czwartek, 10 maja 2018

Ginkgo biloba - Miłorząb dwuklapowy, m. chiński, m. dwudzielny - Japanse notenboom


Ginkgo biloba - Miłorząb dwuklapowy - Japanse notenboom


                                Miłorząb dwuklapowy, oryginalne drzewo liściaste. Charakteryzuje się  cechą, która jest przypisana drzewom iglastym, to roślina nagonasienna (nagozalążkowa). Istnieje od wielu milionów lat (szacuje się, że od 270),  najstarszy rosnący okaz ma około 3500 lat, żywa skamielina. Imponujące? To nie koniec interesujących informacji na temat tego bardzo dekoracyjnego drzewa.
Poza tym, że efektownie zdobi (niepowtarzalnymi wachlarzowatymi dwuklapowymi liśćmi, które się na jesieni przebarwiają), to przez bardzo wielu, było i jest to, doceniane źródło zdrowia i witalności.


                                                     Glinko tree.eng
Ginkgo biloba - Miłorząb dwuklapowy, m. chiński, m. dwudzielny - Japanse notenboom


                              Macierzyste tereny występowania, Chiny. W Europie od XVIII wieku. Miłorząb dwudzielny charakteryzuje się średnim wzrostem (po 25 latach osiąga wysokość pomiędzy 10,a 12 metrów). Dużo starsze egzemplarze, przy optymalnych warunkach klimatycznych i uprawy, mogą
sięgnąć ku niebo nawet na metrów 30. Mając niewiele przestrzeni do zagospodarowania, możemy zdecydować się na formowanie go, jako niewielkie drzewko (przycinanie przemyślane, zachowajmy równowagę. Przy zbyt ostrym cięciu, część bryły korzeniowej obumiera, a to tylko krok do wdania się chorób grzybicznych). Jesienią i wczesną wiosną uprzątnijmy stare liście. Nie potrzeba nam niezdatnych butwiejących części, które brzydko pachą, a i mogą stać się źródłem nieprzyjaznych patogenów. 'Nieciekawe' zapachy także wydają owoce (z egzemplarza żeńskiego), ale po termicznej obróbce, wybornie się je kosztuje, w smaku przypominają pistacje.

                           W pierwszych latach, u gatunku pokrój prosty, kolumnowy. Z czasem przechodzi w nieregularny drzewiasty, charakteryzujący się większą rozłożystością. Główną ozdobą miłorzębu, są jego liście. Pierwsze pojawiają się w połowie kwietnia. Soczyście zielone wachlarze, jesienią przechodzące w złote i w słoneczne kolory. Liście są sezonowe. Gdy nadmiernie wcześniej opadają, pomyślny, czego roślinie brakuje, albo co jej szkodzi (zbyt mało, zbyt dużo wody; za silne słońce; zbyt ubogie podłoże?).
                Aby zawiązały się owoce, które swoim wyglądem przypominają niewielkie morele (złociste, drobne), należy obok siebie posadzić dwie sztuki: tworzącą kwiaty męskie oraz tworzącą kwiaty żeńskie. Jest także inne rozwiązanie, aby osiągnąć ten cel, można wszczepić w koronę egzemplarza męskiego, kilka gałązek z żeńskiego.
Minusem tego dwupiennego duetu jest, wspominany wcześniej, jesienny nieprzyjemny zapach, który wydziela się z opadających owoców. Stąd najczęściej roślinę możemy spotkać sadzoną jako soliter.
Wysoka odporność na zanieczyszczenia miejskie, znoszenie temperatur do - 25°C, to silne atuty, które przemawiają za tym, że ten gatunek miłorzębu jest sadzony w parkach, na obszarach zieleni publicznej. Oczywistością jest to, że wielu miłośników roślinnych Pięknotek, znajduje dla niego


Ginkgo biloba - Miłorząb dwuklapowy - Japanse notenboom


miejsce w swoich ogrodach, na działkach. Obecnie są także do wyboru odmiany z bardziej jasnymi liśćmi przez wiosnę i lato, wybarwiającymi się w głębsze pomarańcze, czy niemal w czerwienie. Takie 'pomalowane' drzewo, na pewno świetnie będzie się prezentowało na tle innych iglaków, czy w pojemniku, prowadzone jako bonsai. 
                                         Jeśli chodzi o uprawę miłorzębu chińskiego, doskonale się odnalazł w klimacie europejskim. Nie jest szczególnie wymagającą rośliną. Jednak ... jeśli chcemy mieć zdrowy okaz, o bogatym kolorycie, warto nieco się wysilić. Podobnie, jak i w stosunku do innych roślin, tak i tutaj, poczytajmy informacje o potrzebach rośliny i znajdźmy w naszym ogrodzie takie miejsce, które będzie tym optymalnym.
                                        Ekspozycja słoneczna, albo w delikatnym półcieniu. Wiadomo, młode niziutkie egzemplarze wystawione na bardzo słoneczną odsłonę, mogą borykać się z poparzeniami, przesuszeniami części nadziemnych i podziemnych. Maluchy, otaczamy troskliwą opieką.
Przed zasadzeniem, ziemię w dołku mieszamy z kilkoma łopatami kompostu organicznego, albo z humusem. Nie sadzimy młodego drzewka zbyt głęboko. Podłoże średnio żyzne, albo próchniczne, o odczynie pH niewielkie zakwaszenie.
                                Umiarkowana, średnia wilgotność podłoża. Nie na terenach, gdzie zastaje ziemia, albo, gdzie palona słońce mocno jest zbita. Pierwsze dwa, trzy sezony nie zapominamy o podlewaniu w czasie suszy, czy przy bezśnieżnych zimach. Latem nie po liściach, rano,albo pod wieczór ; zimą w godzinach południowych, gdy nie ma temperatur minusowych. Ściółkowanie, mniejsze wyparowywanie, kołderka w mroźne miesiące (pokruszona kora z nieżywicznych drzew, kamyki, szyszki, zrębki).
Przy zasobniejszym podłożu, nawożenie nie jest konieczne. Przy uboższym, nawozem dostosowanym do zasilania iglaków (przeważające składniki azotowe). Zasilamy od wiosny, do lipca.Ginkgo biloba - Miłorząb dwuklapowy - Japanse notenboom
                                    Drzewo to w Niemczech nazywane jest miłorzębem Goethego. Poeta, przyglądając się naturze drzewa, metaforycznie przełożył to na temat miłości, samotności, przeciwieństw. Wachlarzykowaty, rozdwojony liść, to , że tylko w swojej bliskości dwa drzewa (egzemplarz  z kwiatami żeńskimi i egzemplarz z kwiatami męskimi), mogą sprawić, że zawiążą się owoce.
                                     Poetyckość, dekoracyjność i od setek tysięcy lat, doceniamy surowiec w ziołolecznictwie. Garbniki, kwasty organiczne, glikozydy flawonowe, polisacharydy, kwasty tłuszczowe, karotenoidy, luteina. Wachlarz zdrowia z listnych wachlarzyków.
* Usprawnienie pamięci, koncentracji; hamowanie rozwoju demencji, Alzheimera, Parkinsona.
* Wspomaganie układu krwionośnego (przy cukrzycowym uszkodzeniu naczyń krwionośnych; dla osób które wiele lat paliły, albo rzucają nałóg; przy słabym krążeniu krwi, przy zatorach żylnych).
* Korzystny wpływ na poprawę nastroju; ułatwienie w leczeniu stanów depresyjnych.
* Polepsza, przyspiesza powrót do większej sprawności po udarze, wylewie, zawale.
* Pomoc w leczeniu chorób układu oddechowego (zapalenie płuc, przeziębienie).
                                  Tabletki, herbatki, napary. Jednak, uwaga! Gdy decydujemy się skorzystać z dóbr, jakie ma do zaoferowania dla nas miłorząb, wcześniej powinniśmy się skonsultować z naszym lekarzem. To, co pomaga jednej osobie, drugiej przy innym schorzeniu może zaszkodzić.Ginkgo biloba - Miłorząb dwuklapowy - Japanse notenboomGinkgo biloba - Miłorząb dwuklapowy - Japanse notenboom
 'Tremonia'

Ginkgo biloba - Miłorząb dwuklapowy - Japanse notenboom
 'Tremonia'Ginkgo biloba - Miłorząb dwuklapowy - Japanse notenboom
Ginkgo biloba - Miłorząb dwuklapowy - Japanse notenboom

Ginkgo biloba - Miłorząb dwuklapowy - Japanse notenboom

Ginkgo biloba - Miłorząb dwuklapowy - Japanse notenboom
 'Tremonia' L'arbre aux 40 écus, 
Jardin botanique de Tours

Ginkgo biloba - Miłorząb dwuklapowy - Japanse notenboom
 'Tremonia' L'arbre aux 40 écus, 
Jardin botanique de Tours


Ginkgo biloba - Miłorząb dwuklapowy - Japanse notenboom
 'Tremonia' L'arbre aux 40 écus, 
Jardin botanique de Tours
Ginkgo biloba - Miłorząb dwuklapowy - Japanse notenboom
Hortus botanicus, Leiden


Ginkgo biloba - Miłorząb dwuklapowy - Japanse notenboom
Hortus botanicus, Leiden


Ginkgo biloba - Miłorząb dwuklapowy - Japanse notenboom

 
 
 
 
Przypisy:
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed]
https://en.wikipedia.org/wiki/Ginkgo_biloba
https://pl.wikipedia.org/wiki/Mi%C5%82orz%C4%85b_dwuklapowy
https://nl.wikipedia.org/wiki/Japanse_notenboom

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz