wtorek, 29 grudnia 2020

Atropa belladonna - Pokrzyk wilcza jagoda - Wolfskers

                                                  Pokrzyk wilcza jagoda, jest gatunkiem rośliny wieloletniej w bogatej w kolory i w kształty rodziny psiankowatych. Rzadko spotykana, nieznana powszechnie, choć i na naszych ziemiach rośnie w stanie dzikim.

                                                                Belladonna.eng

Atropa belladonna - Pokrzyk wilcza jagoda - Wolfskers

Spotykana w uprawach, to formy botaniczne, u których bardziej okazałe kwiaty i intensywniej połyskujące fioletowo czarne jagody, które kryją w sobie wiele tajemnych właściwości.W potocznym nazewnictwie, bardziej znana jako: wilcza wiśnia, wilcza jagoda, psinki, leśna tabaka. Najładniejsza z nazw to: belladonna.  Atropa wywodzi się od imienia jednej z trzech

greckich bogiń przeznaczenia. Właśnie Atropos była tą, która przecinała nić życia. Druga część nazwy 'donna', to  w języku łacińskim 'piękna pani'. W starożytnych czasach doceniano właściwości lecznicze i upiększające ziela i jagód tej rośliny. O ile współcześnie atropinę z jagód wykorzystuje się wyłącznie w okulistyce, (poszerza źrenice, co ułatwia badania), to starożytne młode Rzymianki, używały wyciągów z rośliny jako kosmetyku rozszerzającego źrenice i nadającego im blask oraz skutecznie przyspieszającego i pogłębiającego oddech. Sok z ziela i z jagód, zawiera alkaloidy (głównie hioscyjamina, niewielka ilość skopolaminy), a poza tym flawonoidy, kwercetynę, kemferol, garbniki, kwasy organiczne. Suplementy, środki zawierające ziele belladonny - używamy wyłącznie wówczas, gdy opakowania są oznaczone odpowiednimi medycznymi etykietami i po skonsultowaniu z lekarzem prowadzącym. Nie tylko przy wspomaganiu leczenia chorób przewlekłych, zawsze należy mieć na uwadze, że niewłaściwe stosowanie tego ziela może doprowadzić do silnego zatrucia, bądź do śmierci. W dawnych czasach, tę roślinną truciznę wykorzystywano do likwidacji części wilków, które zagrażały ludziom i zwierzętom hodowlanym. (Stąd polska nazwa belladonny). 

Produkowane z pokrzyku preparaty zmniejszają napięcie mięśni gładkich, działają hamująco na układ nerwowy przywspółczulny, rozszerzają źrenicę oka, zmniejszają wydzielanie wszystkich gruczołów. Znajdują zastosowanie w leczenia kaszlu, kolki nerkowej i żółciowej, astmy

Atropa belladonna - Pokrzyk wilcza jagoda - Wolfskers

i schorzeń żołądkowo-jelitowych. Bylina może być tam, gdzie siedliska ruderalne, chaszcze , obrzeża lasów liściastych i borów, nad brzegami strumieni, na poboczach. Tam, gdzie belladonna i pokrzywy, tam wysoka zawartość azotu w glebie, (taka 'naturalna' wskazówka).  Wysokość docelowa roślin, w zależności od uwarunkowań od 0.5 m do 1.5 m, Pokrzyk wilcza jagoda, posiada duże jajowate zielone liście (do 25 centymetrów długości); kwiaty pojedyncze (rzadko parami), osadzone w kątach rozgałęzień i kątach ogonków liściowych na krótkich, zwisających szypułkach. Kwitnienie ma miejsce w czerwcu i w lipcu. Pojedynczy kwiat: opadająca korona beczułkowato-dzwonkowata, płatki krótkie, u góry brudno fioletowe (o odmian różowe, ciemno różowe), u podstawy brązowożółte, żyłkowane.

                                               Nie tylko z tytułu, co raz większego zainteresowania ziołolecznictwem, również dla walorów wizualnych  - belladonna,  mam możliwość na nowo rozgościć się w niektórych ogrodowych przestrzeniach; w leśnych zakątkach, w naturalistycznych zestawieniach. Optymalna miejscówka to ta, gdzie przefiltrowane światło dzienne i żyzne przepuszczalne podłoże o stałym umiarkowanym stopniu wilgotności. Odchwaszczanie, dodatkowe dostawy wody w czasie upałów, (rano, albo pod wieczór). Nawożenie przy glebach słabszych, od marca do końca lipca, oraz  jeden 'rzut' kompostem jesienią. W sezonie zdadzą się również rozcieńczane z wodą gnojówki (żywokost, pokrzywy, czosnek).

Atropa belladonna - Pokrzyk wilcza jagoda - Wolfskers

 

 

 

 

Atropa belladonna - Pokrzyk wilcza jagoda - Wolfskers

 

 

 

 

Atropa belladonna - Pokrzyk wilcza jagoda - Wolfskers

 Przypisy:

Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed]

https://pl.wikipedia.org/wiki/Pokrzyk_wilcza_jagoda

https://nl.wikipedia.org/wiki/Wolfskers

https://en.wikipedia.org/wiki/Atropa_belladonna

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz