środa, 4 października 2017

Mimosa pudica - Mimoza wstydliwa, czułek wstydliwy - Kruidje-roer-me-niet

Vademecum Interesting Plants
Mimosa pudica - Mimoza wstydliwa, czułek wstydliwy - Kruidje-roer-me-niet

                                     Mimoza wstydliwa, choć jest już znana szerszemu gronu przyjaciół przyrody, nadal dla wielu jest obiektem zagadkowości i fascynacji. I choć to roślinę, kosztuje wiele energii, jest delikatnie dotykana, aby w wyniku tego poruszenia zacząć składać liście. Poza dotykiem, działa tak
na nią nagła zmiana temperatury ( ochłodzenie, ocieplenie) i gdy dostarczymy jej elektrycznego impulsu.


                                                          Sensitive plant.eng
Mimosa pudica - Mimoza wstydliwa, czułek wstydliwy - Kruidje-roer-me-niet


                                     Jeśli nawet od czasu do czasu, zechcemy 'zawstydzić' roślinkę, biorąc ją pod swoje skrzydła, warto wiedzieć jak ją właściwie pielęgnować, aby stanowiła zdrowy, dekoracyjny okaz. Ten gatunek mimozy, możemy pozyskać z wysiewu nasion na przełomie lutego i marca, albo zakupić gotową sadzonkę.
                              Podstawowa zasada uprawy, to ta, że nie powinna być niższa temperatura niż
16°C. To wyjątkowo ciepłolubny plant. Nawet kilkugodzinne mocne wychłodzenie, może wyraźnie odbić się na jej zdrowiu, co będzie dalej skutkowało tym, że słabe, albo całkowity brak kwitnienia. 
                              Najrozsądniej sadzonkę nabyć wiosną, dostosować wielkość pojemnika do bryły korzeniowej (o rozmiar, góra dwa większy). Donica z odpływem, wypełniona przepuszczalnym podłożem. Sprawdza się mieszanka ziemi do roślin kwitnących z garścią żwirku i garścią torfu, na spód pierwsza warstwa to około trzech, czterech centymetrów kamyczków, czy keramzytu. 
Podlewamy miękką wodą, najlepiej deszczówką, która ma temperaturę powyżej 16°C. Nie lejemy bezpośrednio po nadziemnych częściach rośliny, delikatnie rozsuwamy listki, trzymamy się z konewką przy brzegach doniczki. Po przesuszeniu wierzchniej warstwy (sprawdzamy 'na palca'), dostarczamy wody, nie pozostawiamy na spodku.  Mimoza jest wrażliwa na przelanie i na zasuszenie. Warto w jej bliskości ustawić pojemnik z wodą, albo dekoracyjną ozdobę, gdzie namoczone kamyki. Odpowiednia wilgotność w powietrzu, to duży plus w prawidłowej pielęgnacji (przede wszystkim zimą, gdy plant w bliskości grzejników).Mimosa pudica - Mimoza wstydliwa, czułek wstydliwy - Kruidje-roer-me-nietNawozimy roślinę mniej więcej od końca maja do połowy października, używamy nawozu w płynie do roślin kwitnących, stosujemy raz na dwa tygodnie.
                                           Około lipca pośród soczystej zieleni naprzemianległych listków, rozpoczyna się kwitnienie.Pojedynczy kwiatek, tworzą duża ilość pręcików. Możemy podziwiać te oryginalnie wyglądające kwiatostany w kolorze różowym, jasno-różowym, jasno fioletowym. Jeśli nie zamierzamy zbierać nasion, regularnie usuwajmy przekwitnięta kwiaty. Przedłużymy kwitnienie do końca października.
                                          Czułek wstydliwy, ustawiony na wystawie południowej, gdzie cieplutko i słonecznie, mógłby rosnąc u nas latami. Jest jednak mały kłopot, po jednym sezonie zaczyna wyglądać mniej atrakcyjnie, niż byśmy tego chcieli. Dla cierpliwych, jest opcja na początku następnego sezonu, po przesadzeniu do większego pojemnika z niewyjałowionym podłożem, zabieg przycinania. Usuwamy wówczas nieatrakcyjnie wyglądające części i modelujemy fryzurkę. Tam gdzie będziemy cięli, pokrój się zwiększy.Mimosa pudica - Mimoza wstydliwa, czułek wstydliwy - Kruidje-roer-me-niet                                         Na pewno, roślina wygląda efektowniej jako zwarta zielona kępa, niż jako drewniejący półkrzew, który łysiejąc miejscami 'dociąga' do ponad metra wysokości. Niższą roślinę łatwiej utrzymać w ryzach, a przycięcie daje też tę korzyść, że odmładzając mimozę wstydliwą, dajemy jej i nam szansę, na bogatsze kwitnienie latem.
                                           Kto osobiście nie miał jeszcze kontaktu z tym gatunkiem mimozy, przy pierwszym spotkaniu będzie oczarowany jej 'zachowaniem', gdy ją delikatnie muśniemy. Gdy roślinę zaprosimy do domu, dostrzeżemy jej inne walory; głęboki kolor listków, oryginalne kwiaty i plastyczność w temacie przycinania.Mimosa pudica - Mimoza wstydliwa, czułek wstydliwy - Kruidje-roer-me-niet

Mimosa pudica - Mimoza wstydliwa, czułek wstydliwy - Kruidje-roer-me-niet

 
 
 
 
Przypisy:
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed]
https://pl.wikipedia.org/wiki/Mimoza_wstydliwa
https://en.wikipedia.org/wiki/Mimosa_pudica

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz