środa, 9 maja 2018

Salvia verticillata - Szałwia okręgowa - Kranssalie

                                        Szałwia okręgowa, miododajna, więc przyjazna dla skrzydlatych przyjaciół. Jeden z gatunków szałwii, który możemy częściej niż pozostałe spotkać w jego naturalnym środowisku. Porasta przydroża, tereny ruderalne, spotkać go można także w pobliżu torowisk. Ze względu na swoją dekoracyjność, szałwia okręgowa jest także chętnie zapraszana do ogrodów.


                                             Lilac sage.eng
Salvia verticillata - Szałwia okręgowa - Kranssalie
'Purple Rain'

Będzie długo zdobiła swymi charakterystycznymi niebieskimi, fioletowymi okółkami długie tygodnie. Doskonale wkomponowuje się w zestawienia naturalistyczne, przyjazna w ziołowym
zakątku; może wytyczać granicę, wypełniać jedno z niższych pięter w bylinowej rabacie. Nadaje się również do uprawy pojemnikowej, czy w grupie zdobić ogród skalny.
                                   Roślina charakteryzująca się wysoką odpornością na miejskie zanieczyszczenia, zniesie kilkudniowe susze i obsypana kopczykiem ziemi, bądź liśćmi, przetrzyma niejedne spore minusowe temperatury. W swoim ogrodzie chcemy bogato kwitnącą bylinę, więc nie traktujmy jej jako samoobsługowej.
                                  W zależności od odmiany, proste łodygi osiągają wysokość pomiędzy 30, a 60 centymetrami. 2/3 łodygi zajmuje kwiatostan, to okółka składające się z pojedynczych dwuwargowych kwiatów. Po kwitnieniu zawiązują się niewielkie rozłupki. Poniżej trójkątne, delikatnie omszone o głębokiej zieleni liście.
                                 Wysiew wiosenny, wschody następują już przy temperaturze 15°C, oczywiście szybciej, gdyby było powyżej 19°C. Bezpośrednio do grunt pikujemy siewki, gdy minie zagrożenie powrotu wiosennych przymrozków.  Mniej więcej na początku czerwca, już rozpoczyna się kwitnienie i trwa przez wiele tygodni. Można także, pod koniec lipca przyciąć kępy,mniej więcej na 1/3 wysokości. Spowoduje to, że pozbędziemy się starych, bezużytecznych kwiatostanów i zmotywujemy roślinę do drugiego, mniej obfitego kwitnienia ... ale zawsze, nawet te kilkanaście kwiatków, to radość dla oczu.
               
             
Salvia verticillata - Szałwia okręgowa - Kranssalie
'Purple Rain'

                                   Szałwia okręgowa, poradzi sobie bez nawożenia, ale w okresie wegetacyjnym, szczególnie od maja do końca lipca, podlewamy ją rozcieńczonym nawozem do ogrodowych roślin kwitnących , raz na dwa tygodnie. W czasie suszy nie zapominajmy o podlewaniu. Jeśli nie podlejemy, roślina zwolni z kwitnieniem, a nawet całkowicie zahamuje. 
Choroby się jej nie imają, jeśli zadbamy, aby nie była posadzony w miejscach, gdzie jest nieprzepuszczalne podłoże lub  gdzie po deszczu zbiera się woda. Roślina ta uwodzi swoją naturalnością. Wysokie odmiany, nadają się na kwiat cięty.
                                    Ziemia powinna być o stałej umiarkowanej wilgotności, w żadnym wypadku zbyt dużo nawodnienia (szybko wypadnie). Ekspozycja słoneczna, przy zbyt dużym zaciemnieniu, słabe kwitnienie, nieestetycznie wydłużające się pędy.  
Należy przenieść na zimę w bezpieczne miejsce egzemplarz, pielęgnowany w pojemniku niedostosowanym do minusowych temperatur. Wówczas, najniższa temperatura nie może przekroczyć 6°C, dostęp do światła dziennego, podlewanie, tak, aby nie doprowadzić do zasuszenia bryły korzeniowej. 


Salvia verticillata - Szałwia okręgowa - Kranssalie
'Purple Rain'

Salvia - Szałwia ( gatunki ) - Salie ( soorten  )     ( foto )
Przypisy:
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed]
https://en.wikipedia.org/wiki/Salvia_verticillata
https://pl.wikipedia.org/wiki/Sza%C5%82wia_okr%C4%99gowa
https://nl.wikipedia.org/wiki/Kranssalie

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz