wtorek, 8 maja 2018

Syngonium podophyllum - Zroślicha stopowcowa - Syngonium

                         Zroślicha stopowcowa,to roślina pochodząca z szerokości kontynentów Ameryki Południowej oraz z Ameryki Środkowej. Na macierzystych terenach, to pnącze, dorastające do 12 metrów wysokości. Pod każdym węzłem kształtują się korzenie przybyszowe, część z nich pomaga przy czerpaniu wody i niezbędnych substancji odżywczych, a pozostałe są 'pomocnikami' w solidniejszym umocowaniu się do drzewa (naturalnej podpory).
                                               Arrowhead plant.eng
Syngonium podophyllum - Zroślicha stopowcowa - Syngonium
 'White butterfly'

Całoroczną, główną ozdobę stanowią liście. U gatunku zielone, u odmian hodowlanych mogą być jednobarwne, albo wielokolorowe (deseń odcieni zieleni w ciemniejszych, jaśniejszych tonacjach, czy miks z bielą). Przy zapewnieniu odpowiedniej pielęgnacji, doczekamy się charakterystycznych
dla rodziny obrazkowatych kwiatów - jasna kolba otoczona różowoczerwonym 'żagielkiem' (pochwą) - potrzeba zapewnić roślinie w okresie wegetacyjnym, stałą wysoką temperaturę otoczenia (22 do 27°C).
                                       W naszym klimacie, jest to roślina uprawiana w pojemnikach. Zdobi pomieszczenia mieszkalne i biurowe. Zaś latem, może wspinać się ku słońcu na  tarasie, balkonie.Pnącze, albo być prowadzona jako ozdoba płożąca. Dorosłe egzemplarze osiągają wysokość (długość) około 150 centymetrów. Roczny przyrost to nawet 25 centymetrów, więc na pewno przyda się podpora, która ułatwi zdrowy rozwój plantowi.
                                        Bezdyskusyjnie, zroślicha jest ciepłolubna. Nie toleruje minusowych temperatur. Jeśli zdecydujemy się na okres zimy pozwolić roślinie na odpoczynek, regenerację; wówczas ustawmy ją tam, gdzie dostęp światła dziennego i temperatura nie może być poniżej 15°C. W sezonie 18 do 25°C, to właściwa temperatura otoczenia. Może być wyższa, ale pamiętajmy, czy w domu, czy na letnisku, ustawienie pojemnika nie w miejscu bezpośredniego słońca. Słońce tak, ale zza firanki, czy przedostające się przez liście wyższych roślin. W zbyt zacienionym miejscu, pełne kolorów liście, nie będą się wybarwiać i stracą witalność. Unikajmy także silnych przeciągów, porywistych deszczów.

                                     
Syngonium podophyllum - Zroślicha stopowcowa - Syngonium
 'White butterfly'

Zawsze pojemnik z odpływem, o numer, góra dwa większy od bryły korzeniowej. Ziemia próchniczna, średnio żyzna, o odczynie pH delikatnie zakwaszonym. Pierwsza warstwa podłoża nawet 5 centymetrów, to drenaż ( żwirek, czy  keramzyt), następnie  ziemia dla roślin doniczkowych przemieszana z kilkoma garściami piasku i z kilkoma żwirku (2:1). Bardzo, bardzo  ważna jest przepuszczalność. Zroślicha źle znosi przesadzanie, ale jest ono konieczne - więc róbmy je co trzy, cztery sezony, wiosną. 
                                       Nawozimy od połowy kwietnia do końca sierpnia, nawozem w płynie dla roślin doniczkowych liściastych, według zaleceń na etykiecie.
                                      W temacie podlewania, możecie Państwo natrafić na wiele wykluczających się porad. Pomyślmy, w naturalnych warunkach, korzenie powietrzne (bez ziemi) i duża wilgotność powietrza. Więc nie ma mowy  o dużej ilości wody bezpośrednio do pojemnika.   Podlewamy metodą 'na palca', to znaczy, gdy wierzchnia warstwa będzie dobrze przesuszona. Nie pozostawiamy wody na spodku. Zimą tylko nieznacznie zmniejszamy ilość wody, ale nie częstotliwość podlewania (o około 1/4). Woda, jak w przypadku większości roślin doniczkowych uprawianych w domu, musi mieć temperaturę zbliżoną do tej, jaka panuje w otoczeniu pnącza.
                                        Liście są znacznych rozmiarów ( w zależności od od odmiany od 15 do 30 centymetrów długości); więc jeśli chcemy podziwiać ich błyszczącą, zieloną, czy barwną  szatę, regularnie zraszajmy je rozpylaczem o drobnych oczkach. Zabieg w zupełności powinien wystarczyć, aby te części rośliny były czyste i zdrowo się rozwijały. Zbyt duże oczka w sitku i będziemy mieli efekt nieestetycznych plam. Możemy też co trzy , cztery miesiące zapewnić roślinie kąpiel. Zadbane, pozbawione kurzu, będą lśniące i pełne witalności. W ciepłe miesiące, nie ma problemu, osłaniamy folią donicę i przy użyciu natrysku zmywamy nieczystości. Oczywiście, wskazana jest rozwaga i delikatność. Czy to w warunkach domowych, czy na letnisku, raz, używając gąbeczki przecieramy


Syngonium podophyllum - Zroślicha stopowcowa - Syngonium
 'White butterfly'

liść od wewnątrz do zewnątrz, a dwa nigdy nie przeprowadzamy kąpieli w pełnym słońcu. Mokry liść po wyschnięciu może być pełen nieatrakcyjnych plam ( podobny efekt jak przy użyciu rozpylacza ze zbyt dużymi otworami), przykładamy więc delikatnie ręczniczek papierowy, on 'wyciągnie' nadwyżkę płynu, a my będziemy czysty listek, który po kilku godzinach nabierze błysku i bardziej wyrazistego koloru.
                                    Zraszanie rozpylaczem i zwilżacz na podorędziu, to jest to, co roślinie się spodoba. Jej dzicy krewni, w końcu rosną w miejscach, gdzie panuje bardzo wysoka wilgotność powietrza. 
                                  Jeśli posiadamy egzemplarz zroślichy stopowcowej  (dostęp do niej), młode rośliny możemy pozyskać poprzez zrobienie odkładów(korzenie powietrzne przysypane ziemią, szybko przysłużą się sprawie).
                                 Przy właściwym zaopiekowaniu się rośliną już od samego początku, w dalszej wspólnej przygodzie, nie powinniśmy mieć problemów. Opadające w dużej ilości liście, to będzie efekt przelania, przesuszenia, czy ustawienia w zbyt nasłonecznionym miejscu. Jeśli namierzymy liście zaatakowane chorobami grzybicznymi (brązowe plamy, brzydki zapach, początki zgnilizny blaszek), natychmiast usuwajmy i wydedukujmy co jest przyczyną takiego stanu rzeczy.  Gdy przelejemy i do zgnilizny doprowadzimy część podziemną, szybko pobierzmy niezainfekowane części pędów na młody egzemplarz, bo z dotychczasowego już pożytku nie będzie.
                               Jeśli mamy 'starą' zroślichę i zaczyna łysieć, tnijmy poniżej przerzedzeń, puści młode pędy.
                                Bardziej inwazyjne zabiegi pielęgnacyjne, wykonujmy w rękawiczkach ochronnych. Roślina ta posiada sok, który może wywołać reakcje alergiczne, podrażnienia.

Syngonium podophyllum - Zroślicha stopowcowa - Syngonium
  'Pink Spot'


 

 


Syngonium podophyllum - Zroślicha stopowcowa - Syngonium
  'Pink Spot'


 

 


Syngonium podophyllum - Zroślicha stopowcowa - Syngonium
  'Pink Spot'


 

 


Syngonium podophyllum - Zroślicha stopowcowa - Syngonium
  'Splashing white butterfly' variegata


 

 


Syngonium podophyllum - Zroślicha stopowcowa - Syngonium
  'Splashing white butterfly' variegataSyngonium podophyllum - Zroślicha stopowcowa - Syngonium
 'Pixie'

Syngonium podophyllum - Zroślicha stopowcowa - Syngonium
 'White butterfly'Syngonium podophyllum - Zroślicha stopowcowa - Syngonium
 'White butterfly'

Syngonium podophyllum - Zroślicha stopowcowa - Syngonium

 

 

 

Syngonium podophyllum - Zroślicha stopowcowa - Syngonium

 
 
 
 
Przypisy:
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed]
https://en.wikipedia.org/wiki/Syngonium_podophyllum
https://pl.wikipedia.org/wiki/Zro%C5%9Blicha_stopowcowa

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz