poniedziałek, 7 maja 2018

Ajuga reptans - Dąbrówka rozłogowa - Kruipend zenegroen

                                     Dąbrówka rozłogowa, to kolor, samodzielność w podboju nowych terenów dzięki rozłogom (nie jest aż tak bardzo ekspansywna, jak krążą o tym 'legendy'), a dla nas niewielki nakład pracy przy jej pielęgnacji. Roślina ta jest byliną krótkowieczną.
Spośród zielonych kępek odziomkowych liści wyrastają kanciaste, proste pędy. Ich górna część to groniasty kwiatostan. Niby okółki, gdzie pojedynczy dwuwargowy kwiat w odcieniach niebieskiego, bądź fioletu. Choć są także odmiany o różowych, czy białych kwietnych ozdobach, a do tego mają nie tylko zielone, ale także brązowe, czy dwukolorowe, wybarwiające się liście.


                                                        Blue bugle.eng
Ajuga reptans - Dąbrówka rozłogowa - Kruipend zenegroen
'Burgundy glow'

                                 Miododajne groniaste kwiatostany, w zależności od odmiany, kwitną pomiędzy kwietniem, a czerwcem. Wtórne kwitnienie na rozłogach, w drugiej połowie lata. Także w zależności od odmiany, możemy mieć do czynienia z łodygami osiągającymi
wysokość od 20 do 35 centymetrów. Jesienne pobieranie rozłogów na nowe egzemplarze, jest niekłopotliwe. Młode sadzonki szybko się ukorzeniają. Oczywiście, aby cały ten proces, jak i zdrowy rozwój dorosłych egzemplarzy, miły miejsce, musimy spełnić kilka podstawowych warunków.
                           Południowa wystawa, jest niekorzystną, roślina powinna rosnąć tam, gdzie jest częściowo zacieniona.. Podłoże średnio żyzne, nie ubogie i niezbyt zasobne, bo wówczas rozłogi w tany, a kwiatów mniej. Przepuszczalność, pH o odczynie delikatnie zakwaszonym. Choć będzie tolerancyjna i dla zasadowego, i dla neutralnego.
                             Bylina ta, jest w miarę odporna. Daje radę na skalniakach, a i pod koronami drzew liściastych, jako zadarniająca, sprawdza się znakomicie.
Umiarkowana, stała wilgotność podłoża. W czasie upałów, nie zapominamy o podlewaniu (rano, albo pod wieczór, aby w skwarze nie ugotować rośliny). Gdy, obserwując zmiany klimatyczne, nie spodziewamy się zimą śnieżnej pierzynki, warto późną jesienią kępki delikatnie obsypać ziemią. Taka kołderka się im przysłuży. Wczesną wiosną delikatnie rozsuńmy ziemię, wyczyśćmy plant ze starych, przemarzniętych części.


Ajuga reptans - Dąbrówka rozłogowa - Kruipend zenegroen
'Burgundy glow'

Nawozimy od końca marca do początku lipca, nawozem w granulacie dla roślin ogrodowych kwitnących, według wskazówek na etykiecie. Ostatecznie sprawdzi się również nawóz do roślin balkonowych. Najmądrzej stosować zasilanie naturalne, rozcieńczone gnojówki (np., z czosnku, z pokrzywy, z wrotyczu).
                         Dąbrówkę rozłogową, w stanie naturalnym można spotkać na obrzeżach lasów, w zaroślach, przy potokach, na podmokłych użytkach zielonych, na gliniastych wrzosowiskach.
                          W dawnych zapisach, można znaleźć informację, że była to roślina stosowaną w ziołolecznictwie. Aromatyczne ziele, używano przy gojeniu ran (okłady), jak i do picia w formie wywarów (przy problemach z tarczycą, przy uciążliwym kaszlu).Ajuga reptans - Dąbrówka rozłogowa - Kruipend zenegroen
Rysunek z książki Tadeusza Traczyka
'Rośliny lasu liściastego' 

 
 
 
 


Ajuga reptans - Dąbrówka rozłogowa - Kruipend zenegroen
'Palisander'Ajuga reptans - Dąbrówka rozłogowa - Kruipend zenegroen
'Burgundy glow'Ajuga reptans - Dąbrówka rozłogowa - Kruipend zenegroen
'Palisander'
Ajuga reptans - Dąbrówka rozłogowa - Kruipend zenegroen
'Palisander'
Ajuga reptans - Dąbrówka rozłogowa - Kruipend zenegroenAjuga reptans - Dąbrówka rozłogowa - Kruipend zenegroen
Ajuga reptans - Dąbrówka rozłogowa - Kruipend zenegroen
''Black scallop'


Ajuga reptans - Dąbrówka rozłogowa - Kruipend zenegroen
''Black scallop'


Ajuga reptans - Dąbrówka rozłogowa - Kruipend zenegroen


 
 
 
 
 
Przypisy:
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed]
http://vip-colors.blogspot.nl/2016/09/heuchera-zurawka.html
https://en.wikipedia.org/wiki/Ajuga_reptans
https://pl.wikipedia.org/wiki/D%C4%85br%C3%B3wka_roz%C5%82ogowa
https://nl.wikipedia.org/wiki/Kruipend_zenegroen
Tadeusz Traczyk, Rośliny lasu liściastego. Warszawa: Państwowe zakłady wydawnictw szkolnych, 1965.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz