wtorek, 30 stycznia 2018

Calotropis gigantea - Mleczara olbrzymia, Kalotropis olbrzymi - (Erukkam Madar)

                                        Mleczara olbrzymia, na macierzystych terenach rośnie  w południowej części kontynentu azjatyckiego oraz na pobliskich wyspach, w tym w Indonezji. Jest o bogatym pokroju zimozielonym krzewem, albo niewielkim drzewkiem. Dorasta do 5 metrów wysokości. W naszym klimacie, jako roślina egzotyczna, jest prowadzona w uprawie pojemnikowej. Z jej kwiatów w Polinezji robi się ozdobne girlandy, dla  turystów, dla 'tubylców', podczas ich religijnych obrzędów. Części podziemne i nadziemne, tam używane są w celach leczniczych (działanie antyseptyczne, pomaga przy leczeniu ran).


                                      Crown flower.eng
Calotropis gigantea - Mleczara olbrzymia, Kalotropis olbrzymi  - Calotropis. (Erukkam Madar)


                                  W Europie środkowej i wschodniej, może zdobić mieszkalne i biurowe przestrzenie. Rzadko spotykana, najczęściej pielęgnowana w celach naukowych oraz w zbiorach kolekcjonerskich.
Jednak, wnioskując ze wzrastającego  zainteresowania tym kwiatem korony, nie trudno się domyśleć, że być może, już wkrótce, sami będziemy mogli pielęgnować tę piękność w swoim otoczeniu.
                                 Całoroczną ozdobą krzewu są jego zielone, delikatnie błyszczące liście. Każdy z nich posiada dobrze widoczny nerw główny. Liście zbudowane są z miękiszu gąbczastego oraz z miękiszem palisadowym, czyli z doskonałej materii pozwalającej dobrze czuć się roślinie  w porze
suchej, jak i  w porze mokrej. Nadziemne i podziemne części plantu zawierają sok mleczny.

Kwiaty i owoce pojawiają się w porze suchej, czyli przekładając na  nasze domowe możliwości, pięknych ozdób doczekamy się pomiędzy końcem października, a końcem kwietnia.
W podbaldachach zebranych po kilka, lub po kilkanaście kwiatów. Mogą być w kolorze bieli, różu lub w niebieskim (plus wiele kombinacji z odcieniami). Pojedynczy kwiat posiada pięć delikatnie mięsistych płatków, jego środek to charakterystyczny prętosłup. Ten wieniec, to połączenie słupka z pręcikami, stamtąd wydziela się przyjemna woń nektaru, wabiącego do zapylania skrzydlatych przyjaciół (pszczoły, motyle).
Interesujące jest to,  że po przekwitnięciu z jednego kwiatu wykształcają się dwa owocki. Jest tak dlatego, ponieważ rozwijają się one z dwóch zalążni. Podobnie jak z dwoma konkurującymi pomiędzy sobą orlimi pisklakami, tak i tutaj wygra i wykształci się w pełni tylko silniejszy mieszek. Czyli, owoców jest mniej więcej o połowę mniej niż kwiatów.
                        


Calotropis gigantea - Mleczara olbrzymia - (Erukkam Madar)


                           W dojrzewającym, sporych rozmiarów kulistym owocu (może być delikatnie wydłużony), rozwijają się ułożone dachówkowo nasionka. W odpowiednim momencie kula pęka i podobnie jak u mniszka lekarskiego, brunatne nasionka z niewielkim puchem unosi się przy pierwszym silniejszym podmuchu wiatru. Może lecieć nawet na kilka kilometrów od rośliny macierzystej. A my, wybieramy, wysiewamy i mamy nowe egzemplarze.
                       Aby jednak doczekać i kwiatów, i owoców, a przede wszystkim utrzymać mleczarę olbrzymią w dobrej kondycji przez cały rok, powinniśmy poznać zasady jakie dotyczą jej uprawy. Jeśli temperatura otoczenia i nasze zabiegi będą pierwsza klasa, możemy doczekać pięknie wyrośniętej o bogatym pokroju rośliny (wysokości do 2 i szerokości do 1.5 metra).
                      Soczyście zielone liście, owszem są ozdobne, ale do doczekania kwiatów, których chcemy, potrzeba ciepła, słońca przez cały rok. Żadnych temperatur niższych niż 15℃! 
Optymalna temperatura 18 do 27℃.  Podłoże przepuszczalne, średnio żyzne o odczynie pH kwaśnym. Mieszanka jaką użylibyśmy do uprawy palm, czy podobnych im roślin egzotycznych. Naturalnie, ten gatunek mleczary, radzi sobie czasami z kilkutygodniowymi suszami, my jednak nie mamy potrzeby ani hamować rozwoju rośliny, ani świadomie doprowadzić do braku kwitnienia, dlatego zapewnijmy jej umiarkowaną stałą wilgotność. Technika 'na palca', dobrze przesuszona wierzchnia warstwa podłoża , podlewamy. Woda miękka, zawsze w zbliżonej temperaturze, do tej, jaka panuje w otoczeniu rośliny. Donica z odpływem, pierwsza warstwa keramzyt, bądź żwirek; nie pozostawiamy zastałej wody na podstawku.Calotropis gigantea - Mleczara olbrzymia - (Erukkam Madar)

                         Przesadzamy, co dwa, trzy sezony do donicy tylko o dwa numery większej. W roku bez 'nowego domku', zbierzmy wierzchnią warstwę ziemi i wymieńmy ją na świeżą, niewyjałowioną.  Ze względu na swój okazalszy rozmiar, niepraktycznie byłoby plant przesadzać do sezon (optymalny czas to czerwiec - początek sierpnia). Zwróćmy uwagę, aby zapewnić kwietnej koronie równowagę, stąd potrzeba donicy, która 'udźwignie' to zadanie.
Od sierpnia do stycznia możemy raz w miesiącu podsypać garstkę  organicznego granulatu do roślin kwitnących. Wolniej i równomiernie będzie uwalniał swoje właściwości, niż ten w płynie. Od kwietnia do połowy czerwca, pozwalamy roślinie na chwile wytchnienia (bez przesadzania, przenoszenia).
Na letnisku, w miejscu osłoniętym od wiatrów i deszczowych nawałnic.
Przemywanie liści, co dwa, trzy miesiące. Górną stronę, od wewnątrz do zewnątrz letnią wodą. Osuszanie poprzez przyłożenie papierowego ręczniczka, bez tego zabiegu pozostaną nieestetyczne plamy (jak i w wypadku zraszacza ze zbyt dużymi oczkami).
                    Zabiegi pielęgnacyjne, które wiążą się z opieką każdej bez wyjątku pięknotki, to usuwanie starych, zniszczonych, połamanych, chorych części - przez cały rok. Gdy mleczara olbrzymia będzie z jakiś powodów bardzo niesymetryczna, możemy się pokusić o subtelne formowanie, ale bez dużego uszczerbku na witalności plantu ( z początkiem lata). Usunięte części pędów, możemy podzielić (trzy 'oczka') i ukorzenić. To najlepszy czas, aby z rośliny macierzystej pobrać sadzonki zielne i stworzyć nowe egzemplarze.
               Jeśli jeszcze kilak minut temu, uprawa mleczary olbrzymiej wydawał się czarną magią, to teraz można spojrzeć na tę roślinę przyjaźnie i zacząć planować, który zakątek naszego mieszkania zacznie zdobić w niedalekiej przyszłości.


Przypisy:
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed]
https://en.wikipedia.org/wiki/Calotropis_gigantea
https://pl.wikipedia.org/wiki/Mleczara_olbrzymia
https://nl.wikipedia.org/wiki/Calotropis

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz