poniedziałek, 2 października 2017

Cotyledon undulata - Kotyledon falisty, Rozłog falisty

                     Kotyledon falisty, jest jednym z gatunków rodzaju liścienia. Dzięki swym dekoracyjnym "łopatkowatym" kształtom, jest chętnie zakupowany jako doniczkowa ozdoba. Dodatkowym atutem, który przemawia za jego nabyciem, to fakt, że nie jest to roślina wymagająca względem uprawy. Jak na sukulenta przystało, rzadkie, mało obfite podlewanie, to dobre podlewanie.


                                                Silver crown.eng
Cotyledon undulata - Kotyledon falisty - Cotyledon.nl                   Jeśli na samym początku, zaraz po zakupie zapewnimy tej roślinnej ozdobie odpowiednie warunki, później, w większości, pozostanie nam podziwianie jak zdrowo i efektownie wzrasta.
Dorosły egzemplarz, przy optymalnych warunkach związanych z temperaturą i pielęgnacją, może osiągnąć wysokość około 50 centymetrów i pokrój do 40; stając się
żywym dziełem sztuki.
                    Gdy roślinę przyniesiemy do domu, zdecydujmy, czy pozostawiamy ją w zakupionym pojemniku, czy przesadzamy do większego. Wówczas zaopatrzmy się w ziemię do sukulentów i kaktusów, to najrozsądniejsze. Wielkość donicy powinna być tylko o numer, góra dwa większa od bryły korzeniowej. Zdecydowanie lepiej, gdy pojemnik z odpływem; choć nie zamierzamy zalewać kotyledonu, to taka dodatkowa ochrona przed nie dopuszczeniem do zgnilizny korzeni, wskazana.
                    Sukulent ustawiamy w słonecznym miejscu. Jak najbardziej nada się wystawa południowa. Jeśli mamy latem bardzo ostre słońce, warto roślinę odsunąć o około pół metra od okna. Świetnie też sprawdzi się jako egzotyczna ozdoba na patio, tarasie, balkonie; bylebyśmy tylko dbali, aby go nie zalało.
                   Podlewamy raz na dwa tygodnie niewielką ilością wody (która zawsze powinna być w przybliżonej temperaturze, jak ta, która panuje w otoczeniu rośliny). Nie lejemy po nadziemnych częściach rośliny. W okresie spoczynku, to jest od późnej jesieni i zimą, wskazane jest wynieść do chłodniejszego pomieszczenia, ze słoneczną wystawą ;jeśli takim dysponujemy. Sukulent będzie miał czas, aby się wzmocnić, odpocząć po upalnym lecie i być może obdarować nas w następnym sezonie wegetacyjnym kolorowymi , pełnymi słońca kwiatami.
Cotyledon undulata - Kotyledon falisty

                           
                                   Ta doniczkowa roślina nie jest mrozoodporna. Dolna granica, to 10 °C, a górna 30. Wiosną, z początkiem okresu wegetacyjnego możemy zacząć podsypywać kotyledonu niewielką ilością nawozu (zwróćmy uwagę, aby w mieszance nie było azotu). W miarę potrzeb, średnio raz na dwa lata, dokonujemy przesadzania do większego pojemnika. Jeśli nie przesadzamy, warto wiosną wymienić wierzchnią warstwę ziemi (obsypać nową, niewyjałowioną) i dokładniej przyjrzeć się listkom. Może któryś trzeba usunąć. Roślinę także dotyczy proces starzenia.
                                Jeśli o sukulent będziemy dbali prawidłowo, liście nie będą brązowieć (zalanie), ani żółknąć (brak wody, za ciasna doniczka). Gdy na liściach pojawią się dodatkowe ozdoby, nie wpadajmy w panikę; u niektórych odmian kotyledon falisty z czasem ma na liściach więcej kolorów (ale tego powinniśmy się dowiedzieć, widząc etykietę przy zakupie). Najczęściej mamy do czynienia z odmianą, gdzie w zielone karbowane listki, są najpierw w soczystej zieleni, a gdy dorastają przechodzą w kolor zielono-niebieski, zielono-siwy i są 'upudrowane' delikatnym nalotem.
                             Może nie w pierwszym sezonie, ale w drugim powinniśmy się spodziewać dodatkowych ozdób - słoneczne,pomarańczowe, albo delikatnie czerwone kwietne wierzchotki. Przekwitające usuwajmy.
                            Jak to w rodzinie sukulentów, z rozmnażaniem nie ma wielkiego problemu. Aby pozyskać nowe egzemplarze, wystarczy uszczknąć listek z rodziny macierzystej, albo zakupić nasiona (jeśli chcemy doczekać własnych nasion z przekwitających kwiatów, bardzo osłabiamy roślinę).
                                Gdzieniegdzie można spotkać się z informacjami, że sukulent ten mozna stosować na  leczenie ropniaków,czy brodowek. Dość ryzykowne przedsięwzięcie, zważywszy, że każda część tej rośliny jest dla nas ludzi trująca.
                                Bez dwóch zdań, kotyledon falisty, to bardzo efektownie prezentująca się roślina i to przez cały rok. Jeśli więc polubiliśmy jego efektownie prezentujące się kształty, zaprośmy do swojej przestrzeni.
                              

Przypisy:
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed]
https://nl.wikipedia.org/wiki/Cotyledon
https://en.wikipedia.org/wiki/Cotyledon_undulata

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz