środa, 23 sierpnia 2017

Sparganium erectum - Jeżogłówka gałęzista - Grote egelskop

                                 Jeżogłówka gałęzista, to roślina, którą bez trudu daje się udomowić. Jeśli jesteśmy w posiadaniu  ogrodu,działki  gdzie: duży, albo mniejszy staw; częściowo teren bardzo podmokły, bagienny - wówczas możemy zaprosić tam tę roślinę. Na metr kwadratowy potrzebujemy trzy sztuki. Ta słodkowodna ozdoba, nie jest szczególnie ekspansywna, ale różnie to może być, więc, aby się ustrzec władczych zapędów, warto usuwać przekwitające męskie i żeńskie kwiatostany.
                                                 Simplestem bur-reed.eng
Sparganium erectum - Jeżogłówka gałęzista - Grote egelskop
                                Z czasem opisywany  gatunek jeżogłówki, zaczyna 'budować', 'trzymać szkielet' szuwaru. Grążel, skrzyp bagienny, trzcina pospolita, rzęsa drobna - to jak najbardziej wskazane towarzystwo, wespół z z jeżogłówka gałęzistą do budowania naturalistycznego zespołu w naszej zielonej przestrzeni.
                              W środowisku naturalnym, jeżogłówka porasta słodkie, płytkie wody (głębokość od 10 do 50 centymetrów), gdzie bagna, naturalne stawy, krótkie odcinki odpływów rzecznych, podmokłe tereny dolin górskich, podmokłe
miejsca ruderalne w pobliżu starych, opuszczonych przez ludzi rzecznych, portowych przestrzeni.
                              Także, wprowadzając tę wieloletnią roślinę do swojego otoczenia, stworzymy jej warunki jak najbliższe tym, w których wzrasta w naturalnym środowisku. Aby ustrzec się niekontrolowanego rozprzestrzenienie, sadźmy w pojemnikach. W miejscu słonecznym, albo w półcieniu. Gleba gliniasta, uboga, albo średnio żyzna. Jej odczyn neutralny, czy lekko kwaśny.
 Granice, otoczenie  zbiornika ze słodką wodą, choć toleruje także te o słabym zasoleniu. 

Sparganium erectum - Jeżogłówka gałęzista - Grote egelskop
                                       Wysokość jeżogłówki gałęziastej wynosi od 60 do 120 centymetrów. Soczyście zielone młode liście, z czasem nabierają głębszego koloru. Podłużne, ostro zakończone, osiągające wysokość do około metra, najczęściej poniżej 80 centymetrów. Od czerwca do września, na wznoszących się pomiędzy listnymi kępami, rozgałęziającymi się łodygami, rozkwitają dwupienne kwiaty. Żeńskie, mają kolor brudnej bieli zmieszanej z zielenią, są kulistych kształtów. Powyżej, w szczytowej części pędów rozwijają się kwiaty męskie; są mniejsze, jaśniejsze, także kuliste.
                                      Dużym walorem wizualnym rośliny są 'jeżowate' stłoczone owocostany. Wyraziście zielone na zewnątrz, kuliste, kolczaste. W środku żebrowane nasiona. Po osiągnięciu dojrzałości, możemy je używać tylko do wysiania przez jeden sezon.
                                        Jeżogłówka gałęzista jest mrozoodporna, ale jak to z roślinami bywa, po bezśnieżnej zimie, może częściowo wypaść z siedliska. Wówczas wiosną, z pozostałych łodyg, które tworzą rozłogi i bulwy, możemy pobrać materiał na nowe egzemplarze i o nie odmłodzić szuwar.

                                      


Sparganium erectum - Jeżogłówka gałęzista - Grote egelskop                                        Naturalnie, około 25%  liści przez większość sezonu pokłada się na wodzie. Po niekorzystnych warunkach, panujących w zimowe miesiące, może tych liści unoszonych na wodzie być więcej. Jeśli mamy wyznaczone terytorium dla rośliny, te części liści 'w poziomie' usuwamy ( podobnie z główkami nasiennymi). Zabieg, oczywiście ma także wpływ na bardziej estetyczny wygląd całej kępie.                                     Na pewno , w przypadku tego plantu, mamy do czynienia, z nie tak często spotykaną ogrodową ozdobą. Jeżogłówka gałęzista, trzymana w ryzach, jest efektowną, a jednocześnie, pełną naturalności rośliną. A takie w naszym otoczeniu są zawsze godne pożądania.
Sparganium erectum - Jeżogłówka gałęzista - Grote egelskopSparganium erectum - Jeżogłówka gałęzista - Grote egelskop


Sparganium erectum - Jeżogłówka gałęzista - Grote egelskop


Sparganium erectum - Jeżogłówka gałęzista - Grote egelskop


Sparganium erectum - Jeżogłówka gałęzista - Grote egelskop


Sparganium erectum - Jeżogłówka gałęzista - Grote egelskopSparganium erectum - Jeżogłówka gałęzista - Grote egelskop
Przypisy:
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed] 
https://en.wikipedia.org/wiki/Sparganium_erectum
https://pl.wikipedia.org/wiki/Szuwar_je%C5%BCog%C5%82%C3%B3wki_ga%C5%82%C4%99zistej
https://nl.wikipedia.org/wiki/Grote_egelskop

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz