piątek, 8 lipca 2022

Stachys monieri - Czyściec gęstokwiatowy

                                             Czyściec gęstokwiatowy, to bylina kłączowa charakteryzująca się obfitym, długim kwitnieniem oraz znakomitym dostosowaniem do gleb przeciętnych, gdzie stały umiarkowany stopień wilgotności. Jego walory zdobnicze oczarowują rzesze miłośników ogródkowej elegancji. Takie urocze kwiatostany doskonale będą odcinały się na zielonym tle trawy, bądź krzewów, również tych

Stachys monieri - Czyściec gęstokwiatowy
'Summer Sweets'

o ciemniejszych i bardzo jasnych liściach. Będzie tak ponieważ, gatunek czyśćca gęstokwiatowego, to wybór pomiędzy odmianami, gdzie kwiaty białe, różowe i najczęściej spotykane - fioletowe. Przy odpowiednich warunkach uprawy i po 'ciepłej' zimie, kwitnienie rozpocznie się już pod koniec

maja. Szczytowa faza kwitnienia przypada na przełom czerwca i lipca. Wycinając przekwitające kwiatostany, wydłużymy czas kwitnienia, ponieważ zaoszczędzoną energię i substancje odżywcze, rośliny przeznaczą na rozmówj młodych części. Liście sezonowe odziomkowe; ich rozety tworzą zwartą darń. Stąd ich grupa doskonale sprawdzi się w roli okrywowych (sezonowo). W zależności która to odmiana, pokrój o wysokości pomiędzy 0.4, a 0.7 metra. Na metr kwadratowy sadzimy więc od sześciu do ośmiu sztuk.  

                                       Przy tworzeniu struktury, gdzie z czyśćcem różne gatunki roślin, zwróćmy uwagę  na wybranie tych z podobnymi potrzebami (warunki glebowe, wodne, ekspozycja) i sadźmy je tak, aby miały zapewnioną odpowiednią przestrzeń do rozwoju, a nie były zagłuszane przez bardziej ekspansywne. Gleby średnie nadadzą się, jednak jak wiadomo, te bardziej zasobniejsze będą profitowały obfitszym kwitnieniem. Podłoże zasobne, próchniczne, przepuszczalne o lekko zakwaszonym odczynie, może być neutralny. To słabsze wymaga większych nakładów pracy pod kątem wzbogacania w substancje odżywcze,

Stachys monieri - Czyściec gęstokwiatowy
'Summer Sweets'

(kompost, nawozy wieloskładnikowe). W marcu bylinę kłączową możemy obkopać kilkunastoma dołkami i wypełnić je mieszanką kompostu i świeżej niewyjałowionej ziemi. Latem, nie zaszkodzi, gdy przy okazji podlewania innych roślin  i ta dostanie co nieco z rozcieńczonych z wodą gnojówek (żywokost, pokrzywy, czosnek). Więcej informacji na temat naturalnych nawozów stosowanych do roślin ogrodowych, Przy stosowaniu nawozów kupnych przeznaczonych dla zasilania bylin kwitnących, wiosenna dawka wieloskładnikowego z azotem, jesienna bez niego, (jesienią, czyściec powinien przygotowywać się do wymagających zimowych warunków, a nie 'wchodzić na wysokie obroty'). Dawkowanie, częstotliwość, według informacji na etykiecie.

Dla czyśćca wielkokwiatowego, większym zagrożeniem są gleby zalewowe i te z wysokim stopniem wilgotności, niż czasowe susze, (warto wtedy rośliny dodatkowo podlewać, bo sucha ziemia, to zahamowanie kwitnienia). W czasie bezśnieżnej zimy, nie zapominamy o dodatkowych dostawach wody, podobnie latem w czasie suszy. Panuje brak równowagi  hydrologicznej. Zimą, wodę w temperaturze zbliżonej do tej jaka panuje w otoczeniu roślin dostarczamy w bezmroźny dzień w południe; latem rano, albo pod wieczór, (wówczas nie będzie miksu słońce woda liście i kwiatostany nie zostaną zniszczone).

Stachys monieri - Czyściec gęstokwiatowy
'Summer Sweets'

                                    Ekspozycja jasna,  jednak wystawa południowa nie jest wskazana. To roślina wieloletnia, więc jeśli doświadczy zbyt mocnych słonecznych operacji, w następnym sezonie będzie miała karłowy pokrój i 'krótkie' kwitnienie, a nam przecież chodzi o to, aby w ogrodowej przestrzeni mieć witalnie rozwijające się planty, które będą długi czas zachwycały kwitnieniem. 

Po za kończeniu kwitnienia, pędy przycinamy nisko przy liściach. Można zostawić jeden, góra dwa - te zawiążą nasiona, (po zebraniu nasion, te również usuwamy); pędy nadają się do kompostownika. Nasiona zbieramy w słoneczne wrześniowe południowe godziny. Wysiew do inspektu przez cały rok; bezpośrednio do gruntu na stałe miejsce w maju lub w czerwcu. Pojemniki z młodzikami z inspektu w jasnym nieogrzewanym pomieszczeniu, gdzie temperatury nie spadają poniżej 6° C; podlewanie niezbyt obfite, wówczas, gdy przesuszona wierzchnia warstwa ziemi, woda w temperaturze zbliżonej do tej, jaka panuje w pomieszczeniu; woda nie powinna zastawać na podstawkach, czy w osłonkach.  Inna, moim zdaniem, prostsza metoda na pozyskanie młodzików, to  wiosenny podział części podziemnych. Po dwóch, trzech latach odmłodzone w ten sposób rośliny, bo i w dołkach nasypany miks świeżej ziemi i kompostu, odwdzięczą się bogatym kwitnieniem.

                                Ogrody przydomowe, naturalistyczne, angielskie, rustykalne, bylinowe rabaty kompleksów zieleni miejskiej - wszędzie tam czyściec gęstokwiatowy upiększy zielone otoczenie.

Stachys monieri - Czyściec gęstokwiatowy
'Summer Sweets'Przypisy:
https://www.vip-colors.com/2022/04/ogrod-naturalne-metody-nawozenia.html 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz