wtorek, 14 czerwca 2022

Aeschynanthus marmoratus - Eszynantus marmurkowy - Zebra lipstick plant

                            Eszynantus marmurkowy, jest rośliną o zwieszających się pędach. W pojemniku przytwierdzonym do ściany, albo podwieszonym do sufitu - odpowiednio wyeksponowany, może być żywym dziełem sztuki. Jak nietrudno domyślić się, nazwa marmurkowy nawiązuje do zdobień znajdujących się na powierzchni jego blaszek liściowych. Wierzchnia strona listków to mozaiki soczystej i ciemnej zieleni,

Aeschynantus - Eszynantus - Lipstick Plant.nl
Aeschynanthus marmoratus - Eszynantus marmurkowy - Zebra lipstick plant

a spodnia jasna zieleń z brązami. Odpowiednio pielęgnowany doniczkowiec, będzie miał zwarty pokrój i przez cały rok bogactwo tych lancetowatych ozdób. Długość pędów, to pomiędzy 0.4, a 0.6 metra.

Może, ale nie musi występować kwitnienie. Jeśli już to czas, również niespodzianka, może od kwietnia do września, może w lutym. W domowych warunkach, nawet zimą przy temperaturach powyżej 18 °C, będzie mógł bez przeszkód pośród marmurkowych liści gdzieniegdzie 'błysnąć' niewielkimi pomarańczowo oliwkowymi trąbkowatymi kwiatuszkami, (kształt charakterystyczny dla rodzaju aeschynanthus). Przekwitające ozdoby, tak jak i zniszczone części pędów, przesuszone liście -  należy regularnie usuwać, w ten sposób roślina zaoszczędzi substancje odżywcze i energię, które przeznaczy na witalny rozwój. 

                                     18 do 25°C, to właściwa temperatura otoczenia dla tego gatunku, (bez dużych dziennych wahań). Może być wyższa, ale pamiętajmy, ustawienie pojemnika nie w miejscu bezpośredniego słońca. Słońce tak, ale zza firanki, czy przedostające się przez liście wyższych roślin, (w naturalnym środowisku, to epifit). Nie skazujmy  naszego doniczkowca na przeciągi, nie przelewajmy, nie zasuszajmy.

Aeschynanthus marmoratus - Eszynantus marmurkowy - Zebra lipstick plant

                                Drożny odpływ w donicy, aby na podstawku, czy w osłonce  nie zastawały nadwyżki wody. Jeśli brak otworu, koniecznie pierwsza warstwa w pojemniku to kilkucentymetrowy 'rozluźniacz', następnie mieszanka ziemi do roślin doniczkowych z garścią humusu/kompostu i z owym materiałem (perlit, keramzyt). Drenaż, to słowo klucz do sukcesu uprawy tej rośliny. Przesadzanie zaleca się raz w roku, a jeśli nie zostaje przeprowadzone, należy przynajmniej wybrać wierzchnią warstwę podłoża i zastąpić je świeżym, niewyjałowionym. Postarajmy się, aby 'doniczkowiec' nie głodował. Nawozimy wieloskładnikowym granulatem dostosowanym dla roślin doniczkowych ozdobnych z liści, (ilość, częstotliwość  - według zaleceń na etykiecie). Zaprzestajemy wiedząc, że za miesiąc będzie przesadzanie. Po przesadzeniu, wznówmy dokarmianie po kolejnym miesiącu.

                             Eszynantus marmurkowy,  podlewamy metodą 'na palca', to znaczy wtedy, gdy wierzchnia warstwa ziemi będzie sucha. Nie pozostawiamy wody na spodku, czy w osłonce. Zimą tylko nieznacznie zmniejszamy ilość wody, ale nie częstotliwość podlewania (o około 1/4). Woda, jak w przypadku większości roślin doniczkowych uprawianych w domu, musi mieć temperaturę zbliżoną do tej, jaka panuje w ich otoczeniu.  Jeśli nie mamy deszczówki, użyjmy wody odstałej, albo gdy ta mocno chlorowana - przegotowanej ostudzonej. Jeśli chcemy podziwiać piękne połyskujące marmurkowe wzory, zraszajmy liście raz na dwa/trzy tygodnie rozpylaczem o drobnych oczkach. Zraszanie rano, albo pod wieczór (o tych porach dnia, w naturalnych uwarunkowaniach pojawia się rosa). Zabieg w zupełności powinien wystarczyć, aby te części rośliny były czyste i zdrowo się rozwijały. Zbyt duże oczka w sitku i będziemy mieli efekt nieestetycznych zaschniętych plam. Zraszając, ustawiając zwilżacze wypełnione wodą, sprawimy, że w pomieszczeniu będzie wyższy stopień wilgotności, co przysłuży się zdrowiu naszemu, jak i roślin. Pozyskiwanie młodych egzemplarzy, przez podział (wygodnie przy przesadzaniu), albo najprościej przez pobranie sadzonek wierzchołkowych i ukorzenienie ich (przez cały rok).

                             Liście z zasychającymi końcówkami, brązowiejące, wiotkie - znak, że któryś z zabiegów pielęgnacyjnych wykonujemy niewłaściwie. Odnajdźmy przyczynę, przesadźmy doniczkowca do świeżego odpowiedniego podłożą. Od czasu do czasu opadnie któryś z liści, albo będzie lekko poszarzały. Procesy starzenia dotyczą każdego żywego organizmu.

Aeschynanthus marmoratus - Eszynantus marmurkowy - Zebra lipstick plant
Aeschynanthus marmoratus - Eszynantus marmurkowy - Zebra lipstick plant 


 

 

Aeschynanthus marmoratus - Eszynantus marmurkowy - Zebra lipstick plant

 

 

Aeschynantus radicans - Eszynantus - Lipstick Plant ( foto )


 
Przypisy:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Eszynantus
https://nl.wikipedia.org/wiki/Aeschynanthus
https://www.vip-colors.com/2019/12/epifity-spis-zdjecia-techniki-uprawy.html 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz