poniedziałek, 18 grudnia 2017

Dekoracje świąteczne. Pomysły, przykłady, inspiracje.

                           Święta Bożego Narodzenia oraz Nowy Rok, to radosny, pełen piękna czas. Religijne przeżycie, chwile z bliskimi, delektowanie się zapachami i smakiem potraw, prezenty i wszystko to, co w naszym otoczeniu - wyraziste ozdoby, jak choinka, oraz wiele drobiazgów , które stworzyliśmy własnoręcznie, albo zakupiliśmy z myślą, że jeszcze atrakcyjniej  podkreślą wyjątkowość tych chwil.         
Tylu ilu ludzi, tyle potrzeb i pomysłów. Nie musimy kalkować  dizajnerskich idei, ani ślepo podążać za obecną modą, dotyczącą świątecznego wystroju wnętrz.

Świąteczny, bardzo dekoracyjny 'żyrandol'.
stworzony m.in. ze sztucznych kwiatów Hippeastrum - Zwartnica - Ridderster ( foto )

                           Bez względu na to, czy dopiero jesteśmy na starcie urządzania swojej przestrzeni, czy posiadamy już kilka kartonów wypełnionych bożonarodzeniowymi drobiazgami, po prostu dołóżmy starań do wystroju po to, aby to nam się podobało. Pośród bliskich, w miejscu, gdzie jest dobra energia, dajemy od siebie to co najlepsze i to jest właśnie prawdziwy duch świąt.
                                       Gwiazda betlejemska w nowej odsłonie?  Dlaczego nie. Z podwójnymi
podsadkami, w tym nowym wydaniu, prezentuje się bogato i okazale . W bardziej znanych odmianach, świetnie komponuje się z innymi roślinami, między innymi z kalanchoe. Szklane naczynia, koszyczki, pudełeczka ozdobione bożonarodzeniową ornamentyką; wszystkie je możemy wypełnić roślinami przyozdobionymi dekoracjami. Prosto i ze smakiem, to przede wszystkim. Jedna uwaga;  proszę wykazać się rozsądkiem i empatią. Nie malujmy liści, nie używajmy brokatu w sprayu (itp.).  Miejmy na uwadze dobro roślin, to, aby swobodnie mogły czerpać energię słoneczną i tlen, aby także po świętach, pięknie i zdrowo zdobiły nasza przestrzeń.

Świąteczny stroik. M.in. Picea pungens - Świerk kłujący, Ś.srebrny - Blauwspar ( foto )

                                        Wypełniając pojemniki, wykażmy się kreatywnością.  Łączymy elementy, jakie lubimy, jakie mamy, a niektóre z tych połączeń, mogą przełamywać zimową konwencję. Wierzbowe kotki z bombkami, pędzone cebule hiacyntów, tulipanów pośród mchu, oprószone 'śniegiem', czy storczyki w w doniczkach z kory. Aby taka doniczka dobrze służyła roślinie, korę uprzednio należy delikatnie oczyścić i osuszyć. Choroby grzybiczne, to ostatnie co chcielibyśmy dla naszych kwietnych pięknotek.   Podobnie z innymi naturalnymi ozdobami. Jeśli zbieramy je w lesie, na działce, w ogrodzie; starajmy się robić to, gdy są suche (szyszki, gałęzie, szczapy, odłamki drewna). Niestety, w temacie mchu, gałązek ostrokrzewu, bądź tych świerkowych, musimy okazać zrozumienie, że wraz z nimi przetransportujemy do domu kilku niewielkich leśnych mieszkańców.
                                            Kolory zielony i  czerwony, są bardzo mocno powiązane ze świętami. Krwiste amarylisy, golteria, ardizja, guzmania, grudnik; to będą wyraziste, bardzo dekoracyjne roślinne akcenty. Jeśli chodzi o drzewko bożonarodzeniowe, możemy wykorzystać świerk, jodłę kaukaską, sosnę pospolitą ... ale też wdzięczną, elegancko prezentującą się araukarię wyniosłą. W naszym klimacie, ze zrozumiałych powodów, to roślina doniczkowa, pokojowa. Na pewno, także poza grudniowym czasem, nada naszej przestrzeni niepowtarzalnego charakteru.

Naturalna, efektowna 'doniczka' z Betula - Brzoza - Berk ( foto )
  oraz Orchidea - Storczyk ( foto )

                                   Wiele innych kolorów, także znakomicie wpisze się w świąteczny wystrój. Wszystko zależy od naszego wyczucia smaku i tego, aby wiedzieć, kiedy nie przesadzić z ilością, która w pewnym momencie może być ponad jakość. Kolorowe bombki, kolorowe karty z życzeniami, na przykład, fantazyjnie zawieszone na brzozowej gałęzi, a na stoliku w koszu siwiutki mrozek, upiększony światełkami. 
                                   Bardziej pracochłonne, ale za to z jakim efektem końcowym, jest tworzenie szopki bożonarodzeniowej. Tutaj jest przykład sceny przybycia pasterzy do Betlejem. Możemy ją tworzyć wspólnie z bliskimi, z dziećmi - grudniowe wieczory razem, przy  rozmowach i przy wspólnej pracy dla przyjemności. Będą nam potrzebne: ziemia, mech, niewielkie rośliny, kora, drewniane elementy, fototapeta, obrazek, figurki (mogą być z masy solnej), wata na chmurki, żyłka, klej. Nikt nie mówi, że wykonanie będzie proste, ale jeśli pomysł spodobał się, nie zarzucajmy go, a zacznijmy działać.
                                  Niektóre ze świątecznych ozdób, które wykonujemy osobiście, albo bliscy dla nas, wymagają nakładu czasu i pracy. Część z nich  nie, na przykład, ułożenie kilku szczap drewna (przy kominku, albo w pojemniku), oprószenie ich 'śniegiem' i uzupełnienie dekoracji świątecznymi światełkami (obok, nad, pomiędzy). Pozostałe dekoracje świątecznego wystroju, kupujemy. Wybieramy je według własnych upodobań, a często i  tak, aby pasowały do 'całości'. 


Podwieszana choinka.

Na pewno, miłośnicy roślin, nie przejdą obojętnie pod efektownym kwietnym żyrandolem. Eleganckie dekoracyjne rośliny, zwieszające się pośród skrzących światełek i ta soczysta zieleń mchu, piękna sprawa. Domowe zacisze także zyska, gdy wypełnimy je światłem lampeczek w kształcie kwiatów.
                               Styl tradycyjny, glamour, skandynawski, naturalistyczny, tam, gdzie krasnale i domki z pierników, w prostocie, czy w przepychu - po prostu przygotujmy  Święta po swojemu. Z uśmiechem, z oczekiwaniem na cud narodzin, na więcej dobra. Otaczajmy miłością i życzliwością ludzi wokół nas, doceńmy ich obecność, starania. Rośliny domowe, towarzyszą nam na co dzień, doskonale 'wyczuwają' atmosferę, która panuje wokół nich. Gdy się nad nimi pochylimy i dopieścimy (kokardką, kolorową donicą, wyeksponujemy), to i one nabiorą  większej elegancji, na 100% procent wpiszą się w ten świąteczny, pełen ciepła i uśmiechu czas.

Choinka ozdobiona, w dużej części,  samodzielnie wykonanymi ozdobami.
Viscum album - Jemioła pospolita, j.biała - Maretak ( foto )Suszone plasterki cytryny.

 
 

Świąteczna dekoracja, wykonana z naturalnych materiałów.

 


Drewno kominkowe, choinka, świateczne świetlne motywy.

Przystrojony świątecznymi światełkami 'Mrozek'
Leucophyta brownii  (Calocephalus brownii ) - Kalocefalus Browna - Zilverstruikje ( foto )


Hippeastrum - Zwartnica - Ridderster ( foto )


Szopka bożonarodzeniowa. Scena przybycia pasterzy.


Araucaria heterophylla - Araukaria wyniosła - Araucaria excelsa ( foto )


Euphorbia pulcherrima  - Wilczomlecz nadobny, gwiazda betlejemska - Kerstster ( foto )   oraz Kalanchoe blossfeldiana - Kalanchoe Blossfelda ( foto )


Lampki świateczne w kształcie kwiatów.
Euphorbia pulcherrima  - Wilczomlecz nadobny, gwiazda betlejemska - Kerstster ( foto )
 
 
 

Rhododendron indicum var simsi - Różanecznik indyjski, Azalia indyjska - Indian azalea (foto )


Ozdoby świąteczne z surowców naturalnych.


Oryginalny, 'brzozowy wieszak' na karty świąteczne.


Schlumbergera - Grudnik - Lidcactus ( foto )

Szyszki w zimowej, świątecznej odsłonie.


Gaultheria - Golteria, gaulteria - Bergthee  ( foto )


Euphorbia pulcherrima  - Wilczomlecz nadobny, gwiazda betlejemska - Kerstster ( foto )  oraz
Kalanchoe blossfeldiana - Kalanchoe Blossfelda ( foto )


Świąteczna dekoracja, wykonana z naturalnych materiałów.


Ardisia - Ardizja ( foto )

Szklane naczynie wypełnione świątecznymi ozdobami.

Połączenie naturalnych i ozdobnych, świątecznych elementów.

Wyrazista, energetyczna Guzmania ( foto )Cucumis dipsaceus - (Ogórek jeżyk, O. ozdobny)  - (Distelkomkommer) ( foto )


 
 
 
 

Świąteczny stroik na drzwi

 
 
 


Świąteczny stroik


 
 
 
 
Świąteczny stroik


*

2 komentarze:

  1. Super wpis. Warto było tutaj zajrzeć

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Pani Ewo, dziękuję za miłe słowa. Zapraszam do częstszych wizyt tutaj oraz na fanpage facebook do dołączenia do Vademecum Interesting Plants. Serdecznie pozdrawiam!

      Usuń