sobota, 5 maja 2018

Passiflora - Męczennica (gatunki) - Passiebloem (soorten)

                                  Męczennica, zachwyca oryginalnymi krótkotrwałymi kwiatami, które dla wielu są pełne symbolizmu i tajemniczości. Czasami kilku, czasami kilkudziesięciometrowe pnącza, gdzie wybór pośród 503 gatunków, setek odmian i kultywarów. Bogactwo rodzaju.
                                    
                                                         Passion flowers.eng
Passiflora - Męczennica  - Passiebloem
Passiflora caerulea - Męczennica błękitna - Blauwe passiebloem       ( foto ) 

                                  Naturalnie rośnie w klimacie subtropikalnym obu Ameryk, obecnie część gatunków dotarła niemal do każdego zakątka świata.  Nie charakteryzuje się wysoką mrozoodpornością, ale za to dobrze znosi cięcie. Lubi być regularnie dokarmiana, gdzie w
wieloskładnikowym nawozie, nie zabraknie żelaza.
                               Wąsy czepne, wynoszą pnącze na wysokości, uszczknięte  w sezonie pędy, krzewią się. Ekspozycja słoneczna, ale nie tam, gdzie w godzinach szczytu operują silne, palące promienie słoneczne.
Pnącze w naszej strefie klimatycznej, może być prowadzone bezpośrednio w gruncie (jeśli dysponujemy niewielką szklarnią), bądź w uprawie pojemnikowej.
                            Passio - cierpienie, flos - kwiat ; nazwa jest nawiązaniem do tego, że kwiat passiflory w ujęciu metaforycznym ukazuje mękę Chrystusa w koronie cierniowej.
                            Czytając informacje na temat uprawy poszczególnych gatunków, być może przekonacie się Państwo do zaproszenia któregoś z nich do swojej zielonej przestrzeni.Passiflora edulis  - Męczennica jadalna, Marakuja - Passievrucht (foto )


Passiflora × violacea - Męczennica violacea, (m.hybrydowa) - Passiebloem x violacea, (p.hybriden) ( foto )

Przypisy:
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed]
https://pl.wikipedia.org/wiki/M%C4%99czennica
https://nl.wikipedia.org/wiki/Passiebloem
https://en.wikipedia.org/wiki/Passiflora