sobota, 29 kwietnia 2017

Syringa - Lilak - Sering

                                     Lilak, powszechnie znany krzew, słynący ze swego specyficznego, przyjemnego zapachu. Aby go mieć, nie musimy być właścicielami dużego ogrodu. Przy ciepłej zimie, kwiatostany mogą zacząć kwitnąc już na koniec kwietnia i utrzymywać kwiaty aż do końca kwietnia. Kwiatuszki są niewielkie, pięć, sześć,  albo wielopłatkowe, w zależności od odmiany. Wybór pośród koloru kwiatów, umożliwia nam, dobranie takiego, który najkorzystniej będzie się prezentował w naszej zielonej przestrzeni.

                                                               Lilac.eng
Syringa - Lilak - Sering

                               Najpowszechniej znanymi kolorami są biały i fioletowy. W tej chwili na rynku ogrodniczym mamy możliwość wyboru pomiędzy wieloma innymi kolorami: kremowym, żółtym, lila,  różowym, czerwonym, granatowym,jasnoniebieskim oraz dwukolorowe.
                            Lilaka możemy kupić jako krzew lub roślinę
szczepioną na pniu. Sadzimy go w miejscu słonecznym lub w półcieniu. Ziemia powinna być przepuszczalna, średnio wilgotna, bogato odżywiona o odczynie neutralnym lub lekko zasadowym. Zapraszając go do swego ogrodu, zapewnijmy mu odpowiednią przestzreń do życia (na donicach są informacje w temacie pokroju). Nie zapominamy o podlewaniu w okresie suszy.

Syringa - Lilak - Sering

                                    Lilak nie toleruje sinych wiatrów, nasadzanie róbmy więc w miejscach lekko osłoniętych.  Nawozimy w okresie wegetacyjnym, od końca kwietnia do momentu, gdy roślina przestanie kwitnąć. Od końca  czerwca do połowy lipca przeprowadzamy cięcie pielęgnacyjne ( gdy przestaną kwitnąć kwiaty). Mając na uwadze fakt, że pąki kwiatowe są zawiązywane na pędach rocznych, przycinamy bez wyjątku każdą gałązkę. To poza tym, że da nam w następnym sezonie bogate kwitnienie, wzbogaci pokrój rośliny.Pędy skracamy średnio o połowę. Kierujmy się wyczuciem, ale i zdecydowaniem.
Na początku wiosny, możemy zrobić cięcie sanitarne łącząc je jednocześnie z usunięciem tych pędów, który niekorzystnie rosną wobec pozostałych. Także, przemarznięte, chore, połamane pędy oraz w cięciu prześwietlającym, te wrastające do środka krzewu. Chodzi o to, aby , gdy już rozwiną się liście i pojawią kwiaty, cała roślina miał w różnym stopniu dostęp do dziennego światła. Nie bójmy się także co kilka lat, odmłodzić roślinę, przycinając wczesną wiosną najstarsze ( najgrubsze gałęzie). Jak przy każdym zabiegu pielęgnacyjnym i tutaj, kierujmy się dużym wyczuciem.


Syringa - Lilak - Sering

                                     Kwiaty bzu również mogą się stać ozdobą mieszkalnej przestrzeni. Pamiętajmy jednak o tym, że w zamkniętych przestrzeniach ich zapach staje się bardzo intensywny i nie jest wskazane spać w takich miejscach.
                                      Wiosenne liście są bardziej jasne, latem, przybierają kolor butelkowej zieleni, na zimę opadają. 
                                       Gdy mamy lilaka szczepionego na podkładce, nie zapominajmy przycinać tak zwanych 'dzików". Wyrastające gałązki na podkładce są nam zbędne, usunięcie ich poza tym , ma korzystny wpływ dla zachowania energii na bardziej sensowne procesy.
                                        Jeśli nie przytniemy wszystkich pędów, na miejscu przekwitłych kwiatostanów pojawią się suche torebki z 2-4 nasionami. Możemy je wykorzystać do wysiewu (musi się odbyć proces stratyfikacji).   Nowe sadzonki pozyskujemy najprościej  z odrostów (wykopując te rosnące tuż obok rośliny macierzystej).                                    
Lilak to roślina mrozoodporna. Możemy tworzyć z niego nieformalne żywopłoty lub nasadzać pojedynczo. Na pewno będzie stanowił piękną majową ozdobę ogrodu dzięki kolorowym kwiatostanom.

Syringa - Lilak - Sering  


Syringa - Lilak - Sering


Syringa - Lilak - Sering
Syringa - Lilak - Sering
( materiał na sadzonki)


Syringa - Lilak - Sering
Syringa - Lilak - Sering
(sadzonka IX)

Syringa - Lilak - Sering
(IV)
Syringa - Lilak - Sering


Syringa - Lilak - Sering
Syringa - Lilak - Sering

 
 
 

Syringa - Lilak - Sering

 
 
 

Syringa - Lilak - Sering

 
 
 
 
Syringa - Lilak - Sering
  oraz Clematis - Powojnik ( foto )

 
 
 
 
Syringa - Lilak - Sering

 
 
 
 
Przypisy:
https://en.wikipedia.org/wiki/Syringa
https://pl.wikipedia.org/wiki/Lilak
https://nl.wikipedia.org/wiki/Sering
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed]

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz