czwartek, 24 sierpnia 2017

Lycianthes rantonnetii - (Psianka Rantonneta), Szafirowa burza - Blauwe aardappelstruik

                           Psianka Rantonneta w stanie naturalnym rośnie na brazylijskich i argentyńskich ziemiach. Tam, gdzie ciepło, słonecznie i sporo wilgotności. W naszym klimacie, tylko w porach ciepłych roślina może być na zewnątrz, na czas jesiennych chłodów i mroźnej zimy, przenosimy ją pod zadaszenie.                                            Blue potato bush.eng
Lycianthes rantonnetii, (Solanum rantonnetii) - Psianka Rantonneta, Szafirowa burza - Blauwe aardappelstruik
                           Przy odpowiedniej uprawie, możemy cieszyć się bogatym, efektownym kwitnieniem tej rośliny. Zdrowe zasady pielęgnacji od samego początku, a potem wyłącznie profilaktyczne działania i my, i szafirowa burza, wszyscy w zdrowiu i w pełni usatysfakcjonowani.
Miejsce ustawienia pojemnika powinno być słoneczne, ewentualnie w delikatnym półcieniu. Nigdy tak, aby pędy musiały się wyciągać po odrobinę dziennego światła. Starajmy się, aby nie było tam
przeciągów i możliwości szkodliwych działań porywistych deszczów.
                         Pojemnik z odpływem, spodnia cienka warstwa keramzytu ( dodatkowa ochrona przed zgnilizną bryły korzeniowej), podłoże to zakupiona ziemia do roślin kwitnących przemieszana z piaskiem i kilkoma garściami torfu. Proporcje: 70:15:15. Piasek zwiększy przepuszczalność, a torf, poza odżywczym wspomaganiem, będzie związywał nadmierną ilość wody.
                        Na zewnątrz wynosimy roślinę mając pewność, że nie nadejdą już wiosenne przymrozki. Podlewamy, gdy wierzchnia warstwa będzie naturalnie przesuszona. Dbamy o to, aby nie zasuszyć bryły korzeniowej, ale też nie przelewamy. W czasie suszy, dostarczamy wody jeszcze częściej (niewielkimi porcjami). Nawożenie z początkiem czerwca, do końca sierpnia, według wskazań nawozami do ogrodowych roślin kwitnących.
                   
Lycianthes rantonnetii - Psianka Rantonneta, Szafirowa burza - Blauwe aardappelstruik
                                Możemy poprowadzić roślinę na dwa sposoby, jako krzew i w formie piennej. Ta druga, to albo zakupimy już gotową, albo samodzielnie przez dwa, trzy sezony będziemy kształtowali uzbrajając się w cierpliwość, ponieważ jeśli chcemy takiej prezencji, pierwsze dwa sezony nie będzie z kwiatów szafirowej burzy. Coś za coś, ale warto.
Przy optymalnych warunkach pielęgnacji, ten liściasty krzew zaczyna kwitnąć od połowy maja. Kwietne grona rozwijają się na tegorocznych pędach. Pojedynczy kwiat jest koloru niebieskiego, fioletowego, ciemnego różu. Najczęściej spotykane, to połączenie niebiesko-fioletowe.Pośród tych niebiańskich kolorów umieszczone jest słoneczne oczko.Drugie tło, które jeszcze efektowniej pozwala wyeksponować urodę kwiatów, to liście. Są koloru zielonego, wyraźnie unerwione, mogą być bardziej owalne, albo bardziej lancetowate (w zależności od kultywaru). Młode pędy wiotkie,z latami drewniejące.
                              Psiankę Rantonneta, możemy ustawić na balkonie, tarasie, w ogródku i w wielkim ogrodzie - wszystko zależy od naszej fantazji. Samodzielnie i w grupie z innymi letnimi ozdobami, ta roślina będzie prezentowała się bardzo dekoracyjnie.
Pod koniec września czas postanowić, co dalej. Szkoda byłoby ten wielosezonowy liściasty krzew potraktować krzywdząco i przed zimą się go pozbyć. Więc, przycinamy pędy o taką długość, aby wygodniej było szafirową burzę nam przenieść. Ustawiamy donicę nie bezpośrednio na zimnej posadzce. Ciepłe w zimie nogi (korzenie), bogate kwitnienie w okresie wegetacyjnym.   Pomieszczenie całkowicie bez dostępu światła dziennego, albo mocno zaciemnione. Optymalne warunki odpoczynku dla tego plantu w tym czasie, to temperatura 5-8°C. Nie zapominamy o podlewaniu; tyle o ile, aby nie doprowadzić do przesuszenia bryły korzeniowej. Nie przejmujmy się, że opadają liście, to zupełnie naturalny proces.

Lycianthes rantonnetii - Psianka Rantonneta, Szafirowa burza - Blauwe aardappelstruik
                              Z początkiem kwietnia czas na pobudkę, zwiększamy dawkę wody (najlepiej miękka, zawsze w pokojowej temperaturze) i rozpoczynamy wiosenną pielęgnację rośliny. Aby następne lato cieszyć się z szafirowej burzy, najpierw należy zadbać o to, aby roślina miała zapewnioną przestrzeń do rozwoju. Przesadzanie do większego pojemnika, uzupełnienie taką sama mieszanką jak wyżej opisana. To także czas na dostarczenie roślinie nieograniczanego dostępu do dziennego światła. Po tych pierwszych kosmetycznych zabiegach, czas na nową fryzurkę. Nie bójmy się ciąć. Usuwamy około 60% długości pędów, a te połamane, wrastające do środka tniemy nisko przy podłożu (za drugim oczkiem). Do cięcia sanitarno-pielęgnacyjnego, po dwóch, trzech latach, gdy stare pędy zaczynają drewnieć, usuwamy po jednym, dwa każdego roku, odmładzając roślinę. Tnijmy pewną ręką, ale przede wszystkim myślimy o tym, aby nie przeforsować tematu, ani też nie stworzyć asymetrycznego dzieła, które nie będzie wyglądało w porze kwitnienia zbyt dekoracyjnie. Gdy cięcie pójdzie nam sprawnie, w czasie okresu największego rozkwitu, pozostanie nam tylko patrzeć i cieszyć się jak wypielęgnowana ogrodowa ozdoba 'idzie' jak burza. Najczęściej dorosły egzemplarz nie ma więcej niż 150 centymetrów wysokości, ale są na rynku ogrodniczym także odmiany dorastające do 180.
                      
Lycianthes rantonnetii - Psianka Rantonneta, Szafirowa burza - Blauwe aardappelstruik
                                 Przed wyniesieniem na zewnątrz, zaczną rozwijać się z pączków pierwsze młode listki. Po nich sprawy rozwiną się błyskawicznie i ani się obejrzymy, jak będziemy patrzyli na krzew o eleganckim pokroju w soczystej zieleni. Przez kilka godzin, około tygodnia hartujemy go na zewnątrz,a lada chwila i  już po połowie maja i zaczynają rozkwitać pierwsze niebiesko-fioletowe kwiaty.
                                Nowe egzemparze możemy pozyskać z wysiewu nasion, korzystając z ukorzenienia usuwanych wiosną części pędów, albo latem pobranych i także ukorzenionych młodziutkich sadzonek zielnych.
                                Jeśli mamy cierpliwość, obrywajmy przekwitające pięknotki, zawsze to wspomaganie rośliny do inwestowania energii w nowe, dopiero co rozkwitające pąki.
                              Jeśli dysponujemy odpowiednim miejscem do zimowego przechowywania, wyedukujemy naszych najmłodszych milusińskich,że każda część tej rośliny jest trująca, bardzo niebezpieczna  - to zaprośmy psiankę Rantonneta do swojej przestrzeni.
Wówczas w naszym ogrodzie pojawi się burza z pięknymi, kwietnymi wyładowaniami w kolorze lekko zachmurzonego nieba.

Lycianthes rantonnetii - Psianka Rantonneta, Szafirowa burza - Blauwe aardappelstruik

Solanum - Psianka ( gatunki ) - Nachtschade ( soorten)  ( foto )
Przypisy:
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed]
https://nl.wikipedia.org/wiki/Blauwe_aardappelstruik
https://en.wikipedia.org/wiki/Lycianthes_rantonnetii

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz