poniedziałek, 14 maja 2018

Heliconia psittacorum - Helikonia papuzia - De papegaaienbanaan

Heliconia psittacorum - Helikonia papuzia - De papegaaienbanaan
'Hawaii'

                                                Helikonia papuzia, w stanie dzikim rośnie w strefie tropikalnej i subtropikalnej. Czyli tam, gdzie występują, wyłącznie temperatury na plusie oraz wysoka wilgotność powietrza. Na naszym kontynencie, ten gatunek helikonii jest uprawiany jako roślina doniczkowa.
Przy zapewnieniu ochrony od porywistych wiatrów i nadmiaru deszczu, bylina w czasie ciepłych
miesięcy, może zdobić taras, balkon, bądź część ogrodu wydzielonego dla egzotycznych piękności.

                                               Parrot's beak.eng
'Olympic dream'


                                     Całoroczną ozdobą tego gatunku helikonii, są o głębokiej zieleni, podłużne, szpiczasto zakończone liście. Przy odpowiedniej uprawie, przyjdzie nam usuwać chore części bardzo rzadko. Wyłącznie będziemy pozbywali się tych liści, które się zestarzały (matowieją,stają się
wiotkie, zaczynają schnąć).

Część podziemną rośliny, stanowi rozrastające się kłącze. Aby doczekać efektownych kolorowych ozdób, musimy zapewnić  optymalne miejsce na rozwój bryły korzeniowej.
                            Dorosły egzemplarz osiąga pomiędzy 50 a 100 centymetrami wysokości.U prawidłowo prowadzonego egzemplarza, od sierpnia do grudnia, trwa kwitnienie. Zmodyfikowane listki (barwne podsadki), to uwieńczenie prostych delikatnie wyrastających ponad liście łodyg. Kolorowe ozdoby, dla nas pełnią funkcję dekoracyjną, a dla tych helikonii, które rosną w naturalnych warunkach, to 'pojemniki' na zbiór wody ( opadów w porze mokrej, a w suchej z porannej rosy). oraz skuteczny 'łapik', aby przyciągnąć smakoszów nektaru. Zapylenie, sprawą pierwszorzędną. Właściwy kwiat jest niewielki, we wgłębieniu wypustki. Jeden z gatunków kolibra, jest wprost uzależniony od pyszności, które ma do zaoferowania ta roślina. Helikonia dozuje te rozkosze, więc ptaszyna wraca, posila się i zabiera z sobą w świat do innych kwiatów, na dzióbku i na piórkach pyłek. Satysfakcjonująca wymiana.
                                 W zależności od kultywarów, możemy mieć do czynienia z podsadkami w kolorze pomarańczowym, czerwonym, złotym, żółtym. Zawsze zakończone są delikatnie ciemnymi końcówkami, które z czasem na etapie późnego kwitnienia, stają się niemal czarne.
Przekwitnięte, mało ozdobne wypustki, usuwamy. Chyba, że chcemy doczekać nasion, wówczas zostawiamy jedną, góra dwie, aby więcej nie absorbowało zbyt dużo energii i substancji odżywczych, które roślina może spożytkować w bardziej ekonomiczny sposób. Mądrzej, jest pozyskać nowe egzemplarze poprzez podział bryły korzeniowej. Bądźmy praktyczni, zróbmy to przy przesadzaniu.Heliconia  - Helikonia   (Indonezja)


                                Po zakupie, przesadzamy. Sprawdźmy czy bryła korzeniowa jest zdrowa. Wybierzmy o około 10 centymetrów większą doniczkę z odpływem. Pierwsza warstwa, kamyczki, żwirek - mają zapobiegać gniciu kłącza. Podłoże średnio żyzne, albo próchniczne, przemieszane z garstką żwirku, w tej roli zapewni przepuszczalność powietrza. Warto raz na miesiąc, dwa, patyczkiem nakłuwać ziemię tuż przy brzegach pojemnika, tak, aby nie uszkodzić części podziemnych. Przesadzamy góra co dwa sezony.
                                    Zasilamy od końca czerwca do połowy listopada, nawozem w płynie przeznaczonym do roślin egzotycznych kwitnących, albo 'zwykłym' przeznaczonym dla roślin doniczkowych.
Ekspozycja optymalna, to tak zwany, 'jasny cień'. Nieduża odległość od okna tak, aby silnie operujące promienie słoneczne nie paliły, nie wysuszały. Cień także niewskazany, będzie słabe kwitnienie, albo całkowity jego brak.
                                   Helikonie są ciepłolubne. Nie tolerują żadnych minusowych temperatur. Jeśli zdecydujemy się na okres zimy, po zakończeniu kwitnienia,  pozwolić roślinie na odpoczynek, regenerację; wówczas ustawmy ją tam, gdzie dostęp światła dziennego i temperatura nie może być poniżej 15°C. W sezonie 18 do 25°C, to pożądana temperatura otoczenia. Może być wyższa, ale pamiętajmy, czy w domu, czy na letnisku, ustawienie pojemnika nie w miejscu bezpośredniego słońca.


Heliconia psittacorum - Helikonia papuzia - De papegaaienbanaan
'Olympic dream'


 Bylina, całkiem dobrze odnajdzie się na letnisku i zaakceptuje przenoszenie 'w tę i z powrotem , gdy nie zafundujemy jej zbyt drastycznych zmian. Nasza nierozwaga, to roślina gubiąca liście oraz brak kwietnych ozdób.
                              W temacie podlewania, zachowajmy ostrożność. Lepiej mniej, niż doprowadzić do zalania i pojawienia zgnilizny bryły korzeniowej. Nie ma mowy  o dużej ilości wody bezpośrednio do pojemnika.   Podlewamy metodą 'na palca', to znaczy, gdy wierzchnia warstwa będzie dobrze przesuszona. Nie pozostawiamy wody na spodku. Zimą tylko nieznacznie zmniejszamy ilość wody, ale nie częstotliwość podlewania (o około 1/4). Woda, jak w przypadku większości roślin doniczkowych uprawianych w domu, musi mieć temperaturę zbliżoną do tej, jaka panuje w ich otoczeniu.
                            Jeszcze jeden z zabiegów pielęgnacyjnych, który sprawi, że nasz doniczkowiec będzie wyglądał bardzo dekoracyjnie, to czyszczenie z kurzu listków. Jak to zrobić z zyskiem dla rośliny? Czy to w warunkach domowych, czy na letnisku - raz, używając gąbeczki, za każdym razem opłukiwanej w czystej letniej wodzie, przecieramy liść od wewnątrz do zewnątrz; a dwa, nigdy nie przeprowadzamy kąpieli w pełnym słońcu (narazimy epidermę na poparzenia). Zmoczony liść, po wyschnięciu może być pełen nieatrakcyjnych plam ( podobny efekt jak przy użyciu rozpylacza ze zbyt dużymi otworami), przykładamy więc delikatnie ręczniczek papierowy, on 'wyciągnie' nadwyżkę płynu, będzie czysty listek, który po kilku godzinach nabierze błysku i bardziej wyrazistego koloru.
Szczególnie w czasie upałów, czy w zimowe dni, gdy kaloryfery wysuszają powietrze w otoczeniu; dobrze jest użyć rozpylacza (używamy wyłącznie takiego  o drobnym sitku, aby osiągnąć efekt mgiełki), należy także zawiesić w pobliżu rośliny nawilżacz/-e. Wilgotność powietrza, przede wszystkim. Przysłuży się to, nie tylko eleganckiej helikonii, ale i naszemu lepszemu samopoczuciu.Heliconia psittacorum - Helikonia papuzia - De papegaaienbanaan
'Olympic dream'


Heliconia psittacorum - Helikonia papuzia - De papegaaienbanaan
'Hawaii'

 
 
 

Heliconia psittacorum - Helikonia papuzia - De papegaaienbanaan
'Hawaii'

 
 
 
 

Heliconia psittacorum - Helikonia papuzia - De papegaaienbanaan
'Hawaii'

 
 
 
 
 
Przypisy:
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed]
https://en.wikipedia.org/wiki/Heliconia_psittacorum
https://pl.wikipedia.org/wiki/Helikonia_papuzia
https://nl.wikipedia.org/wiki/Heliconia_psittacorum