sobota, 28 stycznia 2017

Vitis vinifera - Winorośl właściwa - Druif

                                  Winogrona, od wieków kojarzone są  z  wysokim statusem, obfitością, wiosną, życiem wiecznym. Od 4500 lat przed naszą erą, pnącze to zaczęło zapisywać się w historii ludzkości. I to nie tylko pod kątem postrzegania go jako źródła smacznych owoców. Sport, architektura, malarstwo, rzeźba

                                                           Grape vine.eng
Vitis vinifera - Winorośl właściwa - Druif
                    
- wszędzie tam motywy związane z winną latoroślą. Współczesne odmiany, a jest ich, jak podają niektóre źródła około dziesięciu tysięcy, znacznie różnią się od gatunku. Na drodze modyfikacji, już nie mamy do czynienia z rośliną dwupienną. Obecnie nie potrzebujemy dwóch egzemplarzy, aby doszło do zapylenia i zawiązania owoców. Spośród tak ogromnej liczby odmian, dla przemysłu spożywczego i branży ogrodniczej, znaczenie ma ich niewielki odsetek.
                     Minęło wiele wieków od pionierskich uprawa winorośli, a w temacie upodobań klimatycznych rośliny, niewiele się zmieniło. Słońce, ciepło, żyzna gleba, stała umiarkowana wilgotność podłoża - to jest to. W Polsce, niestety zimą, temperatury minusowe są zbyt wysokie, aby pnącze przetrwało bez zabezpieczeń. Owszem, coś tam w kolejnych sezonach wegetacyjnych byłoby, ale jeśli chcemy soczyste, smaczne owoce, musimy bardziej się postarać i zadbać, aby rośliny zimą nam nie przemarzły.
                 W Basenie Morza Śródziemnego, winorośl winna osiąga nawet do 40 metrów długości, to imponujące rozmiary. U nas, liczmy się z 1/4 tych możliwości. Przecież, nie chodzi o długość, a o wydajność.
Od drewniejącego pnia, zostają wyprowadzone sympodialne pędy. Główny z nich, jest ciągłością kolejnych rozgałęzień. Jest kilka technik ich prowadzenia (poziomo, skośnie, po podporach, przy murze); dokładniej o nich można poczytać tutaj. To prawdziwa skarbnica w temacie winorośli.
Po kilku latach, po opadnięciu liści, wycina się stare ramie, ale automatycznie w jego miejsce umocowuje się młode z latorośli. To na nim, w następnym sezonie wegetacyjnym z uśpionych pąków będą wytwarzały się latorośle
.
                                             
Vitis vinifera - Winorośl właściwa - Druif

                         Wiosną, pierwsze na winorośli z pąków rozwijają się liście. Dłoniasty kształt, soczyście zielone ubarwienie. Charakteryzują się nieznaczną zmiennością, przy takiej ilości odmian, to zupełnie zrozumiałe. Na jesieni, przed opadnięciem, listki przebarwiają się w czerwieniach, brązach i w fioletach.
Kwitnienie trwa w czerwcu i w lipcu. Kwiatostan wyrasta naprzeciw liścia, jest to wiecha, mająca od 10 do 25 centymetrów długości. Kwiaty niepozorne, żółtozielone; te słupkowe mają krótsze pylniki. Wielką wygoda dla działkowców i ogrodników jest to, że kwiaty są samopylne, ale pszczółki także mogą mieć swój udział w bogatym winobraniu.
                         Na miejsce przekwitniętych kwiatów, na wiechach zawiązują się jagody, nazwane winogronami. W zależności od odmiany, owoce te mogą być:
* okrągłe, bądź lekko podłużne,
* o smaku słodkokwaśnym, słodkim, kwaśnym;
* o kolorze: zielonym, brązowym, różowym, czerwonym, bordowo fioletowym, czarnym,
* wielkość średnicy owocu waha się pomiędzy dwoma, a czterema centymetrami.
                          Owocowanie następuje dopiero w trzecim sezonie uprawy.
                         Walory smakowe winogron, są doceniane nie tylko wówczas, gdy spożywane na surowo, bądź gdy zasuszone (rodzynki). Oleje, wina, nalewki, marmolady, dżemy, soki,; tworzone w domowych zaciszach, jak i na ogromną przemysłową skalę.
Wartości dodane w winogronach, także dostrzega przemysł kosmetyczny, dostarczając klientom produkty, powstałe na bazie tych owoców (kremy, balsamy, szampony, maseczki).
                        Właściwości zdrowotne winogron, są znane i doceniane od tysiącleci. Witaminy A,C, z grupy B,magnez, potas, fosfor, żelazo, miedź, cynk, jod, błonnik, mangan.
Współczesna medycyna potwierdza, że owoce te posiadają właściwości antyoksydacyjne, antynowotworowe,  wspomagają prawidłową pracę układu trawiennego, tarczycy; oczyszczają organizm z toksyn i bardzo korzystnie wpływają na poprawienie nastroju. 


Vitis vinifera - Winorośl właściwa - Druif

                           Zanim zdecydujemy się na uprawę winorośli, powinniśmy odpowiedzieć sobie na pytanie, w jakim celu jest ona nam potrzebna. Z przeznaczeniem na bezpośrednie spożywanie, a może po to, aby przygotować odpowiedniego smaku wino, czy smaczną słodką marmoladę.
Mamy wybór pośród odmian:
* u których owoce, mogą mieć wszechstronne zastosowanie (jedzone na surowo, nadające się do robienia win);
* u których owoce nadają się wyłącznie do jedzenia na surowo;
*  u których owoce są tak winne, że nadają się przede wszystkim do działań winiarskich.
                        Co rusz, na rynek sadowniczy są wprowadzane kultywary, różniące się od poprzednich wyższą mrozoodpornością. Jednak patrząc rzeczowo na temat, wszystkie temperatury niższe niż -12°C, to zagrożenie przemarznięcia pnącza.  Pozostaje nam więc wybierać takie, które nie będzie trudno okryć przed zimą, bądź stworzyć 'miejscówkę' - szklarnię, bądź foliowy namiot. 
                        Bryłę korzeniowa sadzonki, umieszczamy na co najmniej 25 centymetrach głębokości. Podłoże przepuszczalne, średnio żyzne, próchniczne o odczynie pH lekko kwaśnym. W zależności od tego, jaką technikę prowadzenia pnącza wybraliśmy, musimy zachować odpowiedni odstęp pomiędzy sadzonkami. Zalecane ściółkowanie, odpada nam odchwaszczanie, starsze rośliny na zimę mają 'kołderkę', a latem zostaje dzięki niej zmniejszone wyparowywanie wody.
                     Wybieramy ekspozycję słoneczną, najkorzystniejsza wystawa południowa. Stała umiarkowana wilgotność podłoża. W czasie letniej suszy i przy bezśnieżnej zimie, nie zapominamy o podlewaniu. Nigdy nie lejemy wody po częściach nadziemnych,
używamy wodę, która ma przybliżoną temperaturę do tej, jaka panuje w otoczeniu pnącza. Latem, podlewamy rano, albo pod wieczór; zimą, w bezmroźny dzień w godzinach południowych.
           
Vitis vinifera - Winorośl właściwa - Druif

                                    Zasilamy w okresie wegetacyjnym,  do momentu zawiązania się owoców. Od wiosny używamy nawozów bogatych w azot, potas, fosfor i wapno. Saletrzak, saletra amonowa, mocznik. Jednak bezkonkurencyjny przy wszystkich tych środkach, okazują się być popiół drzewny i przekompostowany krowiak, (którym wiosną przekopujemy ziemię w pobliżu rośliny).  Jesienią używamy nawozu wieloskładnikowego bez zawartości azotu. Mając na uwadze, że prowadzimy pnącze po to, aby konsumować jego owoce - używamy nawozów dostosowanych do zasilania roślin owocujących.                                
                                    Przed zimą, zgrabiamy stare liście, usuwamy połamane, zniszczone części; podsypujemy bryłę korzeniowa dodatkowym kopczykiem ziemi, około 15 centymetrowym, a górną część, szczególnie młodego pnącza, okrywamy siatką drobno oczkowaną, bądź agrowłókniną. 
                                  Cięcie formujące, wykonujemy  od momentu, gdy opadną liście  (jesienią), do połowy marca, usuwamy z ramion (głównych pędów), wszystkie latorośle. Z momentem ruszenia sezonu wegetacyjnego, wyrosną z uśpionych pąków młode. 
Miejsca po cięciach, zabezpieczamy odpowiednim środkiem na rany, bądź popiołem z węgla drzewnego. Gdyby  pod okryciem, fragmenty pędów na ramionach przemarzły, na wiosnę możemy usunąć tę główną część, zastępując ją nowym młodym zeszłorocznym pędem, które od tej pory będzie stanowiło 'ten punkt wyjściowy', dla latorośli. Nie hamując wejścia na pełne obroty  pąkom, które rowinięte będą nadal tworzyły ze starymi zwarty, uporządkowany pokrój.
                             I tak kolejny sezon wegetacyjny rozpoczęty. Liście, kwiaty, owoce ... i ich zbiór. Różne odmiany, inny czas zbioru. Do bezpośredniego spożycia wcześniej, tych z przeznaczeniem na wino, czasem nawet po pierwszych przymrozkach. 
                              Bez względu na to, czy to pnącze zaprosiliśmy do swej zielonej przestrzeni dla walorów smakowych, czy dla rekreacyjnych - przy niedużym nakładzie pracy, zyskamy zdrowo rozrastającą się owocującą roślinę, którą nieprzerwanie doceniają miliony ludzi na całym świecie -widać więc, że jest za co.

Vitis vinifera - Winorośl właściwa - Druif
Vitis vinifera - Winorośl właściwa - Druif
Vitis vinifera - Winorośl właściwa - DruifVitis vinifera - Winorośl właściwa - Druif

Vitis vinifera - Winorośl właściwa - Druif

Vitis vinifera - Winorośl właściwa - DruifVitis vinifera - Winorośl właściwa - Druif


Vitis vinifera - Winorośl właściwa - Druif


Vitis vinifera - Winorośl właściwa - Druif
Odmiana przemysłowa, do bezpośredniego spożycia
 
Vitis vinifera - Winorośl właściwa - Druif
 
 
 

Vitis labrusca - Winorośl lisia - Blauwe druif ( foto )
 
 
 
 
Przypisy:
http://www.winorosl.pl/artykuly/79-poradnik-dla-pocztkujcych.html
https://en.wikipedia.org/wiki/Vitis_vinifera
https://pl.wikipedia.org/wiki/Winoro%C5%9Bl_w%C5%82a%C5%9Bciwa
https://nl.wikipedia.org/wiki/Druif
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed]

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz