piątek, 24 lutego 2023

Oncidium altissimum - Motylnik (gatunek), (storczykowate)

Rodzina: Orchidaceae
Podrodzina: Epidendroideae 
Plemię: Maxillarieae 
Podplemię: Oncidiinae
Rodzaj: Oncidium
Gatunek: Oncidium altissimum

                                                          Oncidium altissimum, jego pierwsze siedliska odkryto w południowej części Półwyspu Indyjskiego. Pod koniec XVIII wieku drogą morską kilka egzemplarzy przewieziono na Stary Kontynent.Piękno obfitego słonecznego kwitnienia, wysublimowany kształt kwiatów, to zachwycało i zachwyca po dzień dzisiejszy, nie dziwi więc, że ten storczykowaty zdobył ogromną popularność.

                                                                          Wydler's dancing-lady orchid.eng

Orchidaceae - Storczykowate - Orchideeënfamilie
Oncidium altissimum - Motylnik (gatunek), (storczykowate)

Zielone liście mają od 0.1 do 0.4 metra  długości i przy niespełana 0.1 szerokości. Na szczycie każdej pseudobulwy wyrasta pojedynczy sztywny, mięsisty, skórzasty liść. Liście mogą być eliptyczne do podłużno-eliptycznych lub nawet lancetowatych. Wyprostowany lub łukowato wygięty zielony pęd kwiatowy wyrasta u podstawy pseudobulwy i przy podstawie ma obejmujące go osłonki. Kwiatostan

ma od 0.4 nawet do 0.8 metra długości. Na każdym rozgałęzieniu kwiatostanu wyrasta od dziesięciu do piętnastu kwiatów, a duży pęd kwiatowy z kilkoma rozgałęzieniami może wydać nawet do stu. Roślina z kilkoma kwiatostanami może mieć bardzo okazały wygląd, co czyni ją bardzo atrakcyjną. Odpowiednio wyeksponowana w stojącym/w podwieszonym pojemniku, będzie prawdziwym żywym dziełem sztuki. Motylnik najczęściej kwitnie wiosną i jesienią, ale kwiaty mogą zacząć rozwijać się z pąków także w innych porach roku.

                                          Mamy do czynienia z sympodialnym epifitem, to wiele wyjaśnia jeśli chodzi o jego uprawę, (która przy założeniu, że poszanujemy wymagania pielęgnacyjne rośliny, nie musi być wymagającą). Naturalne siedliska, obejmuje dość spory obszar strefy subtropików. Czyli tam, gdzie wysoka wilgotność powietrza, rozproszone światło dzienne oraz niewielkie ilości naturalnej materii (części nadgniwających owoców i liści), służące roślinie jako substancje odżywcze. 

Oncidium altissimum - Motylnik (gatunek), (storczykowate)

Jedynie w ogrodach botanicznych i w niektórych prywatnych kolekcjach, pielęgnowana jest jako epifit. Więcej informacji  o powietrznej technice uprawy, znajdziecie państwo tutaj: Storczykarnia. Metody uprawy orchidei. 

                                Motylnik altissimum, nie powinien być narażany na przeciągi  i ryzykowne dla jego witalności wahania temperatur. Optymalna ekspozycja w tak zwanym 'jasnym cieniu'. Tolerowane spadki temperatury do 16°C, górna granica, to może być nawet powyżej 30°C, po prostu ważne, aby latem nie narażać storczykowatego na styczność z ostro operującymi promieniami słonecznymi. Do zdrowego, prawidłowego rozwoju rośliny, niezbędne są dostawy wody i duża wilgotność powietrza w otoczeniu. W czasie upałów, czy zimą, gdy w pomieszczeniu są włączone grzejniki, ustawienie w pobliżu doniczki wypełnionych wodą zwilżaczy, wpłynie korzystnie nie tylko na pokrój rośliny, ale i na naszej lepsze samopoczucie.  

Uprawiane rośliny powinny być utrzymywane równomiernie wilgotne przepuszczalne podłoże w okresie aktywnego wzrostu. Do miski z przegotowaną ostudzoną wodą wkładamy doniczkę, (w czasie okresu wegetacyjnego na 20 do 25 minut,  a przez kilka tygodni po zakończeniu kwitnienia do momentu przesadzenia do świeżej mieszanki, w misce tylko do 20 minut). Do podlewania używamy wody,

Oncidium altissimum - Motylnik (gatunek), (storczykowate)

która posiada temperaturę zawsze zbliżoną do tej, jaka panuje w otoczeniu orchidei. Powinna być miękka, odstała (bez chloru), albo właśnie  przegotowana. Kolejna dostawa, gdy podłoże jest suche (lekka doniczka), średnio zabieg co 7 do 9 dni. Nie lejemy wodą po liściach. Zastała  w ich kątach ciecz, może stać się przyczynkiem wywołania chorób grzybowych. Po zakończeniu kwitnienia zaprzestajemy również nawożenia, aż do czasu, gdy po wzmożonej witalności rośliny rozpoznamy, że ponownie weszła w okres wegetacyjny, (będzie to mniej więcej pięć do ośmiu tygodni 'odpoczynku). Wtedy mądrze jest storczyka przesadzić. Odpowiednia mieszanka dla storczykowatych 'podkręci' obroty rośliny. Używamy wieloskładnikowych nawozów przeznaczonych do uprawy storczykowatych. Mogą być w formie płynnej, stosowanej w aplikatorach do każdego pojedynczego egzemplarza, albo być rozcieńczane i podawane po podlaniu (lepsza chłonność 'dokarmiaczy ' gdy podłoże wilgotne). Częstotliwość i ilość nawozu, według informacji z etykiety.

Regularnie usuwamy zaschnięte części pędów, przekwitnięte kwiatostany oraz poszarzałe liście. To żywy organizm, który tak jak wszystkie inne ulega procesowi starzenia. 


Orchidaceae - Storczykowate - Orchideeënfamilie  ( foto )Przypisy:
https://en.wikipedia.org/wiki/Oncidium_altissimum
https://www.vip-colors.com/2019/10/storczykarnia-metody-uprawy-orchidei.html 
https://pl.wikipedia.org/wiki/Storczykowate
https://nl.wikipedia.org/wiki/Orchidee%C3%ABnfamilie
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz