poniedziałek, 29 stycznia 2018

Kwietne podróże. Park Oliwski im. Adama Mickiewicza w Gdańsku

                                                      Gdy za oknami szarości i z tęsknotą wyglądamy pierwszych kwietnych jaskółek przedwiośnia, warto powrócić do zatrzymanych w kadrze pięknych, pełnych słońca i zieleni widoków. Niewątpliwie, tak wartościową podróż odbędziemy, gdy na powrót odwiedzimy Park Oliwski imienia Adama Mickiewicza w Gdańsku.

Park Oliwski im. Adama Mickiewicza w Gdańsk. Cienista aleja (bindaż). 

                        Mamy tutaj do czynienia z miejskim parkiem z prawdziwego zdarzenia. Pośród pół milionowej ludności, setek dziesiątek budynków, w niedalekiej bliskości pięknego Bałtyku. Miejsce wyciszenia, odpoczynku i nasycenia oczu soczystą zielenią bogatych pięter roślinności, które przeplatają setki wielokolorowych kwietnych ozdób.
Poza przyjemnym spacerem, gdy letni skwar, w cieniu starych, elegancko prezentujących się bindaży, park ten ma do zaoferowania o wiele więcej. Stworzony w XV wieku, do powszechnego zwiedzania udostępniony w połowie XIX wieku, a jako kompleks parkowy, uhonorowany nazwą w połowie
wieku XX. Ileż twórczych idei, pomysłów i przedsięwzięć przeprowadzono, aby dziś w dwudziestoleciu XXI wieku szczycić się takimi atrakcjami.Możemy tylko w myślach przyklasnąć kreatywności i część z tych pomysłów zacząć realizować we własnej ogrodowej przestrzeni.             
                      Palmiarnia, alpinarium, ogród botaniczny, ogród francuski, ogród japoński i wiele, wiele innych. XVIII wieczne Groty Szeptów, które tworzą muszle akustyczne; Wydział Sztuki Współczesnej Muzeum Narodowego, który mieści się w Pałacu Opatów.
Park Oliwski im. Adama Mickiewicza w Gdańsku

                         W ogrodzie angielskim, spacerujemy obok sporego rozmiaru stawu, przez który przepływa Potok Oliwski. Świetlista woda wypływa ze stawu w formie  łagodnego wodospadu, który kojąco i relaksacyjnie oddziałuje na tych odpoczywających w jego pobliżu na parkowych ławeczkach, a i także na tych, którzy z radością fotografują się na jego tle przysiadając na zroszonych dużych głazach.  Na stawie zielone wyspy ze starymi drzewostanami, zawadiacko dają nura dzikie kaczki, a elegancka dostojna łabędzia rodzinka, prowadzi spokojny codzienny tryb życia, wydawałoby się, że ;uprzejmie ignorując' gdańszczan i turystów, którzy pstrykają im zdjęcia.
                        Można tutaj spotkać bogactwo gatunków i odmian, które nie są znane szerokiemu gronu. Pomniki przyrody szacownych modrzewi, kasztana jadalnego, platana klonolistnego. Poza nimi młodsze buki, jesiony, daglezje i wiele innych.
                      Godziny otwarcia tego ponad 11sto hektarowego kompleksu, sprzyjają w czasie przedpołudniowym spacerom z małymi pociechami. To wiewiórka przebiegnie drogę, to za zakrętem wiosną zaleje nas kolorami wielka plama różaneczników, azalii, magnolii, a latem hortensji i innych kwitnących krzewów. Popołudnia i wieczory, to sprzyjający czas nie tylko na romantyczne spacery. Po ciężkim dniu pracy, czy po turystycznej 'bieganinie', warto się tutaj pojawić. Relaks, kontakt z naturą, efektowne widoki. Wszystko wokół  ma  naturalny, spokojny rytm. Trudno uwierzyć, że za szpalerami wyższych drzew jest miasto, gdzie bieg, auta, hałas.
                    Jesienią pełne ciepła kolory, energetycznie otulają myśli spacerujących, a i zimą Park Oliwski, także ma wiele do zaoferowania. Jest bowiem przybrany w strojne, wyraziste akcenty. Poza śnieżnymi czapami i pierzynkami na roślinnych piętrach, w te mroźne miesiące, miejsce to było jedną wielką zachwycającą iluminacją. Wieczorami tysiące osób spacerowało pośród rozświetlonego niezliczoną ilością lampek parku. Bajkowa, wzruszająca sceneria.
                        Do Parku Oliwskiego nie tak trudno trafić, trzeba tylko się zmotywować i zechcieć zrobić dla siebie i bliskich coś dobrego. Bo to pewne, że ten roślinny raj, to samo dobro.


Park Oliwski im. Adama Mickiewicza w GdańskuPark Oliwski im. Adama Mickiewicza w Gdańsku 
Oenothera lindheimeri  -  Gaura Lindheimera  -  Gaura Lindheimeri    ( foto )
Park Oliwski im. Adama Mickiewicza w Gdańsku
Park Oliwski im. Adama Mickiewicza w Gdańsku 
Salvia farinacea - Szałwia omączna ( foto )

Potok Oliwski, wodospad.
Park Oliwski im. Adama Mickiewicza w Gdańsku 
Hydrangea paniculata  -  Hortensja bukietowa - Pluimhortensia snoein   ( foto )Park Oliwski im. Adama Mickiewicza w Gdańsku. Dzikie kaczki.Park Oliwski im. Adama Mickiewicza w Gdańsku. Łabędzie.Przypisy:
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed]
https://pl.wikipedia.org/wiki/Park_Oliwski


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz