piątek, 15 grudnia 2017

Pericallis ×hybrida, (Cineraria hybrida), (Senecio ×hybridus)
Cineraria hybrida, Senecio ×hybridus - Pericallis ×hybrida
'Magic blue'


                                          Pericallis ×hybrida, gdyby trzymać się nomenklatury botanicznej. Poza nią, w powszechnym użyciu jest o wiele, wiele więcej nazwy tej rośliny. Nie wszystkie są prawidłowe
i wprowadza to wiele zamieszania, jeśli chodzi o odnajdywanie konkretnych odmian, czy choćby samych informacji dotyczących pielęgnacji i uprawy.


                                         Florist's cineraria.eng
Cineraria hybrida, Senecio ×hybridus - Pericallis ×hybrida                                   (Cineraria hybrydowa), reprezentuje sobą szeroki wachlarz kolorów. Co, nie ukrywajmy, stanowi bardzo pożądaną cechę. Poprzez biel, oranż, róże, czerwienie, błękity, fiolety do takich, które są dwukolorowe i to w przeróżnych kombinacjach. Późną zimą, wczesną wiosną, gdy te kultywary pojawiają się w kwiaciarniach i w centrach ogrodniczych, jesteśmy stęsknieni kwietnych
kolorów, więc korzystajmy z tego dobra, aby przyozdobić swoją domową, albo tarasową przestrzeń.
                                   Roślina ta, w swoim naturalnym środowisku rośnie na północnych wybrzeżach od Afryki. Nasz klimat europejski, nie sprzyja rozwojowi w gruncie, stąd jako roślina doniczkowa uprawiana jest tylko przez jeden sezon. Rozmnażanie, przetrzymywanie do następnego sezonu, wymagałoby od nas nie lada 'akrobatyki'.
                                 W zależności od odmiany, mamy możliwość zakupu rośliny o wysokości docelowej 30 lub 40 centymetrów. Niekiedy są już  do zakupu w marcu, a przy optymalnej pielęgnacji, możemy je dotrzymać w cieszącej oczy formie i do początków czerwca.
Cineraria hybrida, Senecio ×hybridus - Pericallis ×hybrida


                                
                                 Zdecydowanie mamy tutaj z troszkę kapryśną kwietną pięknotką. Jej eleganckie, soczyście zielone sercowato-jajowate liście i skupione w baldachrona kwiaty, nie lubią ani zbyt ciepło, nie charakteryzują się również choć znikomą mrozoodpornością. Trzeba wypośrodkować. Temperatura otoczenia rośliny, powinna wynosić od 14 do18°C. Jako tako, odnajdzie się ona w pomieszczeniach, gdzie kaloryfery nie pracują non stop. Po prostu, przy zbyt wysokiej temperaturze, najpierw  będzie galopowała, kwitła szybko, a co za tym idzie, niejednostajnie rozwijała się, co zmniejszy ilość kwiatów i w połowie drogi może nam, po prostu wypaść.
To plant, tolerujący rozproszone światło dzienne. Żadnej wystawy na silnie oddziałujące promienie słoneczne.
Pericallis ×hybrida, lubi stałą umiarkowaną wilgotność. Z doświadczenia, najkorzystniej podlewać, według metody 'na palca'. Przesuszona wierzchnia warstwa, dostarczamy miękką wodę, oczywiście w temperaturze zbliżonej do tej, jaka panuje w otoczeniu rośliny. Nie lejemy po liściach i kwiatach, nie lejemy zbyt dużo (zagrożeniem szara pleśń). 
Nawozimy od momentu zakupu, do chwili, gdy widzimy rozpoczynające kwitnienie ostatnie pąki. Nada się i nawóz do domowych kwitnących roślin, i ten, na przykład, do surfinii (dawkujemy według wskazań na etykiecie).  
                                Pomimo tego, że do zdrowego rozwoju rośliny musimy spełnić kilka dodatkowych uwarunkować, na pewno warto ją do siebie zaprosić. Mieszkalne, czy biurowe przestrzenie, wiele zyskają ozdobione tymi wielobarwnymi żywymi ozdobami. A jeśli będziemy właściwie się nimi opiekowali, to później rozweselą tarasowe, czy balkonowe otoczenie. 
Cineraria hybrida, Senecio ×hybridus - Pericallis ×hybridaCineraria hybrida, Senecio ×hybridus - Pericallis ×hybrida
Cineraria hybrida, Senecio ×hybridus - Pericallis ×hybridaCineraria hybrida, Senecio ×hybridus - Pericallis ×hybrida


Cineraria hybrida, Senecio ×hybridus - Pericallis ×hybrida
'Magic blue'
Cineraria hybrida, Senecio ×hybridus - Pericallis ×hybrida


Przypisy:
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed]
https://en.wikipedia.org/wiki/Pericallis_%C3%97_hybrida
https://pl.wikipedia.org/wiki/Pericallis_%C3%97hybrida

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz