poniedziałek, 1 maja 2017

Viburnum davidii - Kalina Dawida

                                                     Kalina Dawida, to wciąż dość rzadko spotykana roślina w polskich ogrodach. Główną przyczyną tego stanu rzeczy jest fakt, że nie jest to krzew wysoce mrozoodporny (strefa 7a-7b). Czyli, wymaga, nieco zachodu w pielęgnacji ( okrycie w zimne miesiące niezbędne).
Jednak, nie pożałujemy, jeśli zainwestujemy w nią swój czas. Eleganckie jasne baldachogrona, efektownie prezentujące się owocki i suknia zimozielonych liści koloru butelkowej zieleni - to wszystko niech nas zachęci do zaproszenia kaliny Dawida do naszej zielonej przestrzeni.                                                   David viburnum.eng
Viburnum  - Kalina - Sneeuwbal
Viburnum davidii - Kalina Dawida                             Roślinę tę możemy nabyć na kilka sposobów. Poprzez wysiew nasion (obowiązkowy proces stratyfikacji); poprzez pobranie  sadzonek zielnych na przełomie sierpnia i września lub poprzez zakupu gotowych sadzonek w centrach ogrodniczych.
                          Około 15 centymetrową sadzonkę lub sadzonki ( które razem  mogą tworzyć nieformalny, niski żywopłot), wsadzamy w przepuszczalną, ziemię, gdzie został przeprowadzony drenaż. Grunt powinien być średnio
lub bogato zasobny w substancje odżywcze, o średniej wilgotności. O odczynie neutralnym lub lekko kwaśnym. Ze względu na lekko płożący pokrój, po posadzeniu zależy roślinę delikatnie obsypać keramzytem, drobnymi kamykami lub żwirem, unikniemy gnicia liści, jeśli byłyby wzmożone opady deszczu, ( dodatkowy plus, to brak dużego zachwaszczania wytyczonego obszaru). Miejsce powinno być zaciszne, najlepiej przy murze zabudowań, słoneczne lub w delikatnym półcieniu, ważne, aby nie wystawione na silne działanie promieni słonecznych w ich szczytowej formie.


Viburnum davidii - Kalina Dawida                                      Nawozimy, co dwa, trzy tygodnie w okresie wegetacji. Od końca kwietnia do połowy lipca, naturalnymi gnojówkami lub nawozami organicznymi dla roślin kwitnących. Nie zapominamy o dodatkowym podlewaniu w okresie suszy. Względem zabiegów pielęgnacyjnych, czeka nas także, o czym wspomnieliśmy wcześniej, zabezpieczenie rośliny na zimę. Warstwa włókniny, sąsiadujące krzewy zimozielone, mur domu - to wszystko będzie chroniło kalinę Dawida przed przemarznięciem.
                                    Przy sprzyjających warunkach roślina zacznie kwitnąć już w połowie maja. Baldachogrona obsypane delikatnymi białymi kwiatuszkami. Każdy pojedynczy kwiat jest pięciopłatkowy. Kwitnienie może trwać do lipca. Choć zdarza się także, że pojedyncze baldachogrona kwitną do początku jesieni. Następnie zawiązują się owocki. Są bardzo dekoracyjne, o wyrazistym granatowym kolorze, z lekkim połyskiem.  Mogą utrzymywać się przez całą zimę.
Jest to roślina dwupienna. Aby zawiązały się owoce, powinniśmy posiadać egzemplarz żeński i męski.
                                   Krzew ma pokrój kopulasty, w zależności od odmiany dorasta do wysokości 50 - 80 centymetrów i szerokości 2 - 2.5 metra. W połowie kwietnia będzie wyraźnie widać, które pędy przemarzły ( wiotczejące liście o odmiennym kolorze niż te zdrowe). Przeprowadźmy wówczas cięcie sanitarne. Połamane, przemarznięte pędy usuwamy.

Viburnum davidii - Kalina Dawida

                                

                                     Jeśli mamy warunki, gdzie przetrzymywać tę roślinę zimą; to posadźmy ją w skrzyni, donicy  ze specjalnego materiału izolacyjnego - w pojemniku o odpowiedniej wielkości. Na czas mroźnych miesięcy, przenosimy ją wówczas do miejsca nieogrzewanego, z dostępem do dziennego światła. Nie stawiajmy bezpośrednio na posadzce, podłóżmy pod donicę paletę, taboret, styropian. Za ciepłe nogi, na pewno kalina Dawida odwdzięczy się nam zdrowym pokrojem, bogatszym kwitnieniem i większą ilością bardzo dekoracyjnych owocków. Pamiętajmy o niewielkim podlewaniu ( nie róbmy tego wieczorami, ani w czasie przed przymrozkami).Viburnum davidii - Kalina DawidaViburnum davidii - Kalina Dawida
Viburnum davidii - Kalina Dawida
Viburnum davidii - Kalina Dawida

Viburnum davidii - Kalina Dawida
Viburnum davidii - Kalina Dawida

Viburnum  - Kalina ( gatunki ) - Sneeuwbal ( soorten )  ( foto )

Przypisy:
https://en.wikipedia.org/wiki/Viburnum_davidii
https://pl.wikipedia.org/wiki/Kalina_(ro%C5%9Blina)
https://nl.wikipedia.org/wiki/Sneeuwbal_(geslacht)
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed]

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz