wtorek, 3 października 2017

Thalictrum flavum - Rutewka żółta - Poelruit

                                           Rutewka żółta, przede wszystkim znana z obecności na dzikich przyrzecznych obszarach. Obecnie, z roku na rok, coraz częściej jest zapraszana do ogrodów i na działki, gdzie stawy i oczka wodne. Choć nie nektaruje, jest przyjaźnie postrzegana przez pszczelarzy,  ze względu na pyłek, skutecznie przyciąga pszczółki.
                                                     Yellow meadow-rue.eng
Thalictrum flavum - Rutewka żółta - Poelruit

                                           Baldachowate wiechy, o delikatnym zapachu, zdobią na wysokości 50 do 140 centymetrów od końca wiosny do końca wakacji. Pojedynczy kwiat jest złożony z wielu nitkowatych pręcików o biało-żółtym kolorze.
Dzięki swej zwiewności przy delikatnych podmuchach wiatru, wprowadza do swego otoczenia
poruszenie, czym dodaje wigoru naszemu ogrodowi. Różnicę pomiędzy nią, a rutewką wąskolistną, możemy zauważyć bez problemu, gdy przyjrzymy się budowie liści. Tutaj, pełniejsze dwu-trzykrotnie pierzastodzielne, a u wąskolistnej, węższe, bardziej podłużne.
                                          Nowe egzemplarze możemy pozyskać poprzez podział bryły korzeniowej, także spotkanej dziko rosnącej rośliny), poprzez jesienny wysiew nasion 9niezbędny proces stratyfikacji), albo w szkółce zakupić, któryś z kultywarów.
                                         Bylina ta lubi ziemię podmokłą, ale nie zalaną. Stąd torfowiska, podmokłe łąki, brzegi wód (płynących i stojących). Stanowisko słoneczne, albo umiarkowanie słoneczne.


Thalictrum flavum - Rutewka żółta - Poelruit

Podłoże o pH obojętnym, albo zasadowym. Do zdrowego rozwoju, rozrastania się (przez czołgające się kłącza), niezbędna w glebie jest zawartość wapnia, więc jeśli zdecydujemy się na nawożenie dwa, trzy razy w okresie wegetacyjnym, weźmy pod uwagę, aby zakupiony przez nas nawóz był zasobny w ten pierwiastek chemiczny z grupy berylowców. Przy zakupie, możemy zdecydować o jakiej wysokości docelowej potrzebujemy roślinę. Wówczas posiadając inne wieloletnie planty, możemy, na przykład, zbudować piętrową rabatę. Równie dekoracyjnie prezentuje się rutewka żółta  w grupie kilkunastu egzemplarzy, tak jak w naturze.
                                    Nie stanowi dużego zagrożenia, gdy mamy na nią oko i ograniczamy jej pole działania. Na pewno, usuwanie przekwitających kwiatostanów, a co za tym idzie, nie dopuszczenie do wytworzenia się owocków z nasionami, całkowicie ograniczy tę drogę rozmnażania.
                                  Ten gatunek rutewki,  zdecydowanie doda koloru zielonej, nadbrzeżnej roślinności swoimi słonecznymi kwiatostanami.


Thalictrum flavum - Rutewka żółta - Poelruit
Thalictrum flavum - Rutewka żółta - PoelruitThalictrum flavum - Rutewka żółta - PoelruitThalictrum flavum - Rutewka żółta - Poelruit
Thalictrum flavum - Rutewka żółta - Poelruit
(XI)Thalictrum delavayi - Rutewka Delavaya - Chinese ruit ( foto )
Przypisy:
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed]
https://en.wikipedia.org/wiki/Thalictrum_flavum
https://pl.wikipedia.org/wiki/Rutewka_%C5%BC%C3%B3%C5%82ta
https://nl.wikipedia.org/wiki/Poelruit

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz