niedziela, 7 sierpnia 2016

Schefflera arboricola - Szeflera drzewkowata, S. drzewiasta - Vingerboom

                                     Szeflera drzewkowata, główną całoroczną ozdobę stanowią u niej odwrotnie jajowate błyszczące listki. Mogą być jednolitego koloru, a także odmiany z wybarwiającymi się listkami. W przypadku takich, ważne, aby dostęp do rozproszonego światła dziennego był optymalny. 


Schefflera arboricola - Szeflera drzewkowata - Schefflera.nl, Vingerboom

                             W zbyt dużym zacienieniu kolorowe plamy będą zanikać, a w zbyt dużym słońcu, roślina zostanie poparzona. Wystawa zachodnia, wschodnia. a przy południowej ekspozycji, zdecydowania  pół metra od okna. 
                            Wbrew panującemu przekonaniu, że ten gatunek szeflery trudno się ukorzenia, proces ten może przebiegać pomyślnie i z bardzo pozytywnym rezultatem, jakim będzie stworzenie nowych egzemplarzy. Minimum 10 centymetrowe sadzonki zielne, wsadzamy do przepuszczalnego, zasobnego podłoża. Do rozwoju młodych sadzonek, jest niezbędna temperatura
powyżej 21°C. Szeflerę możemy także nabyć poprzez wysiew nasion, czy zakup wyrośniętej sadzonki w centrum ogrodniczym.                                    Wykonując prace przy tej roślinie, warto wiedzieć, że tak samo jak i pozostałe gatunki szeflery, tutaj także będziemy mieli do czynienia z substancjami drażniącymi skórę i powodującymi swędzenie. Dlatego używajmy rękawiczek ochronnych, a jeśli pracujemy przy plancie bez nich, koniecznie 'po' myjmy dłonie.
                               Dość szybki wzrost, bogaty pokrój wiecznie ciemnozielonej szaty - to mocne atuty, dzięki którym szeflera drzewkowata jest zapraszana do tradycyjnych i nowoczesnych przestrzeni. Na pewno i biuro i mieszkanie, zyskają, gdy ta żywa ozdoba zacznie w nich roztaczać swój czar.              

Schefflera arboricola - Szeflera drzewkowata - Vingerboom

                                 W rodzimych stronach, to jest na Tajwanie, jednej z wysp Oceanu Spokojnego, szeflera drzewiasta osiąga wysokość około 5 metrów wysokości. W naszej strefie klimatycznej, wiedząc, że nie jest rośliną mrozoodporną, możemy ją uprawiać w pojemnikach, gdzie przy optymalnej pielęgnacji osiąga wysokość nawet do 2.5 metra.
Nic nie stoi na przeszkodzie, aby w ciepłe miesiące, gdy temperatura na zewnątrz nie jest poniżej 15°C, plant zdobił na letnisku taras, bądź przydomowe otoczenie.
                                Optymalna temperatura przez cały rok to pomiędzy 18, a 24°C. Miejsce ustawienia donicy tam, gdzie światło rozproszone. Zbyt silne nasłonecznienie, to poparzenia, zbyt ciemno, to także nieestetycznie wydłużające się, łysiejące pędy.
                             Ziemia standardowa do roślin uprawianych w domu. Można ją przemieszać z dwiema, trzema garściami torfu i garścią piasku. Na spód warstwa keramzytu, kilka centymetrów. Pojemnik z odpływem ustawiony na podstawce, albo w dekoracyjnej osłonce. 
Przesadzamy na wiosnę, gdy wyraźnie stary pojemnik wydaje się być zbyt mały. Co dwa sezony zupełnie wystarczy, choć może się wydać, że plant nam rośnie jak na drożdżach. Gdy będziemy go przesadzali częściej, albo co gorsze do za dużo większego pojemnika, niż ma taką potrzebę; wtedy on przystopuje rozwój części nadziemnych na korzyść rozrastania bryły korzeniowej ( z czym zupełnie nam nie po drodze).

W tym sezonie, gdy nie robimy przesadzania, wybierzmy wierzchnia warstwę ziemi i zastąpmy nową, niewyjałowioną. 

Schefflera arboricola - Szeflera drzewkowata - Vingerboom

                                 Podlewamy według techniki 'na palca'. Przesuszona wierzchnia warstwa, dostarczamy wodę, zawsze w temperaturze zbliżonej do tej jaka panuje w otoczeniu rośliny. Zastałą wodę zlewamy. Od połowy października do połowy lutego, podlewajmy mniej obficie, ale regularnie, aby nie dopuścić do przesuszenia korzeni. Jeśli jesteśmy w posiadaniu zraszacza z bardzo drobnymi oczkami, w czasie suszy, czy zimą, gdy w pomieszczeniach suche powietrze, możemy go użyć. Te nawilżacze z dużymi otworami, pozostawiłyby brzydkie plamy na liściach. Zraszanie zimą, dopuszcza się, czy szeflera ma dostęp do odpowiedniej ilości dziennego światła. Wiadomo, co by złego wynikło, gdyby miała ciemno i jeszcze zbyt dużo wilgoci w otoczeniu. Profilaktyka, przede wszystkim.
Nawozimy od kwietnia do końca sierpnia, nawozem w granulacie dla roślin domowych, zgodnie z zaleceniami na etykiecie.
                                   Gdy plant  ma ładny pokrój i zdrowo się krzewi, przeprowadzajmy wyłącznie zabieg sanitarny (usuwanie starych, połamanych, nieestetycznie wyglądających części). Gdy jednak, zdarzy się tak, że my zapewniliśmy optymalne warunki uprawy, a plant traci na impecie, łysieje; przeprowadzamy bardziej konkretne cięcie, albo pobieramy sadzonki zielne na nowe egzemplarze. 


Schefflera arboricola - Szeflera drzewkowata - Vingerboom

Schefflera arboricola - Szeflera drzewkowata - Vingerboom
'Gold Capella '

Schefflera arboricola - Szeflera drzewkowata - Vingerboom
'Gold Capella ' 
Schefflera arboricola - Szeflera drzewkowata - Vingerboom


 
 
 
 
Schefflera arboricola - Szeflera drzewkowata - Vingerboom

 
 
 

 
Schefflera elegantissima, (Dizygotheca e). - Szeflera najwytworniejsza -  (False aralia) (foto)

Przypisy:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Szeflera_drzewkowata
https://en.wikipedia.org/wiki/Schefflera_arboricola
https://nl.wikipedia.org/wiki/Schefflera
 Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed]

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz