piątek, 11 maja 2018

Cardamine pratensis - Rzeżucha łąkowa - Pinksterbloem

                                      Rzeżucha łąkowa, naturalnie rosnąca na tej części kontynentu europejskiego, gdzie panuje umiarkowany, bądź chłodniejszy klimat. Można ją spotkać na podmokłych terenach, bogatych w składniki odżywcze, ale nie nawożonych przez człowieka. 

                                           Cuckooflower.eng
Cardamine pratensis - Rzeżucha łąkowa - Pinksterbloem


Miejsca pionierskie, okolica bagien, podmokłe miejsca w lasach liściastych, mieszanych; wrzosowiska, wilgotne tereny ruderalne, przydrożne, łąki.
                                  Liście odziomkowe, pierzastosieczne, zielone tworzą różyczkę. Spomiędzy nich na wysokość od 15 do 50 centymetrów znosi się łodyga. U szczytu się rozwidla, rozpoczyna się
kwitnienia. Trwa ono pomiędzy kwietniem, a czerwcem. Luźne grona, pojedynczy kwiat czteropłatkowy. Długość płatka wynosi od 8 do 15 milimetrów. Z czasem kolor płatków przechodzi z białego w róż, a nawet w głęboki fiolet. Po tym wachlarzu barw, następuje przekwitnięcie; zawiązują się łuszczyny.

                                 Ciekawostką, warto podkreślenia jest to, że rzeżucha łąkowa, rozmnaża się wegetatywnie przez liście. Najniżej rosnące listki, wytwarzają pączki przybyszowe, a te z kolei się ukorzeniają. Proces ten ma miejsce od września do końca października.


Cardamine pratensis - Rzeżucha łąkowa - Pinksterbloem


                                                 Ziele  oraz korzenie, tej dziko rosnącej rośliny, to ceniony surowiec w ziołolecznictwie i w kosmetologii. To źródło bogactwa witamin i mikroelementów. Stosowanie wewnętrzne i zewnętrzne. Działanie antyseptyczne, moczopędne, wzmacniające, regenerujące. Okłady i maści, pomagają w zaleczeniu ran, zmniejszają opuchliznę, także łagodzą bóle reumatyczne. Zaś spożywane ziele, wspomaga organizm, jest pomocne w walce z bakteriami, pasożytami. Susz, herbatki, wywary.
                                          Decydując się na korzystanie z dobrodziejstw rzeżuchy łąkowej, gdy przyjmujemy leki, bezwzględnie skonsultujmy się w tym temacie z naszym lekarzem. To co przysłuży się zdrowiu jednej osoby, dla innej, w połączeniu z medykamentami, może okazać się szkodliwe.
                                           Gdy wiosną, spotkamy rzeżuszkę łąkową na swojej drodze, nacieszmy oczy delikatnymi kwiatuszkami, a także oberwijmy kilka najmłodszych listków. Opłukane, mogą być użyte do sałatki, albo kładzione bezpośrednio na kanapkę. Zielone dobro dla wzmocnienia naszego organizmu. 
                                        

Cardamine pratensis - Rzeżucha łąkowa - PinksterbloemCardamine pratensis - Rzeżucha łąkowa - PinksterbloemCardamine pratensis - Rzeżucha łąkowa - PinksterbloemCardamine pratensis - Rzeżucha łąkowa - Pinksterbloem
Cardamine pratensis - Rzeżucha łąkowa - PinksterbloemPrzypisy:
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed]
https://en.wikipedia.org/wiki/Cardamine_pratensis
https://pl.wikipedia.org/wiki/Rze%C5%BCucha_%C5%82%C4%85kowa
https://nl.wikipedia.org/wiki/Pinksterbloem

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz