wtorek, 17 kwietnia 2018

Salvia splendens - Szałwia błyszcząca, s. ogrodowa - Vuursalie

                                   Szałwia błyszcząca, brazylijska ognista Pięknotka. Tam, to półkrzew, bądź wieloletnia  bylina; w naszej strefie klimatycznej najczęściej traktowana jako roślina jednoroczna, która z pewnością doda szyku naszej zielonej przestrzeni. Jeśli nie jesteśmy właścicielami ogrodu, również balkon, taras są właściwymi miejscami do ugoszczenia jej w ozdobnych donicach (pojemniki z odpływem w osłonce, albo na podstawce).


                                  Scarlet sage.eng
Salvia splendens - Szałwia błyszcząca, s. ogrodowa - Vuursalie


                                 Na macierzystych terenach, osiąga wysokość nawet do 1.5 metra. U nas, w zależności od tego, jaką zakupimy odmianę, może jako dorosły egzemplarz osiągnąć wysokość pomiędzy 15, a 80 centymetrami. Soczyście jajowate, brzegiem ząbkowane zielone liście, które przy
potarciu, przerwaniu przyjemnie pachną oraz paleta kolorów jeśli także chodzi o  pachnące delikatnie kwiaty. Kultywary w bieli, róże, pomarańcza, ciemnoniebieski. Jest wybór, kolor, zapach i co istotne wielomiesięczna ozdoba.
 U gatunku mamy do czynienia z ognistym, krwistym kolorem. Bardzo wyrazisty, więc sadząc ten gatunek szałwii w połączeniu z pozostałymi roślinami, weźmy pod uwagę, aby  czerwień nie zdominowana rabaty (chyba,że tego chcemy). Mając do wyboru różne wysokości, możemy tak wkomponować, aby szałwia była na przodzie (odmiany karłowe), albo przy zaznaczaniu granic, a wysokie odmiany sadzić, na przykład w miejscu najwyższych pięter kolorowych rabat.Salvia splendens - Szałwia błyszcząca, s. ogrodowa - Vuursalie      oraz Salvia nemorosa - Szałwia omszona - Salie nemorosa  ( foto )


                           Wysiew wiosenny, wschody następują już przy temperaturze 15°C, oczywiście szybciej, gdyby było powyżej 19°C. Bezpośrednio do grunt pikujemy siewki, gdy minie zagrożenie powrotu wiosennych przymrozków.  Mniej więcej na początku czerwca, już rozpoczyna się kwitnienie i trwa przez wiele tygodni. Można także, pod koniec lipca przyciąć kępy,mniej więcej na 1/3 wysokości. Spowoduje to, że pozbędziemy się starych, bezużytecznych kwiatostanów i zmotywujemy roślinę do drugiego, mniej obfitego kwitnienia ... ale zawsze, nawet te kilkanaście kwiatków, to radość dla oczu miłośnika pięknotek.
                        Szałwia ogrodowa, poradzi sobie bez nawożenia, ale w okresie wegetacyjnym, szczególnie od maja do końca lipca, podsypujmy ją granulowanym nawozem do ogrodowych roślin kwitnących , raz na dwa tygodnie. W czasie suszy nie zapominajmy o podlewaniu. Jeśli nie podlejemy, roślina zwolni z kwitnieniem, a nawet całkowicie zahamuje.
                       Ten gatunek  jest odporny na miejskie zanieczyszczenia. Choroby się jej nie imają, jeśli zadbamy, aby nie była posadzony w miejscach, gdzie jest nieprzepuszczalne podłoże lub  gdzie po deszczu zbiera się woda. Roślina ta uwodzi swoją naturalnością. Wysokie odmiany, nadają się na kwiat cięty.
                    

Salvia splendens - Szałwia błyszcząca, s. ogrodowa - Vuursalie                                      Używamy ziemi do roślin ogrodowych, przemieszanej z kilkoma garściami piasku i kilkoma garściami torfu. Zabezpieczenie przed zalaniem i dodatkowe substancje odżywcze.
Ziemia powinna być o stałej umiarkowanej wilgotności, w żadnym wypadku zbyt dużo nawodnienia (szybko wypadnie). Ekspozycja słoneczna, przy zbyt dużym zaciemnieniu, słabe kwitnienie, nieestetycznie wydłużające się pędy. 
                                     Szałwia błyszcząca nie przetrzyma nawet niskich minusowych temperatur. Więc jedynie możemy przenieść na zimę w bezpieczne miejsce egzemplarz, pielęgnowany w pojemniku. Wówczas, najniższa temperatura nie może przekroczyć 6°C, dostęp do światła dziennego, mniej obfite podlewanie, tak, aby nie doprowadzić do zasuszenia bryły korzeniowej. Wówczas, z roku na rok, kanciaste pędy zaczną drewnieć, a możemy naszą roślinną kolekcję wzbogacić o szałwiowy, ognisty półkrzew.
Salvia splendens - Szałwia błyszcząca, s. ogrodowa - Vuursalie

Salvia splendens - Szałwia błyszcząca, s. ogrodowa - VuursalieSalvia - Szałwia ( gatunki ) - Salie ( soorten  )     ( foto )
Przypisy:
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed]
https://en.wikipedia.org/wiki/Salvia_splendens
https://pl.wikipedia.org/wiki/Sza%C5%82wia_b%C5%82yszcz%C4%85ca
http://vip-colors.blogspot.nl/2017/07/salvia-nemorosa-szawia-omszona-salie.html

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz