.
                              Gdy my także oddaliśmy swe serce ogrodniczej pasji, to z dużym prawdopodobieństwem, każdego roku, choć częściowo, przeprowadzamy zbiór nasion. Na pewno taki 'kopertowy' prezencik zachwyci. A w praktyce, już w następnym sezonie, z tych nasionek wyrosną piękne kwietne ozdoby. 
Obraz 'Jesień', Halina Nowak.


                             Wywołajmy w powiększeniu zdjęcie ryciny z roślinami, ulubionych kwiatów; oprawmy w ramkę. Taki podarek na lata stanie się ozdobą przestrzeni mieszkalnej.
                              Zbierzmy kilka zdjęć z ulubionymi roślinami (kadry z ogrodu, zbliżenia kwiatów, fotkę osoby, która pracuje z roślinami, albo relaksuje się w otoczeniu przyrody), możemy je przesłać, aby wydrukować z nimi kalendarz. To calendarium nie musi być tylko na rok. Stwórzmy terminarz, do którego wpisuje się daty urodzin przyjaciół, rodziny. Wówczas ten urodzinowy,kolorowy  spis będzie wisiał na ścianie latami.

                             Innym sposobem wykorzystania tych kilkunastu zdjęć, jest opatrzenie ich w odpowiednim programie opisami, cytatami, ulubionymi sformułowaniami osoby, którą chcemy obdarować. Wysyłamy do druku i możemy wręczyć album, albo niewielkich rozmiarów książeczkę, która za każdym razem, gdy w rękach tego kogoś bliskiego, wywoła uśmiech i życzliwe wspomnienie naszej osoby. Często firmy oferujące druk albumów, także wykonują naklejanie zdjęć na kubki, czy poszewki.
Jeśli przygotowujemy coś do druku, niestety realizację tych pomysłów nie możemy zostawiać na ostatnią chwilę. Książka o świecie drzew.


                           Były prezenty, co cieszą oczy, a przecież możemy także stworzyć takie, które zadbają o przyjemności podniebienia. Nalewki ziołowe, nalewki deserowe, powidła, dżem. Część z nich, wykorzystując dobra jesiennej pory roku i opcję zakupów w warzywniaku, róbmy teraz.  Aby były najsmaczniejsze, niektóre już należy zacząć przygotowywać wcześniej (na przykład, cytrynówkę, imbirówkę, jabłkowe powidła, duszone gruszki).
                        Jeśli nie mamy zbyt dużo czasu, aby osobiście tworzyć prezenty, zdajmy się na wizytę w sklepie lub poszukajmy czegoś interesującego w internacie.
Wiedząc o miłości do kwiatów doniczkowych, obdarujmy (naszą  siostrę, przyjaciółkę, wujka ...) zestawem trzech, czterech eleganckich doniczek. Obecnie jest bardzo duży wybór, nie tylko kolorów, ale i ich kształtów. Właściwie dobrane pojemniki, same w sobie, mogą stanowić ozdobę, a co dopiero, gdy wypełnią je kwietne piękności. Nasiona


                     Niektórzy twierdzą, że sprezentowanie encyklopedii, albumu, książki o tematyce związanej z roślinami jest niemodne, ponieważ prawie wszyscy korzystają z internetu. Otóż, możliwości netu, jak dotąd nie wykluczyły i na szczęście, nie wykluczają możliwości edukacyjnych i estetycznych, które odnajdujemy w książkach. Po prostu, należy wybrać te odpowiednie. Jak to zrobić? Przed zakupem poczytajmy o konkretnej pozycji opinie,  zróbmy to w kilku źródłach.
W tym roku, czytelniczym hitem okazało się "Sekretne życie drzew", które napisał leśniczy Peter Wohlleben. Książka stworzona z mądrością i z głębią,przez pasjonata dla pasjonatów. 


 
Ręcznie malowana zastawa stołowa

Z rodzimego rynku, interesującą pozycją jest 'Katalog roślin. Drzewa, krzewy, byliny' polecany przez Związek Szkółkarzy Polskich. Opasła skarbnica wiedzy, przy której można spędzić wiele wieczorów wyszukując 'smaczki', które już w następnym sezonie mogą wzbogacić  ogrodową przestrzeń, albo dowiedzieć się, jak odpowiedniej dbać o konkretne egzemplarze. Wartość dodana tego zbioru, to 2680 zilustrowanych i opisanych roślin; te wybrane potem możemy wyszukać w okolicznych szkółkach, centrach ogrodniczych lub zamówić przez internet.
                       Kwietne kolorowanki nie tylko dla dzieci, także dla dorosłych. Relaksują, inspirują, wypełniają miło czas energetycznymi kolorami, których o tej porze roku nie ma wokół nas zbyt wiele. Takie książeczki  możemy zakupić, albo wybrane kolorowanki wydrukować bezpośrednio z internetu.
                      Gdy mamy 'serce' i czas dla bliskich, tworzenie, czy zakup dla nich prezentów, nie będzie problemem. Nie sugerujmy się chwilową modą na to, czy na tamto. Słuchajmy, doceniajmy, bądźmy obecni w życiu przyjaciół, rodziny. Oni są przecież jak  piękne kwiaty, które tak bardzo kochają.


Smakowite konfitury, (duszone gruszki).

Osobiście zrobiona tynkturka, (nalewka imbirowa).
Jeśli wiemy, że konkretne pojemniki/doniczki podobają się osobie, którą chcemy podarować , kupujemy.
Katalog 2680 roślin.Hippeastrum - Zwartnica - Ridderster ( foto ), 'Amarylisowe' inspiracje
Filiżanka w kwiaty.
Prezent od przyjaciółki.Hippeastrum - Zwartnica - Ridderster ( foto ), 'Amarylisowe' inspiracje


                            
Przypisy:                                

"Sekretne życie drzew", Peter Wohlleben. ISBN 978-83-7515-187-9, Kraków 2016.
'Katalog roślin. Drzewa, krzewy, byliny.' Polecane przez Związek Szkółkarzy Polskich.
ISBN 978-83-93669-7-8, Warszawa 2016.
https://www.vip-colors.com/2018/07/nalewka-tynktura-alcohol-tinctuur.html 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz