środa, 26 czerwca 2019

Anthriscus cerefolium - Trybula ogrodowa - Echte kervel

                                Trybula ogrodowa,po rodzinie z pietruszką, a nawet nieco ją przypomina. Liście, jasnozielone, wiotkie, pierzaste, o trójkątnym zarysie. Pod koniec sezonu, te niespożytkowane w kuchennych rewolucjach, subtelnie przebarwiają się na purpurowo. Roślina jednoroczna, osiągająca pomiędzy 30, a 50 centymetrów wysokości. W czerwcu, na szczytach pędów rozkwitają niewielkie białe kwietne ozdobny. Kwiatostan baldachowaty, potem drobne rozłupnie, każda o dwóch rozłupkach. Warto regularnie usuwać kwiatki, w końcu chodzi o smaczny pożytek z listków.


                                                           Chervil.eng
Anthriscus cerefolium - Trybula ogrodowa - Echte kervel


Roślina wydziela lekki anyżkowy aromat, intensywniejszy jednak od zapachu pietruszki. I według niektórych, jej listki są bardziej gorzkawe. Niemniej, to nie stanęło na przeszkodzie, aby trybuła stała się jedną z popularniejszych 'natkowych' przypraw. Nać używana w kuchni u
Holendrów, Niemców i u Francuzów, kiedyś również w Polsce ... ale w latach 40stych ubiegłego wieku popadła w niełaskę, gdy 'swe królewskie rządy zaczęła wieść' pietruszka (która dziś do kupienia po absurdalnej cenie).
                      Nie musimy mieć ziołowego ogrodowego zakątka, aby uprawiać tę roślinę. Jest jednoroczna, w dość sprzyjających rozmiarach do pielęgnacji na balkonie, czy na szerszym parapecie.
                       Nasionka, to drobnica, dlatego wysiew do inspektu, a potem przerywanie, gdzie odległość siewki od siewki, mniej więcej, 10 centymetrów.  Podłoże żyzne, przepuszczalne ze stałym średnim stopniem wilgotności. Regularnie odchwaszczamy, a w czasie suszy nie zapominamy o dodatkowych dostawach wody. Najkorzystniejsze, światło dzienne przefiltrowane. Gdy zbyt otwarta ekspozycja, pędy stają się włókniste, żylaste.
Prawidłowy wzrost i uzyskanie smacznych listków, zapewni regularne nawożenie. Używamy nawozu wieloskładnikowego z przeznaczeniem do warzyw; możemy także przed przepikowaniem siewek w miejsce docelowe, zasilić je humusem, albo garścią kompostu.


Anthriscus cerefolium - Trybula ogrodowa - Echte kervel


                        Pożytek w kuchni z trybuły ogrodowej, będziemy mieli po około dwóch miesiącach od jej wysiania. Wysiew można powtórzyć raz jeszcze pod koniec czerwca.
                        Aromatyczne listki, można spożywać bez obróbki termicznej (na kanapki, do sałatek, z twarożkiem), albo w bardziej zaawansowanych kuchennych działaniach (do zup, sosów, kurczaka).
                        Spożywanie trybuły ogrodowej, ma bardzo korzystny wpływ na układ trawienny i pracę nerek. Roślina stosowana w ziołolecznictwie (środek moczopędny, wykrzuśny, napotny). Do użytku zewnętrznego, w formie maseczki na twarz - poprawia jędrność skóry.
                        Jeśli w swojej ogrodowej przestrzeni, czy  w ziołowym zakątku mamy 'odrobinę' ziemi, nic nie stoi na przeszkodzie, aby zacząć uprawiać tam trybułę. Z nią wdzięczna pielęgnacja, smak i zdrowie. 
                      

Anthriscus cerefolium - Trybula ogrodowa - Echte kervelPrzypisy:
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed]
https://en.wikipedia.org/wiki/Chervil
https://pl.wikipedia.org/wiki/Trybula_ogrodowa
https://nl.wikipedia.org/wiki/Echte_kervel

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz