wtorek, 9 stycznia 2024

Plectranthus amboinicus - Oregano kubańskie - Mexican mint

                                           (Oregano kubańskie), inaczej również potocznie nazywane (miętą meksykańską), bądź (mięta kubańską) jest jednym z gatunków rodzaju. Roślina swoje pierwsze dzikie siedliska miała w południowej części kontynentu afrykańskiego, aktualnie ze względu na walory przyprawowe/lecznicze/aromatyzujące/zdobnicze jako bylina jest uprawiana w przydomowych ogrodach w strefach subtropików i tropików. Mamy do czynienia z rośliną, która przemarza, gdy temperatura spada 

                                                                                       Indian borage.eng

Plectranthus amboinicus - Oregano kubańskie - Mexican mint

poniżej 0°, dlatego u nas jest traktowana w uprawie gruntowej jako jednoroczna. Można pielęgnować ją z dużym powodzeniem przez wiele sezonów, wówczas latem na zewnątrz,a później pod dachem.  (Mięta meksykańska) posiada wiele interesujących właściwości, wykorzystywane jest nie tylko w kuchni, ale i w medycynie. Jest fantastyczną przyprawą do ryb, mięs, sosów, sałatek, a nawet deserów, (szczególnie

w kuchniach orientalnej i śródziemnomorskiej). Zawarty w liściach olejek o lekko kwaskowej nucie, to smaczne herbaty ziołowe, syrop, napoje i drinki. Rozcieńczony olejek nadaje się jako środek przeciwko kaszlowi, czy do inhalacji na bolące gardło, czy przy przeziębieniu.

                                        Pokrój rośliny jest dość zwarty, wysokość/szerokość pomiędzy 0.2, a 0.3 metra. To przy optymalnych warunkach uprawy. Gdy braki z dziennym światłem, substancjami odżywczymi, regularnymi dostawami wody - pędy wydłuża się i będą nieestetycznie wyłysiałe. Czy to na zewnątrz, czy pod dachem - ekspozycja jasna, w donicy z drożnym odpływem 'luźna' mieszanka ziemi oraz keramzytu. Stały umiarkowany poziom wilgotności podłoża. Liście posiadają największa wartość aromatyzującą przed zawiązaniem kwiatostanów (te w ładnym niebieskim kolorycie, kwitnienie latem). Dlatego dla celów przyprawowych/leczniczych pielęgnuje się te rośliny przez jeden sezon wyłącznie dla ich listnej szaty. Gdy w środku lata liście będą wyglądały na zestarzałe, można nieco przyciąć 'fryzurkę', aby w kolejnych tygodniach pozyskać młode aromatyczne listki. 

Młodziki bardzo łatwo jest pozyskać z rośliny macierzystej. bardzo łatwo się rozmnaża. Wystarczy, że uszczknięty 10 - 12 centymetrowy pęd (bez zawiązanego kwiatostanu) włożymy do wody; bardzo szybko wypuści korzonki. Wówczas taką sadzonkę uziemiamy. 

                                            Gdy roślinę wykorzystujemy w kuchennych rewolucjach, używamy wyłącznie nawozy przeznaczone dla roślin jadalnych. Ilość, częstotliwość dostaw - według informacji na etykiecie.

Plectranthus amboinicus - Oregano kubańskie - Mexican mint


Plectranthus amboinicus - Oregano kubańskie - Mexican mint
 

 

 

Plectranthus amboinicus - Oregano kubańskie - Mexican mint

 

Przypisy:
https://en.wikipedia.org/wiki/Coleus_amboinicus
https://nl.wikipedia.org/wiki/Vijf-in-een-kruid

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz