środa, 17 października 2018

Dimocarpus longan - Longan

                                               Longan, pochodzi z cieplejszych stref kontynentu  azjatyckiego. Obecnie rośnie także poza Azją, w sprzyjających dla siebie warunkach klimatycznych, bardziej jako roślina kolekcjonerska. Przy naszych mroźnych zimach, pozostaje uprawa pojemnikowa, albo w szklarniach. Na pewno, poza walorami smakowymi, to interesująca roślina pod wieloma innymi względami (ozdobność z kwiatów, w owocach bogactwo witamin i minerałów, długowieczność).


                                                              Longan.eng
Dimocarpus longan - Longan - Longan.nl


Longan, na macierzystych terenach rośnie w średnio  żyznych glebach, gdzie pH kwaśne. Umiarkowana wilgotność podłoża, a także odpowiednia wilgotność powietrza. Miejsca słoneczne, ale nie bezpośrednio wyeksponowane na wystawę południową.
Całoroczną ozdobą  są liście. Jesienią i wczesną wiosną, opada tylko ich niewielka część, te
najstarsze. Liście są koloru głębokiej zieleni, od spodu jaśniejsze, lekko błyszczące o

lancetowatym kształcie. Późną wiosną rozpoczyna się kwitnienie. Kwiaty zebrane w wiechy, drobne zielonożółte, także stanowią wartość ozdobną. Po ich przekwitnięciu zaczynają zawiązywać się owoce. Dojrzewają przez całe lato i przez początek jesieni. W zależności od odmiany, zbiory owoców rozpoczynają się we wrześniu, u innych nawet pod koniec października.
Owoce, które nazywane są także smoczymi oczami (miąższ jest półprzezroczysty), swoim kształtem, jednym przypominają truskawki, innym osobom orzeszki, a według mniej najbardziej podobne do liczi. Nawet smakiem nieco przypominają liczi, są 'jakby' bardziej neutralne.
                            Jasno brązowa skórka wierzchnia. Jest ona delikatnie chropowata, niezbyt gruba, delikatnie stwardniała, przez co łamiąca się przy usuwaniu; odchodzi od miąższu bardzo łatwo. Owoce, aby były jak najsmaczniejsze do spożycia, mogą być zrywane dopiero, gdy są już dojrzałe. Pozostaje więc niewiele czasu, aby je przetransportować. Wynika z tego tyle, że nadal zbyt  rzadko możemy je zakupić.Dimocarpus longan - Longan


 Uprawę z pestek, poprowadzić w szklarni, albo , na początku, w pojemniku na kuchennym parapecie. Kilkunastu pierwszych owoców doczekamy się dopiero po czterech sezonach, ale sprawa jest warta uwagi. Egzotyka, ozdobność kwiatów i owoców oraz sam fakt obcowania z taką roślinną 'nowinką' - to mocne argumenty za.

                                    Aby zwiększyć szansę na wyrośnięcie pięknej, zdrowej rośliny, pestki należy wykorzystać od razu; im dłużej będą leżakowały, tym zmniejszają się szanse na wschody siewek. Najpierw pestkę, pestki powinniśmy wymoczyć, aby pozbyć się drobin miąższu, które 'nie odeszły'. Przygotujmy letnią wodę i pozostawmy w niej te części rośliny na dobę
                                    Podłoże dla nasion, jaki przy przesadzaniu do większego pojemnika, powinno być przepuszczalne, bogate w substancje odżywcze i w minerały, o odczynie pH około 4.5 do 5.5.
Bardzo mądrze jest ziemię do roślin ogrodowych przemieszać z kilkoma garściami piasku i kilkoma torfu, czy kompostu (4:1:1). Zapewnimy lepszą przepuszczalność i mieszanka zostanie wzbogacona. Donica z odpływem. Pestka sadzona poziomo, zasypana około dwoma centymetrami ziemi, delikatnie dociśnięta. Wschody następują pomiędzy trzema, a pięcioma tygodniami. W tym czasie temperatura otoczenia powinna wynosić niemniej niż 20°C, a miejsce to ekspozycja słoneczna. Możemy wspomagać się dodatkowym 'dogrzewaniem' poprzez nałożenie butelki,czy folii, ale wówczas nie zapominajmy o wietrzeniu.Dimocarpus longan - Longan

  Tak jak i o siewkę, tak o rosnący zdrowo egzemplarz, dbamy podlewając metodą 'na palca'. Przesuszona wierzchnia warstwa, dajemy rozsądną ilość wody. Lepiej podlewać częściej, niż raz, a za dużo. Używajmy wody miękkiej, ( w sezonie, deszczówki). Pamiętajmy, aby zawsze była w temperaturze zbliżonej do tej, jaka panuje w otoczeniu longanu. Jeśli latem bardzo wysokie temperatury, przestawmy donicę w 'jasny cień' i wspomagajmy plant skrapiając go wodą (rano lub pod wieczór). Używajmy do tego rozpylacza o bardzo drobnych oczkach.

                              Zasilamy raz wczesną wiosną, a drugi w połowie czerwca. Używamy nawozu do drzew owocowych. Po zahartowaniu, gdy nie ma już zagrożenia powrotu wiosennych przymrozków, przenosimy siewkę na letnisko ( podwórko, taras, balkon, do ogródka, na działkę). Więc, gdy drugie nawożenie na zewnątrz, róbmy to, gdy nie pali mocno słońce i nie przed zbliżającymi się opadami.
                              przenosimy na powrót pod dach do chłodnego pomieszczenia, gdzie jest dostęp do dziennego światła, tak, aby nie narazić drzewka na pierwsze jesienne przymrozki, a nawet na zbyt niskie temperatury nocami. Wówczas owoce, mają szansę w pełni dojrzeć.
                               Temperatura w pomieszczeniu na zimę nie powinna być niższa niż 8°C, ani nie wyższa niż 15°C. Lepiej nie ustawiać rośliny bezpośrednio na zimnej posadzce. 'Ciepłe nogi'. to gwarancja bogatego kwitnienia i owocowania w następnym sezonie. Użyjmy więc płyty styropianowej, taboretu, itp. O jedną trzecią zmniejszamy podlewanie; do pełniejszego wracamy po wiosennym cięciu pielęgnacyjnym. Nigdy nie pozostawiamy wody na podstawce.
                                 


Dimocarpus longan - Longan


                                      Przez trzy, cztery lata, gdy nie zmieniamy pojemnika, warto także wiosną wymienić wierzchnią warstwą ziemi. W naturalnych warunkach, to liściaste drzewo dorasta pomiędzy 12, a 25 metrami wysokości, w Europie  osiąga do 8 metrów, (najwyższymi są egzemplarze słuszne w wieku, którym trafiły się optymalne warunki klimatyczne i uprawy). Nie musimy się obawiać, że w uprawie pojemnikowej osiągnie takie rozmiary. Wczesną wiosną róbmy cięcie sanitarne, pozbywajmy się chorych, złamanych, ocierających pozostałe, wrastających do środka gałązek. Możemy wówczas także zastosować cięcie pielęgnacyjne, ale róbmy je z rozwagą, tylko kilka gałązek co roku. Mniej owoców, ale zwiększymy pokrój, wyrównujemy go i będziemy mieli realny wpływ na to, jakiego rozmiaru jest roślina.
                                     Longan,  to bogactwo witamin, minerałów i zdrowych tłuszczów. Błonnik, witaminy C,E,K, B6, kwas foliowy, tiamina.Wiele minerałów takich jak: fosfor, wapń, żelazo, magnez, potas, sód, cynk. Już ponad 2 tysiące lat temu Chińczycy doceniali walory lecznicze tych owoców. Posiada właściwości antymiażdżycowe, reguluje ciśnienie. Dobrze wpływa na nasze samopoczucie fizyczne i psychiczne.

                     Owoce, można spożywać bezpośrednio po obraniu ze skórki, dodawać do sałatek owocowych, musów,galaretek, deserów, albo zasuszyć (podobnie jak winogrona na rodzynki).
                     Mając na uwadze, że nadal zakupić je możemy okazyjnie i tylko przez niewielką część roku, może warto zastanowić się nad uprawą dla własnego pożytku. Poza walorami zdobniczymi i smakowymi, będzie przecież wielka satysfakcja z sukcesu pielęgnacji. 


Dimocarpus longan - Longan

Dimocarpus longan - Longan


Przypisy:
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed]
https://pl.wikipedia.org/wiki/Dimocarpus_longan
https://nl.wikipedia.org/wiki/Longan
https://en.wikipedia.org/wiki/Longan

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz