środa, 7 czerwca 2017

Pinus contorta - Sosna wydmowa - Draaiden

                                                   Sosna wydmowa, pochodzi z terenów kontynentu Ameryki Północnej. Opisana i skatalogowana z początkiem XIX wieku, współcześnie sadzona nie tylko ze względów użytkowych, a również polecana do nasadzeń ozdobnych.


                                                 Lodgepole pine.eng
Pinus contorta - Sosna wydmowa - Draaiden
                          Egzemplarze rosnące na macierzystych terenach, dorastają, w sprzyjających warunkach do 45 metrów wysokości. My jednak,  skupmy się na odmianach karłowych i półkarłowych, które ze względu na walory dekoracyjne bardzo chętnie są zapraszane
nie tylko do dużych ogrodów, ale i do mniejszych ogródków.
                           W zależności od oczekiwań wysokości docelowej, możemy zakupić w szkółkach i w centrach ogrodniczych sadzonki o pokroju krzaczastym, albo drzewiastym wzrastającym, w zależności od odmiany, od 2.5 do 12 metrów.
                         Na zdjęciach , jest odmiana krzewiasta, zbliżona kształtem do elipsy, o powolnym wzroście. Średniej długości igły, delikatnie fantazyjnie powykręcane gałęzie.
To drzewo iglaste, posiada dość płytki system korzeniowy, jest mrozoodporne, ale dla dobra rośliny, warto przez zimnymi miesiącami podsypać je dodatkową warstwą ziemi ogrodowej przemieszanej z torfem.


Pinus contorta - Sosna wydmowa - Draaiden
                              Sosna wydmowa lubi nasadzenia w miejscach słonecznych, delikatnie zacienionych, gdzie gleba przepuszczalna, średnio zasobna w substancje odżywcze o odczynie neutralnym lub kwaśnym. Najkorzystniej dla niej, gdy podłoże jest średniej wilgotności.
Wysoce odporna na miejskiej zanieczyszczenia i minusowe temperatury ( do - 27°C).  Wskazania do nasadzeń pojedynczych lub grupowych ( w parkach, na wrzosowiskach, w ogrodach skalnych). Będzie zimozieloną ozdobą, która także może tworzyć wyższe piętro , pod którym bylinowe kolorowe urozmaicenie.
                         U wielu ogrodowych odmian szyszki są nieregularnego kształtu, a niektóre półkarłowe kultywary mają króciutkie igły ( 3-4 centymetrowe).


Pinus contorta - Sosna wydmowa - Draaiden
                               Dla prawidłowego wzrostu drzewa, oraz dla zdrowotności ziemi, możemy zając się również  ściółkowaniem. W sklepie ogrodniczym zakupmy rozdrobnioną korę sosnową, lub podsypmy wierzchnią warstwę drobno pokruszonym węglem brunatnym. Wiadomo, takie działania, także w dużej mierze zablokują zachwaszczanie tej ziemi. Jeśli nie mamy tych materiałów w zasięgu swoich rąk, do ściółkowania możemy użyć kompostu. Ostatecznie, wykorzystajmy dobro, które daje nam samo drzewo - szyszki. Na pewno nie będą tak dokładnie izolowały, jak pozostałe, drobniejsze ściółki, ale na pewno stworzą oryginalną, bardzo dekoracyjną wierzchnią warstwę pod sosnowym drzewem.


Pinus contorta - Sosna wydmowa - Draaiden

Pinus contorta - Sosna wydmowa - DraaidenPinus contorta - Sosna wydmowa - DraaidenPinus contorta - Sosna wydmowa - Draaiden

Pinus contorta - Sosna wydmowa - Draaiden

Pinus contorta - Sosna wydmowa - Draaiden
Pinus contorta - Sosna wydmowa - Draaiden

Pinus contorta - Sosna wydmowa - Draaiden

Pinus - Sosna (gatunki) - Den (soorten) ( foto )

Przypisy:
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed]
https://en.wikipedia.org/wiki/Pinus_contorta
https://nl.wikipedia.org/wiki/Draaiden
https://pl.wikipedia.org/wiki/Sosna_wydmowa

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz