sobota, 4 lutego 2017

Nepenthes - Dzbanecznik

                                  Dzbanecznik, stanowi świetny przykład na to, aby zilustrować dlaczego mowa tutaj o roślinach mięsożernych, a nie owadożernych. Otóż, poprzesz

                                                        Monkey cups.eng
Nepenthes - Dzbanecznik - Nepenthes.nlNepenthes - Dzbanecznik

setki swoich kolorów, aromatycznych zapachów u różnych gatunków, dzbanecznik zwabia, więzi,
zabija, a następnie w swoich sokach rozkłada na części pierwsze nie tylko owady, ale także bezkręgowce, małe kręgowce ( pająki, żaby, gryzonie, jaszczurki, małe ptaszki ). Mowa tutaj o roślinach żyjących w środowisku naturalnym. 
                                                                Względem hybrydowych jej odmian, oczywiście , z wielu względów nie bierzemy pod uwagę opcji, że nasza domowa roślina będzie 'zajadała się' zwierzętami tak dużych rozmiarów.


Nepenthes - Dzbanecznik

                                                             Soki trawienne, a w niektórych przypadkach dzbaneczników, również pomoc specjalnie przystosowanych bezkręgowców,pierwotniaków, a nawet kijanek  - to silna broń, gdy ofiary już ugrzęzną w dzbanku bez możliwości uwolnienia się. Dlaczego tyle zwierząt w środowisku naturalnym 'pomaga' dzbanecznikom? Nic nie dzieje się bezinteresownie, w otoczeniu mięsożernych nepenthes zazwyczaj jest woda i wiadoma sprawa, jedzenie. Niektóre zwierzęta weszły w 'dziwny" symbiotyczny układ z roślinami. Mieszkają w nich, pomagają w procesie fermentacji po przez trawienie, same odzywiając się do syta i nie czując zagrożenia ze strony żywiciela. Czy nie można w tym konkretnym przypadku wyraźnie podkreślić, że

Nepenthes - Dzbanecznik

 inteligencja roślin, to wysoce rozwinięty temat? Otóż, tak jak dwieście lat temu najznamienitsi naukowcy nie dopuszczali do myśli, że istnieją rośliny mięsożerne ( kłóciło się to z tym, w jaki sposób postrzegają świat), tak teraz trwają dyskusje, czy rośliny to organizmy inteligentne ...

                                                      Dzbanecznik jest 'dobrze zorganizowany', jeśli rośnie w odpowiednich warunkach. Nie choruje, nie marniej. Będzie na pewno, niecodzienną ciekawostką dla gości, a dla domowników oryginalną rośliną, którą można obserwować w każdej chwili, gdy tylko tego zechcemy. 


Nepenthes - Dzbanecznik

                                                      Gdy kupujemy dzbanecznik, warto dowiedzieć się o  jego nazwę, wtedy łatwiej Nam będzie znaleźć informacje, jak właściwie go pielęgnować. 
                                                      Wciąż mniej, niż więcej osób chce taki kwiat w domu.


Nepenthes - Dzbanecznik

Pojawiają się przemyślenia dotyczące utylitaryzmu, szeroko rozumianej estetyki otoczenia. Nie da się jednak ukryć, że niektórzy  ludzie, są bardzo zafascynowani światem tych roślin.  Dzięki nim powstają specjalne stowarzyszenia promujące ochronę dzikich egzemplarzy i takie, które dogłębnie wciąż badają ich naturę.

Nepenthes - Dzbanecznik
                              

                                                 


Nepenthes - Dzbanecznik

Nepenthes - Dzbanecznik


Nepenthes - DzbanecznikNepenthes - Dzbanecznik
Przypisy:
https://en.wikipedia.org/wiki/Nepenthes
https://pl.wikipedia.org/wiki/Dzbanecznik
https://nl.wikipedia.org/wiki/Nepenthes
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed]

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz