wtorek, 2 maja 2017

Alliaria petiolata - Czosnaczek pospolity - Look-zonder-look                                        Czosnaczek pospolity, we Francji jego listki są używane do sałatek wiosennych, w Polsce , po wiekowych tradycjach wykorzystywania  do celów ziołoleczniczych, popadł w niełaskę i w większości, obecnie, jest postrzegany jako 'trochę ozdobny' chwast.

                                                              
                                                          Garlic Mustard.eng       
Alliaria petiolata - Czosnaczek pospolity - Look-zonder-look                                    W sprzyjających warunkach, ta dwuletnia roślina dorasta wysokości od 100 do 130 centymetrów. Może też być skromniejszych rozmiarów i mieć wzrostu tylko 15 centymetrów. Im zdrowszy i wyższy egzemplarz, tym bardziej upewniamy się, że miejsce, w którym się znajdujemy jest bogate w substancje odżywcze i w minerały.
 Tak więc, warunki atmosferyczne, dostęp do światła dziennego, odpowiednia wilgotność i żyzność gleby - to wszystko ma znaczący wpływ na zadomowienie i zdrowy wzrost delikatnych czteropłatkowych białych kwiatuszków i soczyście zielonych listków,które przy potarciu wydzielają znany nam
czosnkowy zapach.
To zioło, możemy spotkać na wielu kontynetach. Rozsiewa się wzdłuż pośród siedlisk ruderalnych, wzduż poboczy dróg,w lasach liściastych oraz w ich okolicach. Nie zbyt często, ale jednak można go spotkać na żyznych torfowych terenach, które są pastwiskami. Jeśli w czas hodowcy nie zadbają i czosnaczek rozsieje się na większe powierzchnie, mleko od krów będzie o gorzkim smaku.

Alliaria petiolata - Czosnaczek pospolity - Look-zonder-look


                                 
                                   Wiosną najpierw rozwijają się pąki liściowe. Listki są koloru delikatnej, wyrazistej zieleni, kształtem przypominają serca lub nerki; a ich krawędzie są ząbkowane. Wspomniany, ich charakterystyczny 'czosnkowy' zapach, na pewno nas upewni, że mamy do czynienia właśnie z tą, a nie inną rośliną. Następnie od połowy kwietnia do końca czerwca kwitną kwiaty. Są białe, niewielkie, czteropłatkowe. Po ich przekwitnięciu tworzy się torebka, która zawiera  nasionka.
W przeciwieństwie do czosnku, czy cebuli, ma normalny system korzeniowy (główne i wtórne korzenie).
                                W medycynie ludowej, w zależności od potrzeb, wykorzystwywano naziemne i podziemne części rośliny. Wykorzystywaną ją przy zatrzymaniu biegunki, chorobach układu pokarmowego ( między innymi, przy usuwaniu pasożytów z jelita cienkiego), jako środek antyseptyczny okładając nim gojące się rany. Współcześnie jest używany w ziołolecznictwie z mieszanką innych roślin, jako środek wspomagający leczenie miażdżycy, działający antyseptycznie, rozkurczowo.
                                Alliaria petiolata - Czosnaczek pospolity - Look-zonder-look
                                              W Anglii funkcjonuje nazwa tej rośliny jako 'czosnek musztardowy'. Nie mamy więc wątpliwości jak kulinarie możemy go wykorzystać. We Francji, poza sałatkami wiosennymi, zrywa się także młode listki i tworzy znich susz ( nie suszone bezpośrednio na słońcu, aby zachowały swoją właściwości). Tak wysyszone i rozdrobnione listki służą jako przyprawa.
Zanim jednak skusimy się na kuchenne eksperymetowanie z tą rośliną, dokładnie przyjrzyjmy się otoczeniu, w którym wzrasta. Jeśli jest to, na przykład, miejsce blisko ruchliwej drogi, nie wykorzystujmy jej. Jeśli zdecydujemy się użyć jej jako suplementu, wspólnie z innymi tabletkami, skonsultujmy się z lekarzem. To, co jednemu pomaga, drugiemu może zaszkodzić.
                                            To ekspanywa roślina, więc bezpieczniej jest ją obserwować na dzikim terenie, niż we własnym ogrodzie. 
Alliaria petiolata - Czosnaczek pospolity - Look-zonder-lookAlliaria petiolata - Czosnaczek pospolity - Look-zonder-lookAlliaria petiolata - Czosnaczek pospolity - Look-zonder-look
Alliaria petiolata - Czosnaczek pospolity - Look-zonder-look
Alliaria petiolata - Czosnaczek pospolity - Look-zonder-look 

Przypisy:
https://en.wikipedia.org/wiki/Alliaria_petiolata
https://pl.wikipedia.org/wiki/Czosnaczek_pospolity
https://nl.wikipedia.org/wiki/Look-zonder-look
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed]

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz