sobota, 10 grudnia 2016

Burrageara, Oncidopsis (storczykowate)

Rodzina: storczykowate
Podrodzina: Epidendroideae
Plemię: Maxillarieae
Podplemię: Oncidiinae
Rodzaj: x Burrageara

                                   Burrageara, jest storczykiem hybrydą, stworzonym przez amerykańskiego botanika, który użył gatunków storczykowców rosnących na terenach Ameryki Południowej oraz Ameryki Środkowej.
Najbardziej charakterystyczne, przy rozpoznaniu pośród innych storczyków, że to Burrageara, to skojarzenie kształtu kwiatu z bratkami.


Orchidaceae - Storczykowate - Orchideeënfamilie ,
Burrageara.eng ( Oncidopsis )
 'Nelly Isler'


                                      Najbardziej znane odmiany, w przemyśle ogrodniczym, to 'Stefana Isler' oraz ta, która jest na zdjęciach, 'Nelly Isler'. Burrageara to jedna z najbardziej pachnących orchidei. Jej
kwiaty wydzielają delikatny zapach. Uprawa w warunkach domowych, nie należy do najtrudniejszych, jeśli będziemy przestrzegać pewnych zasad.
                                      Kwiat ten nie jest mrozoodporny, lubi miejsca ciepłe,osłonięte od przeciągów, glebę przepuszczalną o odpowiednim nawilżeniu, kontakt z rozproszonym światłem dziennym i odpowiedniej wielkości pojemniki, w których zdrowo rozwija się bryła korzeniowa.
Po kolei; optymalna temperatura w okresie wegetacyjnym dla tego storczyka to pomiędzy 17, a 22°C.
W okresie spoczynku, lepiej, aby było to 16 do 19°C. W żadnym wypadku nie trzymajmy rośliny na wystawie południowej, słońce w godzinach szczytu, może zahamować poprawny rozwój. Podobnie, gdy dopuścimy do przesuszenia bryły korzeniowej, to może nieodwracalnie wpłynąć na bardzo słabe kwitnienie lub w ostateczności, do powolnego obumierania całej rośliny.


Burrageara, Oncidopsis
 'Nelly Isler'

                                            Do uprawy tych orchidei, podobnie jak innych z tej wielkiej rodziny, powinniśmy używać specjalnej mieszanki podłoża, w skład której  wchodzą: kawałki kory, włókna kokosowe, włóknisty torf, ziemia o odczynie pH 4.5 - 5.5. Bez problemu taką kupimy w centrach ogrodniczych , podobnie jak środki do nawożenia orchidei, które używamy w sezonie wegetacyjnym, co dwa, trzy tygodnie.
Co jeszcze może mieć bardzo dobry wpływ na wzrost  młodych kwiatowych i bogate na nich kwitnienie?
Gdy przesadzamy roślinę do większego pojemnika ( robimy to co dwa, trzy lata; nigdy w czasie upałów), wtedy spodnią warstwę niech stanowi keramzyt lub drobne kamyki, zapewnimy bryle korzeniowej drenaż. Oncidopsis lubi wilgotne podłoże, ale nie przelanie.
                               Jest bardzo prosta zasada, jeśli będziemy się do niej stosowali, nigdy więcej podlewanie storczyków, nie sprawi nam problemów. Zwróćmy uwagę na cienką skórkę, błonkę widoczną u korzeni wierzchnich. Jeśli jest zbyt sucho, przybiera ona kolor jasno szary, biały. Po podlaniu delikatnie zmienia kolor na zielony, lub lekko ciemniejszy od tego, gdy jest sucho. Gdy przesadzimy z podlewaniem, kolory stają się ciemne , plamiste i to pewny znak, że bryła korzeniowa zaczyna gnić. Warto więc baczniej zacząć się przyglądać kolorowi korzeni wierzchnich i 'wsłuchać' w potrzeby rośliny.Woda przegotowana, albo deszczówka - ważne, aby o temperaturze pokojowej.  Podlewajmy częściej, ale mniej obficie; niż raz, a za dużo. Po sezonie wegetacyjnym, dajmy storczykowi odpocząć, ograniczmy podlewanie, przytnijmy przekwitnięte pędy i wstawmy w chłodniejsze miejsce.


Burrageara, Oncidopsis
 'Nelly Isler'

                                     Przy okazji przesadzania, poprzez podział, możemy nabyć nowe egzemplarze. Inna droga, to wykorzystanie keików, które po kilku miesiącach, oddzielone od rośliny macierzystej, w pełni będą powtarzać jej cechy genetyczne.
                                    Burrageara, przy odpowiedniej pielęgnacji, to bardzo silna roślina. Może kwitnąć kilkukrotnie w przeciągu roku. Szczególnie zimą, to piękno i zapach, jest zawsze bardzo miła niespodzianką. Rozwijające się pędy kwiatowe, w sprzyjających warunkach, dorastają do około 60 centymetrów długości.    Kwiaty mogą być jednokolorowe, dwu- , lub tworzyć wielobarwne mozaiki. Ich charakterystyczny 'bratkowy' kształt pozwala szybciej je rozpoznać.
                                  Nie bójmy się zaprosić do swego domu storczykowe piękności. Przy odrobinie cierpliwości i zachowania podstawowych zasad pielęgnacji, z naszej strony, czeka nas z nimi wieloletnia piękna kwietna przygoda. 
                               

Burrageara, Oncidopsis
 'Nelly Isler'

Burrageara, Oncidopsis
 'Nelly Isler'

Burrageara, Oncidopsis
 'Nelly Isler'Orchidaceae - Storczykowate ( rodzaje, gatunki ) - Orchideeënfamilie   ( foto )
Przypisy:
https://en.wikipedia.org/wiki/Burrageara
https://pl.wikipedia.org/wiki/Storczykowate
https://nl.wikipedia.org/wiki/Orchidee%C3%ABnfamilie
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed] 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz