wtorek, 22 sierpnia 2017

Veronica spicata - Przetacznik kłosowy - Aarereprijs

                                Przetacznik kłosowy, to wieloletnia sezonowa elegancja, kolor i 'efekt życia, poruszenia' w naszej zielonej przestrzeni. Może być uprawiany w dużych i niewielkich ogrodach, a także w pojemnikach. Aktualnie, odmiany i kultywary gatunku, rosną od 30 do 60 centymetrów, co bardzo upraszcza nam zaplanowanie, gdzie zdecydujemy się bylinę posadzić; czy jako indywidualną, rozrastającą się kępę, czy też jako jedno z pięter bylinowej rabaty.
                                                     Spiked speedwell.eng
  Veronica spicata - Przetacznik kłosowy - Aarereprijs
  'Ulster Blue Dwarf''                              Pomimo oddania i miłości do pasji ogrodniczej, wiele osób chwali sobie także znajomość z takimi roślinami, które nie wymagają zbyt wiele zachodu, jeśli chodzi o ich uprawę. Bez wątpienia, przetacznik kłosowy do tej grupy należy. Jest tolerancyjny na miejskie zanieczyszczenia, nie zbyt wymagający jeśli chodzi o bogactwo substancji odżywczych w podłożu, mrozoodporny i utrzymujący kwitnienie nawet przez
kilkanaście tygodni.
                          Roślina, posiada dość zwarty pokrój,, który przewrotnie, przy lekkim poruszeniu wiatru, wydaje się pełen lekkości i poruszenia. Sadzonki umieszczamy w podłożu wiosną, albo jesienią (zakupione, albo pozyskane z podziału bryły korzeniowej). Wysiew nasion wiosenny.
Optymalne warunki. Miejsce z dostępem do światła dziennego minimum osiem godzin; tolerancyjne do półcienia. Podłoże średnio żyzne, przepuszczalne, odczyn neutralny, lekko kwaśny. Wilgotność umiarkowana; w czasie suszy nie zapominamy o podlewaniu ( roślina jest odporna, ale nam przecież zależy na ładnym kwitnieniu). Zasilanie w okresie wegetacyjnym wskazane, ale nie obowiązkowe. Co dwa, trzy tygodnie, od połowy maja do końca sierpnia, nawozem w granulacie do kwitnących kwiatów ogrodowych.
                            Bylina uprawiana w pojemniku z odpływem, dostosowanym do warunków, które panują w zimowe miesiące. W bezśnieżną zimę, w dni bez przymrozków, podlewamy niewielką ilością wody o temperaturze zbliżonej do tej, która panuje w otoczeniu. Co dwa, trzy sezony przesadzamy rośliny ( dbamy, aby miała przestrzeń do zdrowego rozwoju, a i nadarza się wówczas okazja, aby  pozyskać nowe egzemplarze).
Veronica spicata - Przetacznik kłosowy - Aarereprijs
  'Ulster Blue Dwarf''                              Ten gatunek  jest rośliną nieskopączkową, więc przy bezśnieżnych zimach, pomimo opinii wysoko mrozoodpornej rośliny, powinniśmy przetacznik wspomóc i kępę podsypać dodatkowym kopczykiem ziemi. Ochrona przed przemarznięciem to jedno, a dwa nowe warstwa, to nowy zasób niewyjałowionej ziemi. Na wiosnę kilkucentymetrowy kopczyk delikatnie rozsuwamy.
                              Liście rośliny są zielone, albo szaro-zielone. Stąd możemy spotkać się z niektórymi opisami tej rośliny jak z przetacznikiem kłosowym siwym. Im wyżej na łodydze, tym listki z eliptycznych, stają się bardziej wydłużone. Matowe listki i łodygi są porośnięte delikatnie, króciutkimi włoskami.
Pędy wznoszą się na około pół metra. Ich górną część stanowią kolorowe kwiatostany. Zaczynają pojawiać się w czerwcu i przy optymalnych warunkach (uprawy, klimatu), mogą zdobić naszą przestrzeń do początków września. 
Veronica spicata - Przetacznik kłosowy - Aarereprijs
  'Ulster Blue Dwarf''Przy obecnych możliwościach, które oferuje nam rynek ogrodniczy, możemy zakupić odmiany w bardzo wielu kolorach. Podstawowe to:niebieski, fioletowy, czerwony, różowy, biały. I oczywiście bierzemy pod uwagę multum odcieni tych barw. Poza bogatym wachlarzem kolorystycznym, co raz to milej jesteśmy zaskakiwani, na przykład tym, że kwiatostan kolejnej wypuszczanej do sklepów odmiany, jest nawet o kilkanaście centymetrów dłuższy, niż ten u przetacznika kłosowego, który możemy spotkać rosnący w stanie dzikim.
                              Przetacznikowiec kłosowy siwy, jest rośliną miododajną. Na pewno skrzydlaci przyjaciele, przy okazji wizyty na jego kwiatostanach, nie pominą także innych naszych ogrodowych elegancji. Chcąc zakupić  wieloletnią kwietną ozdobę, rosnącą do około 50 centymetrów, 'niewymagającą', w konkretnym kolorze pięknotek i liści, efektownie zdobiącą - już wiemy, że może to być przetacznik kłosowy.Przypisy:
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed] 
https://pl.wikipedia.org/wiki/Przetacznik_k%C5%82osowy
https://nl.wikipedia.org/wiki/Aarereprijs
https://en.wikipedia.org/wiki/Veronica_spicata

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz